۱۴۰۳ سي خرداد - 02:59 ب.ظ

گفت و گو با دانیال شهرتی، خواننده، آهنگساز و تنظیم کننده:موسیقی مقوله ای کاملا سلیقه ای است

موسیقی مقوله ای کاملا سلیقه ای است

نوای فارس- محمدعبدالهی: دانیال شهرتی خواننده ای است که علاوه بر خواندن، آهنگسازی نیز می کند و درکنار آن قطعاتی که می سازد را تنظیم نیز می کند. او یکی از چهره های پرکار این روزهای عرصه موسیقی است که تاکنون با خوانندگان بسیاری نیز همکاری داشته است.

وی هم اکنون مشغول آهنگسازی برای خواننده های جوان است و همچنین دو آلبوم در دست انتشار دارد. با او گفت و گو کرده ایم:

به عنوان خواننده ای که در حوزه آهنگسازی و تنظیم نیز فعالیت می کند فکر می کنید چقدر این قضیه بر روی اجراهای یک خواننده می تواند تاثیرگذار باشد؟

البته می دانید که فعالیت اصلی من آهنگسازی و تنظیم است و بعد خواندن! ولی قطعا خیلی تاثیربسیار مثبتی بر خواندن یک خواننده خواهد داشت و اینکه خیلی راحت تر می شود  با خواننده ای که موسیقی و هارمونی می داند همکاری کرد.

 

 معمولا آهنگسازان تمایل کمتری به خوانندگی دارند. چرا می خوانید؟

بحث تمایل داشتن و نداشتن آهنگسازان نیست. خواندن یک امر کاملا شخصی است و بسته به علاقه هر فرد دارد.این امر که یک آهنگساز بخواهد بخواند خیلی منطقی تر به نظر می رسد تا اینکه طرف مهندس یا دکتر یا ... است و بعد می خواهد بخواند. چون آهنگساز رشته و شغلش موسیقی بوده است  و اینها هیچ یک بی ربط به هم نیست.من هم به خاطر علاقه ام و سبکی که دارم می خوانم و خواندن را دوست دارم.


آهنگسازی برای خودتان با انچه برای دیگران می سازید چقدرمی تواند متفاوت باشد؟  منظور این است که وقتی برای خودتان آهنگ می سازید با زمانی که برای دیگران می سازید قطعا متفاوت عمل می کنید. این تفاوتها در چیست؟

سوال خیلی خوبی است  چون خیلی ها شاید بگویند من آهنگساز چون خودم می خوانم، پس کارهای خوب را برای خودم  نگه می دارم در صورتی که واقعا برای من هیچ فرقی ندارد .من از آن دسته آهنگسازانی نیستم که چون خودم خواننده ام کار های خوب را برای خودم بسازم و برای بقیه کم  کاری کنم.همه این آهنگ ها بچه های من هستند و من تمام تلاشم را می کنم برای بهتر ارائه دادن آنها  . ولی یک فرق هایی هم با هم  دارند  و آن این است  که من در آهنگ های خودم از هیچ چیز کم نمی گذارم یعنی اگر سازی لازم باشر روی کار بگیرم از بهترین نوازنده ها استفاده میرکنم و سعی می کنم بهترین ترانه را انتخاب کنم و این چیزی است که شاید بقیه نخواهند بابتش  اینقدر هزینه کنند  و همین مسئله از کیفیت کارشا ن کم می کند یا اینکه مثلا بعضی از خواننده ها دست آدم را در آهنگسازی و تنظیم می بندند و دخالت های بی مورد می کنند وکارهایشان را با سلیقه شخصی خود پیش می برند و این موجب می شود کارشان شبیه کار های دیگران بشود . این ها دلایل  تمایز کار هایی که برای دیگران می سازم با کارهای خودم است وگرنه از لحاظ وقت و زمان برایم واقعا فرقی ندارد که کار خودم باشد یا شخصی دیگر برای هر کدا م کاملا وقت  و انرژی صرف می کنم.

 من برای هر خواننده بسته به سن و شخصیت و صدای او آهنگسازی می کنم و در کل هرچه به من بیشتر اعتماد کنند،  و دستم را بازتر بگذارند،  قطعا کارشا ن خیلی بهتر خواهد شد و به نتیجه مطلوب تری خواهند رسید.


