۱۴۰۳ سوم مرداد - 02:59 ق.ظ

«نوای گلچین» برای اولین بار و در تالار وحدتمنیژه و مرجانه گلچین در «نوای گلچین» هم صدا شدند

منیژه و مرجانه گلچین در «نوای گلچین» هم صدا شدند
نوای فارس- مهرنوش قضاوتی: گروه "نوای گلچین" به خوانندگی مرجانه و منیژه گلچین عصر روز دوشنبه 15 آذرماه در تالار وحدت برگزار شد.

در یک بعد از ظهر پاییزی، تالار وحدت این بار از بانوان هنردوست میزبانی کرد. صندلی ها با ورود بانوان یکی- یکی پر شدند و آن ها منتظر شروع برنامه نشستند. نوازندگان در میان تشویق جمعیت با لباس های هماهنگی روی صحنه تالار که با شمع هایی تزیین شده بود آمدند. مرجانه و منیژه گلچین هم به عنوان خوانندگان این گروه، با لباس هایی یکسان حاضر شدند.

"مرغ سحر" به آهنگسازی مرتضی نی داوود قطعه ای بود که گروه "آوای گلچین" با آن اجرای خود را آغاز نمود. این قطعه قدیمی که با شعری از ملک الشعرای بهار خوانده شد، مورد توجه حاضران قرار گرفت. پس از «مرغ سحر» گروه شروع به نواختن قطعه «بردی از یادم» با شعری از پرویز خطیبی کرد. جمعیت زمزمه وار «بردی از یادم، دادی بربادم، با یادت شایدم/ دل به تو دادم، در دام افتادم، از غم آزادم» را با گروه تکرار می کردند.

"امید جانم" با آهنگسازی علی تجویدی، «ای همیشه» با آهنگ سازی و شعری از فضل الله توکل و «عشقی که زندگیمه» از آثار همایون خرم دیگر قطعاتی بودند که با هنرمندی نوازندگان شنیده شدند.

پس از اثری از ساخته های مرتضی خان محجوبی به نام «رنگ دشتی»، قطعه «دو سه شبه» با صدای منیژه گلچین خوانده شد. او پس از این قطعه خواست که مرجانه گلچین برای قطعه بعدی روی صحنه بیاید. «شهزاده رویا» قطعه پر خاطره و قدیمی با همراهی آرام جمعیت با صدای مرجانه گلچین، در سالن طنین انداخت. در انتها جمعیت با تشویق های شان از این قطعه استقبال کردند.

 مرجانه قبل از شروع قطعه بعد از جمعیت خواست که او را در این قطعه تنها نگذارد، سپس سراغ قطعه معروف «باز آمدی» رفت. «باز آمدی» با صدای برجسته قانون آغاز و در ادامه صدای ویولن به نوای مجموع ساز ها اضافه گشت. این قطعه رو به انتها بود که منیژه گلچین روی صحنه آمد و در کنار خواهرش ایستاد. «باز آمدی ای آشنا تا مرز شادی پر بگیرم...» با همخوانی دو خواننده گروه به پایان رسید.

منیژه گلچین «می گذرم تنها» را با آهنگسازی همایون خرم و شعری از بیژن ترقی اجرا کرد. او جمعیت ساکت را به تشویق دعوت کرد و سعی کرد سالن را به شور بیاورد..

 آذر معماریان، مجری برنامه در میان آنتراک پشت میکروفون حاضر شد و گفت: خوش آمد عرض می کنم به بانوان و هنرمندان حاضر که همیشه باعث فخر کشورمان هستند. سپس به معرفی مهمان این کنسرت پرداخت و در انتها از یک لیست بلند بالا تشکر کرد. .
معماریان در ادامه گفت: می دانم هر بانویی، هر مسئولیتی که دارد را به نحو احسن انجام می دهد. همیشه به وجود بانوان وطنم، ایران، افتخار کردم. معماریان پس از این جمله از گروه دعوت کرد تا وارد شود.

اعضای «آوای گلچین» با لباس های هماهنگ دیگری روی صحنه حاضر شدند و سراغ قطعه ای بی کلام رفتند. این قطعه بی کلام نوید بخش قطعات شاد بعدی بود. شروع تشویق های جمعیت نیز نشان از علاقه آن ها به موسیقی شاد سنتی داشت. مرجانه و منیژه گلچین با لباسی متناسب با فضای شاد قطعات قسمت دوم، از دو سمت سالن وارد شدند و کنار یکدیگر پشت میکروفون های شان قرار گرفتند. «رنگ ماهور» قطعه شادی برای شروع این قسمت بود. دومین بخش برنامه متفاوت با بخش اول آغاز و در آن به قطعات شاد پرداخته شد.

"گل آغوش"  با آهنگسازی و شعر نادر گلچین اجرا شد. صدای تشویق های خود جوش حاضران، برخلاف بخش اول، در بخش دوم پیوسته همراهی کننده موسیقی بود. منیژه گلچین پس از این قطعه رو به جمعیت گفت: همه می دانید که ما گیلانی هستیم. به افتخار گیلان و تمام شمالی ها سراغ قطعه گیلانی می رویم.

"نرگس" با تک نوازی کمانچه و تار در وحدت طنین انداز شد. منیژه این قطعه را با لهجه زیبای گیلکی آغاز کرد و مرجانه در میانه با او همصدا شد.

قطعه بعدی نیز انتخابی از قطعات شمالی بود. در «رعنا» جمعیت قسمت هایی از قطعه ای را که با لهجه گیلکی بود، خواندند.

پس از این قطعه که به عنوان آخرین قطعه اجرا شده بود، گروه به جلوی صحنه آمد و بانوان حاضر ایستاده آن ها را تشویق کردند. در میان هدیه دادن به اعضای گروه، جمعیت تشویق های خود را قطع نکردند، همین باعث شد «رعنا» یک بار دیگر توسط گروه اجرا شود.

مينو اصحابى (نوازنده ويولن و كمانچه)، آوا ايوبى (نوازنده باس)، ملودى پازوكى (نوازنده پيانو)، نازنين پدرثانى (نوازنده تنبك و دايره)، ترگل خليقى (نوازنده تار) و صدا صديقى (نوازنده قانون) در این اجرا مرجانه و منیژه گلچین را همراهی کردند.  امير صادقين نیز تنظیم قطعات و سرپرستی ارکستر و ماهان حيدری مديريت هنرى را عهده دار بودند

گلاب آدینه، فاطمه گودرزی، شیرین بی نام، نفیسه روشن، فرحناز منافی ظاهر، معصومه آقاجانی، معصومه کریمی، سعیده عرب از مهمانان این اجرا بودند..

این اجرا امروز 16 آذرماه ساعت 14 در تالار وحدت  به تهیه کنندگی آذر معماریان، فرزام شکاری و امید معلم برگزار خواهد شد.منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q