۱۴۰۲ چهارم اسفند - 08:02 ب.ظ

باحضور جمع کثیری از دوستان و همکاران ؛پیکر زنده یاد خورشیدفر، به سمت بهشت زهرا تشییع شد

پیکر زنده یاد خورشیدفر، به سمت بهشت زهرا تشییع شد

نوای فارس-آذرفیروزی:پیکر مرحوم علیرضا خورشیدفر باحضورمیان جمعی از اهالی موسیقی، هنرجویان و دوستان وی تشییع شد.


پیکر زنده‌یاد علیرضا خورشیدفر - نوازنده پیشکسوت ساز کنترباس - صبح امروز (شنبه، هشتم آذرماه) از مقابل تالار وحدت روی دوش دوستدارانش به سمت قطعه‌ی هنرمندان بهشت زهرا (س) بدرقه شد.

در این مراسم که در تالار وحدت برگزار شد، فرهادفخرالدینی از دوستان و همکاران قدیمی وی به اسراد سخنانی پرداخت و گفت: من خورشیدفر را سال‌ها است که می‌شناسم، زمانی که او در ارکستر گل‌ها کنترباس می‌زد. همکاری من با او 35 سال پیش در استودیو آغاز شد.

این آهنگساز با بیان اینکه خورشیدفر انسانی بسیار همراه، نوازنده‌ای ممتاز ‌و توانا‌ بود، افزود:  همیشه خوش اخلاق بود وظیفه‌اش را به‌خوبی انجام می‌داد. ما هم کارهای زیادی با او انجام دادیم وهر موسیقی فیلمی که از من یا دیگر آهنگسازان شنیده‌اید، نوای کنترباس خورشیدفر در آن وجود دارد.

این رهبر ارکستر تاکید کرد: ما در ایران متاسفانه نوازندگان کنترباس  زیادی نداریم. همچنین ساز کنترباس هنرجو کم دارد، زیرا آموختن این ساز مشکل و حمل آن سخت است. از طرفی کنترباس یک ساز ملودیک نیست، بلکه سازی همراهی‌کننده است و فقط سازهای دیگر را همراهی می‌کند؛ این ویژگی در خورشیدفر هم دیده می‌شد، او بسیار انسان همراهی بود.

فخرالدینی در ادامه به بیان یکی از خاطرات خود با وی پرداخت و گفت: یادم می‌آید که قرار بود، سال‌ها پیش اجرایی داشته باشیم و به‌دلیل حجم زیاد کارها نمی‌توانستیم چند قطعه را نت‌نویسی کامپیوتری کنیم. خورشیدفر پارتیتور را از من گرفت و بدون هیچ چشم‌داشتی روز بعد، نت‌های کپی‌شده را با خودش آورد.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد - پیروز ارجمند – نیز در این مراسم حضور داشت. وی در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: خورشیدفر ماندگار است  وماندگاری او به‌خاطر نداشتن حسد بود. هیچ کسی از او رفتار ناشایستی ندید، این همان موضوعی است که باعث ماندگاری خانواده‌ کامکارها نیز شده است. از جوانان می‌خواهم که رفتار زنده‌یاد خورشیدفر را سرلوحه‌ کار خود قرار دهند.

محمد سریر  رییس هیئت مدیره‌ خانه موسیقی  نیز با حضور در این مراسم؛ سخنانی ایراد کرد و گفت: علیرضا خورشیدفر و من بیش از 40 سال با هم آشنایی داشتیم. او همیشه در سایه می‌ایستاد، اما خورشید بود. جامعه او را نمی‌شناسد و مردم نمی‌دانند که او در خلق همه‌ی آثار موسیقی جدی کشور، حضور موثر داشته است و به‌عنوان یک انسان، همیشه با اخلاق رفتار می‌کرد. نمی‌دانم چطور می‌شود انسانی مانند خورشید‌فر را پیدا کرد. من درگذشت او را به همه تسلیت می‌گویم، خداوند قطعا او را رحمت خواهد کرد.


فریدون شهبازیان - آهنگساز - نیز گفت: درگذشت علیرضا خورشید‌فر را تسلیت عرض می کنم. خورشیدفر رفت و ما اکنون باید به این جوانان فرصت دهیم. روی صحبتم با جوانان نوازنده است که سرآمدشان، یعنی علیرضا خورشید‌فر را از دست داده‌اند. خورشیدفر در تمام آثار من نوازندگی کرده و فکر می‌کنم شاگردهای خوبی را به‌عنوان نوازنده کنترباس تربیت کرده است که می‌توانند جایش را پر کنند، اما این کافی نیست.

وی با بیان اینکه برخی از ارکسترها در تعطیلی به سر می برند، گفت:آیا شما کشوری را در دنیا می‌شناسید که در شهرهای مختلف آن، ارکسترهای متعدد نباشد‌، حتی شهرهای کوچک کشورهای اروپایی نیز چند ارکستر دارند.  ما باید ارکسترها را پیدا کنیم، این جوانان باید فضایی برای کار کردن داشته باشند. آقای رییس‌جمهور شما به مردم قول دادید. آقای وزیر ارشاد هم قول‌هایی دادند که هنوز به آن‌ها عمل نشده است. برای این جوانان فقط اجرا در استودیوها کافی نیست.

امیرحسین خورشیدفر - فرزند مرحوم علیرضا خورشیدفر درپایان این مراسم گفت: پدر من متعلق به همین‌جا، یعنی تالار وحدت بود. روزهایی هم که در خانه می‌ماند، قلبش برای این تالار می‌تپید و همه‌ امور را پیگیری می‌کرد. امروز نزدیک به صحنه‌ای ایستاد‌ه‌ایم که پدرم سال‌ها روی آن برنامه اجرا کرد.

او با اشاره به اینکه امروز خیلی‌ها از خوش‌اخلاقی پدرش سخن گفتند افزود: من می‌خواهم بگویم علاوه بر این‌ها پدرم صراحت نیز داشت. او همیشه قطعاتی را اجرا می‌کرد که با قلب نوشته شده بودند. او هیچ‌وقت برای سمفونی‌های سفارشی و رهبران آبکی، نوازندگی نکرد و در این‌باره به‌شدت موضع می‌گرفت.

گفتنی است؛ منوچهر صهبایی، علی مرادخانی، علی ترابی، آذرنوش صدرسالک، محمد اصفهانی، مجید انتظامی، حسن ریاحی، کریم قربانی، اردشیر کامکار، جاوید مجلسی، نادر مرتضی‌پور، ناصر چشم‌آذر، وارطان ساهاکیان، سعید ذهنی، سیدمحمد میرزمانی و سالار عقیلی و .... در این مراسم حضور داشتند.

پیکر زنده‌یاد علیرضا خورشیدفر به سمت قطعه‌ هنرمندان بهشت زهرا (س) تشییع شد و در آنجا آرام گرفت.

 

منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q