۱۴۰۱ بيست و ششم مرداد - 04:58 ب.ظ

تقویم موسیقی - تولد مهربانو توفیق - 18 اسفند ماهمهربانو توفیق
زمینه فعالیت : نوازنده و هنرآموز سه تار زادروز : 1325/12/18

در تهران دیده بر جهان گشود. در سال ۱۳۴۴ دیپلم خود را از هنرستان عالی موسیقی در تهران دریافت کرد. در سال ۱۳۴۸ مدرک کارشناسی خود را در رشتهٔ موسیقی از دانکدهٔ هنرهای زیبای تهران دریافت کرد.

در سال ۱۳۵۶ با دریافت بورس از طرف دولت فرانسه برای ادامهٔ تحصیل در رشتهٔ موسیقی به کشور فرانسه عزیمت کرد و در سال ۱۳۵۸ با درجهٔ ممتاز از دانشگاه سوربن در مقطع کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شد.

در سال ۱۳۴۵ به استخدام وزارت فرهنگ در آمد و از سال ۱۳۵۰ به تدریس دروس علمی موسیقی در هنرستان عالی موسیقی پرداخت. در سال‌های اخیر مهربانو توفیق مدرس تخصصی ساز سه‌تار در دانشکدهٔ موسیقی دانشگاه هنر تهران بود و شاگردان بسیاری را در این عرصه تربیت کرد. از شاگردان برجستهٔ وی در سه‌تار نوازی کارن صباغی را می‌توان نام برد.

وی از آغاز به ساز سه‌تار علاقه‌مند بود و در کلاس‌هایی که از طرف انستیتو موزیکولوژی دانشگاه سوربن برای تدریس موسیقی شرق دایر می‌شد به آموزش ساز سه‌تار می‌پرداخت. نواختن سه‌تار را در محضر استاد نصرت‌الله ابراهیمی و زنده‌یاد استاد نصرالله زرین‌پنجه در هنرستان موسیقی ملی شروع کرد. سپس از محضر زنده‌یاد استاد نورعلی برومند و همچنین شادروان استاد احمد عبادی و زنده‌یاد استاد سعید هرمزی کسب فیض نمود. نوازندگی سه‌تار در مجموعهٔ ردیف موسیقی ایرانی را در سال ۱۳۵۴ انجام داد.

در سال ۱۳۷۰ عضو هیئت علمی رشته موسیقی دانشگاه هنر شد. وی اولین زن عضو هیئت علمی رشته موسیقی ایرانی بود. مهربانو توفیق مسئولیت‌های فراوانی در دانشکدهٔ موسیقی دانشگاه هنر داشت. ایشان بارها موفقیت‌های بسیاری در عرصهٔ موسیقی کسب و لوح تقدیر، سپاس و نشان درجه یک هنری در رشتهٔ نوازندگی دریافت کرد.


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q