شاید کسانی هم باشند که صدایی بهتر و پخته تر از شما داشته باشند و به نحو احسن بتوانند کارهای شما را اجرا کنند.

صدای بهتر؟ شاید تکنیک بهتر بگوییم  درست تر باشد چون صدا مثل رنگ می ماند.شما می توانید  بگویید قرمز خوشگل است ولی قهوه ای بد رنگ است؟ این مقوله های کاملا سلیقه ای هستتد مانند صدا.

قطعا شاید خیلی از خواننده ها باشند که کار های من را بهتر اجرا کنند و به سلیقه مخاطب نزدیکتر باشند ولی این دلیل بر این نمی شود که من نخواهم بخوانم. من طرفدار های خاص خودم را دارم و این  برایم لذت بخش است. مقوله بهتر خوندن هم  خود مقوله ای سلیقه ای است . آقای ایکس به نظر خیلی ها  عالی می خواند  ولی به نظر خیلی های دیگر اصلن خوب نمی خواند.
من کارهای خودم را با حس خودم دوست دارم و اگر احساس کنم زمانی کاری ساختم برای خودم که با صدای مثلا آقای ایکس بهتر می شود قطعا کار را واگذار می کنم همانطور که این اتفاق بارها برایم افتاده است.


 درمیان کارهای شما استفاده از فضاهای آکوستیک هم مشهود است. با چه انگیزه و برچه مبنایی دست به چنین کاری می زنید که قطعا هزینه بسیاری نیز متحمل می شوید؟

اگر منظورتان کار های خودم است که بله من عاشق ساز هستم و اگر در موسیقی ای که کار می کنم لازم باشد وبدانم که در جهت زیبایی و خوش صدایی کاراست، قطعا دریغ نخواهم کرد و از بهترین ها هم استفاده خواهم کرد. چرا که همواره بر این عقیده هستم که بهترین ها سهم من است.

من موسیقی سازی خوانده ام مثل خیلی ها کیبورد نمی زدم که بعد آهنگساز شوم که ساز را نشناسم و از سمپل استفاده کنم.  تمامی ساز ها و تکنیک هایشان را  می شناسم و اگر نیاز باشد چه در کارهای خودم چه کارهایی که برای بقیه تنظیم می کنم حتما استفاده خواهم کرد. در کارهای من به هیچ عنوان شما نمی بینید که مثلا گیتار یا ویلون یا ... را از سمپل استفاده کنم چون برای کارهایم ارزش قائلم.


اگر قطعات آکوستیک نباشند مردم نمی توانند با آنها ارتباط برقرار کنند؟

چرا می توانند! به هر حال موسیقی الکترونیک هم موسیقی خوبی است و من هم کار می کنم ولی اگر منظورتان این است که به جای ساز آکوستیک از سمپل استفاده شود،  خوب مخاطب عام شاید تشخیص ندهد  ولی می فهمد که چرا کار فلان خواننده اینقدر خوب و با کیفیت و زنده صدا می دهد  ولی کار این یکی نه! خب  مردم تفاوت را احساس می کنند ولی شاید ندانند این تفاوت به چه دلیل است و نتوانند آن را بیان کنند پس باید به مخاطب احترام گذاشت.

 


 خیلی از خواننده ها فضای سمپل و الکترونیک را تجربه می کنند و موفق هم می شوند. این چه دلیلی می تواند داشته باشد؟ آیا اینها به سلیقه مردم احترام نگذاشته اند؟

بحث احترام گذاشتن نیست اصلا. موسیقی الکترونیک قطعا زیباست و من خودم آن را خیلی  دوست دارم و تنظیم هم می کنم.  کسی احترام نمی گذارد  که به جای نوازنده، از سمپل استفاده می کند. البته می دانم هزینه نوازنده سنگین است  ولی مجبور نیستند 10 قطعه منتشر کنند و به جای آن سه قطعه منتشر کنند اما سه قطعه قابل بحث و تاثیر گذار!

