۱۴۰۳ بيست و هشتم تير - 12:10 ب.ظ

با داوری سراج، عبدی و علا؛هزار صدای پاييزي به پايان رسيد

هزار صدای پاييزي به پايان رسيد
نوای فارس: اولین برنامه بخش دوم هزارصدای اصیل ایرانی در پاییز و زمستان در عصر روز 19 آذماه برگزار و گروه ارمغان مهر به عنوان گروه برگزیده به دور بعد راه یافت تا یکی از چهار گروهی باشد که به نیمه نهایی این مسابقه راه می یابد. دراین برنامه که داوری آن به عهده حسام الدین سراج، بهزاد عبدی و افشین علا بود، سه گروه با هم رقابت کردند و به تحلیل و نقد داوران گوش فرا دادند.

برنامه با خواندن شعر «آی عشق، چهره ی آبی ات پیدا نیست» شاملو توسط مدیر و مجری برنامه، آرش نصیری آغاز شد. سپس تیتراژ برنامه پخش شد که روی آهنگ مرغ سحر با صدای استاد نادر گلپین ساخته شده بود. این آهنگ به مناسبت هشتادمین سال تولد استاد نادر گلپین در یازده آذر انتخاب شده بود. سپس کارشناسان برنامه به روی صحنه دعوت شدند. نکته مهم این گروه کارشناسی آن بود که هر سه تحصیل کرده در مقطع دکترای رشته‌های هنری بودند.

پس از سلام و علیک کارشناسان فیلمی از یکی از اجراهای زنده یاد ابراهیم شریف زاده به مناسبت درگذشت ایشان در 22 آبان پخش شد و آرش نصیری درباره مشکلاتی که این استاد درگذشته موسیقی ایرانی در همه سال‌های زندگی خود، به خصوص سال‌های آخر عمرش داشت سخن گفت. پس از آن از گروه ده نفره ارمغان مهر دعوت کرد که به عنوان اولین گروه بخش مسابقه، برنامه خود را اجرا کنند. این گروه که سرپرستی و آهنگسازی آن به عهده شروین مهرپروران بود، شعر «خدا را با که این بازی توان کرد/ شب تنهاییم در قصد جان بود» حافظ را در بخش آواز و شعر « شدم از عشق تو شیدا ، کجایی؟/ به جان میجویمت جانا، کجایی ؟» عراقی را به شکل تصنیف اجرا کرد.

پس از این اجرا فیلمی از آوازخوانی استاد حسام الدین سراج با نوازندگی تار استاد داریوش پبرنیاکان در برنامه تماشاگه راز پخش شد که مربوط به حدود سال‌های 1373 بود. نکته مهم این اجرا، علاوه بر اجرای ساز و آواز شنیدنی، نشان دادن ساز در تلویزیون بود.

پس از آن گروه رسام به سرپرسستی شورایی متشکل از کیانوش پورحسین ،عرفان وحدت و هومن شیرعلی به روی صحنه دعوت شدند. آنها با آوازخوانی شریف میرشریفی در بخش آواز این شعر زنده یاد معینی کرمانشاهی را اجرا کردند: «میروی، تا درپیت شور وشری ماند بجا؟/ عاشقی دیوانه ، با چشم تری ماند بجا؟» و شعر تصنیف شان از غزلیات حافظ بود: «مدامم مست می‌دارد نسیم جعد گیسویت/ خرابم می‌کند هر دم فریب چشم جادویت»

پخش فیلم بخش اولین دیدار شمس و مولانا از اپرای مولوی به آهنگسازی بهزاد عبدی، کارگردانی بهزاد غریب پور و به خوانندگی همایون شجریان و محمد معتمدی برنامه بعدی بود و پس از پخش این ثپقسمت که با استقبال تماشاگران مواجه شد، نصیری درباره لزوم تربیت آوازخوانانی که توانایی بازیگری هم داشته باشند نکته ای را عنوان کرد و از بهزاد عبدی در خواست کرد در مورد اپرای توضیحاتی را ارائه کند و این آهنگساز شناخته شده که اپراهای عاشورا، مولوی و حافظ را روی لیبرتوهایی از استاد بهروز غریب پور نوشته است، درباره نقش و جایگاه تعزیه در اپرای ایرانی سخن گفت که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

پس از آن، برخلاف معمول که اجرای گروه مهمان در انتهای برنامه برگزار میشد، مجتبی عسگری با همراه امیر شریفی به روی صحنه دعوت شد. قبل از آغاز اجرا فیلم کوتاهی پخش شد که پیش از این در فضای مجازی منتشر شده بود و در آن، خواننده خوش صدا و جوان موسیقی ایرانی این شعر استاد ابتهاج را در هوای برفی کانادا می خواند: «هوای روی تو دارم نمی گذارندم/ مگر به کوی تو این ابرها ببارندم». عسگری و شریفی (با نوازندگی تار)، قطعه آواز و تصنیفی را به زیبایی اجرا کردند.

پایان بخش اجراهای بخش مسابقه هم اجرای گروه ققنوس با نوازنده نی و سرپرستی محمد مشفق و آوازخوانی امید عظیمی بود که یک قطعه ضربی و آواز را در مایه شور و دشتی اجرا کردند.

آنها در بخش آواز غزل قصه دل از ابتهاج را اجرا کردند: «امشب به قصه دل من گوش میکنی/ فردا مرا چو قصه فراموش میکنی». پایان بخش برنامه این نیز تصنیف مست عشق بود.

در پایان برنامه هم بهزاد عبدی به عنوان نماینده گروه داوری گروه ارمغان مهر را به عنوان گروه برگزیده اعلام کرد.

اعضای گروه «ارمغان مهر» عبارتند از: سرپرست و آهنگساز: شروین مهرپروران، خواننده: محمداسماعیل امیری، تار:شروین مهرپروران، بم تار: سید نیما پورعلی‌حسین، عود: محمد جزی، سه تار :فرزاد سلطانی، سه تار: امین هادی، نی: حامد مردانی، کمانچه: فائق نوری و تنبک: حسن احمدی.

یکی از بخش‌های جذاب این برنامه شعرخوانی افشین علا بود. در ابتدای برنامه آرش نصیری عنوان کرد که برای شعری که معمولا در ابتدای برنامه می خواند شعر «جای مادرم خالی ست» افشین علا را انتخاب کرده اما هربار که خواسته آن را بخواند گریه امانش نداده و در پایان برنامه، وقتی برنده اعلام شد از این شاعر شناخته شده درخواست کرد به عنوان حسن ختام آن را برای حضار بخواند. علا در سخنان کوتاهی عنوان کرد که این شعر را در سال 1386 وقتی مادرش درگذشت نوشته و اضافه کرد مادر دومش مادر همسرش خانم مهدیه الهی قمشه ای بود که اخیرا درگذشته و این شعر را به نوعی به این دو عزیز تقدیم و برای حضار خواند که به شدت جمع را تحت تاثیر قرار داد. به این ترتیب اولین برنامه تابستان و پاییز با بغض و اشک تمام شد.

استاد محمدعلی بهمنی، فریدون حلمی و ابراهیم اسماعیلی اراضی از جمله مهمانان برنامه بودند.

عکس های شیرین رسام از این برنامه را در ادامه ببینید:منبع : متن از موسیقی ما
برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q