۱۴۰۳ بيست و نهم تير - 10:31 ب.ظ

تقویم موسیقی - تولد شاهین فرهت - 7 فروردین ماهشاهین فرهت
زمینه فعالیت : آهنگ ساز و نوازنده پیانو زادروز : 1325/01/07

شاهين فرهت از 4 سالگي با موسيقي ايراني و اساتيد موسيقي آشنا شد چنانچه تا قبل از 10 سالگي دستگاهها، رديفها و گوشه‌هاي معروف را لااقل مي‌شناخت.

در همان دوران به موسيقي كلاسيك روي آورد. همچنين نواختن پيانو را از 10 سالگي آغاز كرد و اولين معلم وي امانوئل ملك اصلانيان بود. در سنين 17 ـ 16 سالگي كوارتت مي‌ساخت و بعضي از آهنگهايش همان موقع از راديو پخش مي‌شد.

بعد از پايان دبيرستان، يعني در 17 سالگي براي تحصيل در رشته موسيقي عازم آمريكا شد و بعد از 2 سال تحصيل در دانشگاه كاليفرنيا به ايران برگشت و در دانشكده هنرهاي زيبا كه رشته موسيقي آن تازة تأسيس شده بود ثبت نام كرد و بعد از 4 سال فارغ التحصيل شد. بعد از آن براي تحصيل در رشته آهنگسازي ابتدا به فرانسه رفت و در دانشگاه استرامبورگ با مدرك فوق ليسانس فارغ التحصيل شد و بعد از دانشگاه نيويورك در رشته آهنگسازي درجه مستر را اخذ كرد. سپس براي ارائه تز دكترا به فرانسه رفت.

پايان نامه فارغ التحصيلي وي در رشته آهنگسازي، سمفوني شماره 1 « به نام خيام» بود كه بالافاصله با درجه ممتاز مورد توجه قرار گرفت. اين سمفوني در ايران توسط اركستر سمفونيك تهران به رهبري فرهاد مشكات اجرا و مورد استقبال بي‌نظير قرار گرفت كه در زمان خود يكي از موفق‌ترين كنسرتها بود. از همان موقع به عنوان استاديار در دانشگاه تهران استخدام شد. وي در حال حاضر دانشيار دانشگاه تهران و رئيس دپارتمان موسيقي داشنگاه تهران است و تا كنون 11 سمفوني ساخته است كه به گفته وي سه سمفوني شماره 6(دماوند)،شماره 7 (ايران) و شماره 10(شهيد) از توليدات مركز موسيقي حوزه هنري بهترين هستند. علاوه بر آن آثار ديگري مثل سونات، كنسرتو، راپسودي ايراني، سوئيت ايراني، آثاري براي اركستر زهي و‌آثاري بر روي اشعار شاعران كلاسيك ايران مثل حافظ، مولوي، سعدي، فردوسي و خيام، حاصل چند دهه كار و تلاش وي در دنياي موسيقي است.

لیست رویداد های 7 فروردین ماه

تولد شاهین فرهت شاهین فرهت تولد احمد خاک طینت احمد خاک طینت


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q