بدین ترتیب هم ارزش کارخودشان  بالا می رود و هم برای مخاطب ارزش قائل شده اند . باید فرهنگسازی شود در این زمینه ولی متاسفانه عمده آهنگساز های ما سواد کافی برای موسیقی ندارند یا اصلا سواد ندارند.  این باعث می شودکه آنها هم خواننده را به استفاده  از سمپل به جای نوازنده ترغیب کنند .


اگر قرار باشد یک خواننده، آهنگساز و کلا یک خالق هنری تماما به سلیقه مردم اهمیت بدهد، هر آنچه دارد را از دست می دهد و دیگر نمی تواند خودش باشید. تکلیف چیست؟

نکته خیلی ظریفی گفتید. خیلی خوب است که ما برای سلیقه مردم آهنگسازی کنیم ولی نه همیشه ! بلکه باید سعی کنیم مردم را با ارائه  کار خوب دنبال خودما ن بکشانیم و هدایت کنیم ، مثل این می ماند که  بچه ها عاشق نوشابه و فست فود و ... هستند آیا ما باید هر روز به آنها فست فود بدهیم؟ نمی شود! باید فرهنگسازی کنیم که مردم اگر فست فود می خورند مثلا هفته ای یک بار هم ماهی بخورند.اینها به نظر من عمدتا بر می گردد به نداشتن سواد کافی آهنگساز ها و خواننده ها و نداشتن صنف موسیقی در ایران و اینکه همه می خواهند بدون زحمت و یک شبه ره صد ساله را طی کنند بدون هیچ تلاشی و نتیجه اش می شود آنچه که این روزها شاهدش هستیم.


به عنوان یک موزیسین رسالت دارید مردم را روشنگری کنید؟

بله صد در صد!  تا جایی که در توانم باشد این کار را انجام می ده م.من برای تک تک نت هایی که در کارهایم می شنوید برنامه ریزی می کنم و هیچ چیزی را بی هدف استفاده نمی کنم. دوست دارم مخاطب موزیک خوب گوش کند چه الکترونیک چه آکوستیک و کلاسیک. موزیک خوب صرفا  موزیکی نیست که در آن ساز استفاده شده باشد بلکه می تواند  کاملا الکترونیک باشد.


موسیقی پاپ در ایران را چگونه می بینید؟

هم خیلی خوب هم خیلی بد! خیلی خوب برای اینکه  بعضا کارهای خوب خیلی تولید و شنیده می شود  ولی خیلی هایشان شنیده نمی شوند  و به دلیل مافیای موسیقی و بی سوادی کسانی که در راس هستند و کارهای تکراری  می کنند که تا به شهرت می رسند به تکرار روی می آورند  و از ارائه کار خوب و جدید  ترس دارند.

 البته منظورم همه نیستد ولی غالبا اینگونه است که به مخاطب کارهای خود احترام نمی گذارند. بعضا نیز در مصاحبه خیلی از این دوستان می خوا نم که دارند خود و کارشان را توجیه هم می کنند . من با کاور کردن مشکلی ندارم ولی اقا 10 تا کار بسازو بخوان و در این میان  اگر قطعه ای خیلی نظرت را جلب کرد آن را کارو و اجرا کن. ما  جوان های با استعداد زیاد داریم و این خیلی خوب است  به شرطی که درست حرکت کنند و راه درستی را پیش بگیرند.


 چشم انداز این موسیقی در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

من آینده خوبی برای موسیقی ایران پیش بینی می کنم  منتهی الان شرایط کمی  به هم ریخته است ولی مطمئن هستم در آینده نزدیک شاهد ارتقاء سطح موسیقی خواهیم بود زمانی که کار دست کاردان بیافتد  که قطعا این اتفاق به زودی خواهد افتاد.


فکر می کنید برای بهتر شدن راهی مانده است؟

بله..مهمترین راه رسانه ها ، سایتهای خبری و مطبوعات هستن که با حمایت درست می توانند خیلی به این مهم کمک کنند. ولی کمی جای تاسف دارد که  در این بخش هم بیشتر کسانی که هستند  یا سواد کافی و بینش روشن برای حمایت ندارند و سلیقه ای برخورد میکنند و یا مافیا و پول نمی گذاردکه حمایت کنند.


