۱۴۰۳ بيست و هشتم تير - 12:37 ب.ظ

گزارش نوای فارس از سومین شب جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی

گزارش نوای فارس از سومین شب جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی
نوای فارس- مهرنوش قضاوتی: سومین شب اولین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی ۲۱ آذر ماه، در تالار رودکی برگزار شد.

با روشن شدن چراغ ها، صحنه که با مجسمه حروف هایی از نام جشنواره تزیین شده بود، نمایان شد. عطا نویدی، مدیر روابط عمومی جشنواره٬ قبل از شروع برنامه روی صحنه آمد و گفت: از طرف خودم و دبیر جشنواره به شما خیر مقدم می گویم. تاخیر در شروع برنامه  به دلیل مصادف شدن با اذان مغرب بود. برای بهتر شدن برنامه در شب های آتی و برنامه های بعدی فرم های نظر سنجی تهیه شده است، ممنون می شویم آن ها را پر نمایید. ما حتما نظرات دوستان را لحاظ می کنیم.

اولین قسمت این برنامه با بداهه نوازی تار توسط علی کاظمی آغاز شد. علی کاظمی روی صحنه حاضر شد، تارش را به دست گرفت و شروع به نواختن در دستگاه بیات اصفهان کرد. پایان این بداهه نوازی هنرمندانه با تشویق جمعیت همراه بود.

پس از آماده کردن صحنه برای بخش بعدی، دو نوازنده و خواننده وارد شدند. در این بخش صدای سنتور محمد عشقی، تنبک پیمان ناصح پور با آواز محمد ملا آقایی شنیده شد.

با آهنگسازی ابوالحسن صبا مقدمه ای در دستگاه سه گاه به عنوان اولین قطعه اجرا شد. در قطعه دوم با شعری از سعدی، صدای خواننده شنیده شد. این قطعه تا میانه با تکنوازی ساز سنتور نواخته شد و در ادامه نوای تنبک هم به آن اضافه گشت. مضراب سنتور شروع کننده «مخالف و نهیب» بود. «ضربی مخالف» به آهنگسازی محمد عشقی٬ نوازنده سنتور این گروه، با همنوایی تنبک و سنتور اجرا شد. پس از  فرود به سه گاه٬ گروه قطعه «آزرده دل» را نواخت. این قطعه با شعری از معینی کرمانشاهی و آهنگسازی علی تجویدی اجرا شد. «آزرده دل» آخرین قطعه این بخش بود.

 پس از پایان استراحتی چند دقیقه ای بخش سوم آغاز شد.

بخش سوم به گروه موسیقی « هم نوازان خاموش» اختصاص داشت. هامان منصوری نوازنده تار٬ آرش سعیدیان نوازنده عود٬ آرمین جوانبخت نوازنده سنتور٬ عسگر جعفرقاضی نوازنده تنبک٬ محمد مظهری نوازنده کمانچه٬ نبیل یوسف شریداوی نوازنده دف به همراه داریوش کاظمی، خواننده گروه، روی صحنه جشنواره کلاسیک ایرانی حاضر شدند. این گروه پیش درآمد خود را در دستگاه بیات ترک به آهنگسازی هامان منصوری نواخت. ساز و آواز با شعری از عراقی در اوج همنوایی ساز ها آغاز شد. تصنیف « شکوه نا تمام» با آهنگسازی آرمین جوانبخت و شعری از رهی معیری قطعه بعدی بود. تحریر های داریوش کاظمی در میان صدای تار به خوبی نشست. این قطعه با صدای زیبای کمانچه ادامه یافت و با هم نوایی دیگر ساز ها وارد نقطه اوج خود شد، صدای خواننده هم با ساز ها روند صعودی خود را طی نمود.

دومین قسمت ساز و آواز این گروه با شعری از عراقی اجرا شد. «هم نوازان خاموش» به تصنیف «مونس جان» به عنوان دومین تصنیف خود پرداخت. این تصنیف قدیمی با شعر حافظ، توسط آرش سعیدیان آهنگسازی شده بود. « مونس جان» با همنوازی همه اعضای گروه به زیبایی نواخته شد و در انتها مورد تشویق پیوسته حاضران قرار گرفت. سومین ساز و آواز هم به شعری از عراقی پرداخته بود. «ساربان» آخرین قطعه اجرایی گروه نیز با آهنگسازی هامان منصوری روی شعری از خواجوی کرمانی شنیده شد.

سئانس نخست سومین شب جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی در ساعت ۱۷ تا ۱۹ برگزار شد. سئانس دوم این شب از برنامه نیز از ساعت ۲۱ تا ۲۳ بود.منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q