چه پیشنهادی برای این همه خواننده که تعدادشان سربه فلک کشیده است دارید؟

پیشنهادهای خوب ! پیشنهاد می کنم دوستان عزیز بدانند  دارند چه کار می کنند .در انتخاب ترانه خوب  وموسیقی خوب بسیار دقت کنند و ریز بین باشند. .هرگز دنبال تکرار و کپی کاری وتقلید نباشند. برای خود و کارشان شخصیت  سازی کنند.کارهای جدید رو کنند و از اینکه کار متفاوت ارائه کنند به هیچ عنوان نترسند. برای مخاطباشان احترام قائل شوند چرا که  مردم متوجه می شوند و کار خوب را از بد تشخیص می دهند و قطعا قدر دان خواهند بود.


چه کاری در این میان موفق می شود؟

موفقیت در کار خیلی سخت است  و به خیلی شرایط بستگی دارد ولی کار خوب به هر حال شنیده خواهد شد .

 

فکر می کنید بتوانید موفق شوید؟

به صد در صد ! کما اینکه هم اکنون نیزموفق هستم. من بر این باورم که موفقیت به شهرت نیست.من موفقم چون می دانم دارم چه کار می کنم. از تک تک ساز ها و بافت های موسیقی ام ، هارمونی های تنظیم هاو ملودی هایم از ثانیه به ثانیه اشان لذت می برم و می دانم چه ساخته ام و چه تنظیم کرده ام،  من به این موفقیت می گویم. می توانم ساعت ها راجع به موسیقی هایم صحبت کنم و همین که مثل خیلی ها آهنگ نمی سازم یعنی اینکه 2خط سمپل بچینم بعد نوازنده های حرفه ای بیاورم و بدون اینکه نتی به آنها بدهم ، بگویم  خودت  این و آن را بزن و یک چیز خودت  کار کن و همین طوری الکی  من تنظیم کنم، نیست!

 من برای هر نوازنده پارت می نویسم و از شنیدن هارمونی های موسیقی ام لذت می برم ولی خیلی هامثل من نمی توانند تنظیمشان را درک کنند چون نمی دانند چه اتفاقاتی دارد در آن می افتد.  این به نظر من موفقیت من است و برایم بسیار لذت بخش است . من یک شبه نیامده ام که یک شبه بروم. مطمئن باشید برای تک تک کارهایی که انجام می دهم برنامه ریزی بلند مدت انجام داده ام و در آینده بسیار نزدیک شاهدیکایک آنها خواهید بود.


کارهای پیش روی شما چیستند؟

کارهای زیادی دارم که مهمترین آنها آلبوم بی کلامم است  که  «قو و دریا » نام دارد. این آلبوم را برای پیانو ساخته ام و تمامی زندگی من در این آلبوم به صورت نت در آمده است.

 در این آلبوم مثل خیلی ها نخواسته ام  فقط یک بی کلام بسازم که ساخته باشم  بلکه قطعات آن حاصل سالها تلاش و روحیه و زندگی من است. مطمئن هستم آلبوم متفاوت و موفقی خواهد شد و هم اکنون نیز مراحل اخذ مجوز از وزارت ارشاد را در حال طی کردن است. قرار بر این است تا پایان سال منتشر و در بازار موسیقی پخش شود.

 آلبوم با کلامم نیز که آلبوم دوم من به شمار می آید،   خیلی متفاوت است و  دارم روی آن کار می کنم . خانم مهشاد عرب ، محسن معراجی و رسول بهرامی همکارانم در این آلبوم هستند که قطعا در تولید آن متفاوت عمل خواهم کرد.

یکی از تراک های آلبوم «بوی گندم» بود که به صورت اینترنتی پخش شد. در آلبوم مهران فهیمی چند تا کار دارم که مجوز گرفته و به زودی منتشر می شود . همچنین  فول آلبوم رسول بهرامی، حسین نجفی ، مهرداد مقدسی و ... در دست تولید دارم که  به زودی منتشر خواهند شد.


چرا کنسرت برگزار نمی کنید؟

هنوز به نظرم برای برگزاری کنسرت زود است ولی قطعا بعد ازانتشار آلبوم دوم این کار را خواهم کرد و به صورت کاملا متفاوت و برنامه ریزی شده به برگزاری کنسرت اقدام می کنم.

منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q