۱۴۰۳ سوم مرداد - 04:08 ق.ظ

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی برگزار شد

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی برگزار شد
نوای فارس- مهرنوش قضاوتی: در ۲۴ آذر ماه مراسم اختتامیه اولین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی در تالار رودکی برگزار شد‌. قبل از  شروع برنامه هر هنرمند پس از ورودش روی فرش قرمز رنگی می ایستاد و در پس زمینه ای از نام این جشنواره عکس می گرفت.

چند دقیقه از ۱۹:۳۰ گذشته بود که در تالار رودکی باز شد و جمعیت منتظر، وارد سالن شدند.  پس از ورود به سالن، مجسمه هایی از نام این جشنواره که روی صحنه قرار گرفته بود و  تندیس های این جشنواره که روی میزی جای داشت، دیده می شد. حاضران صندلی های قرمز رنگ تالار رودکی را یک به یک پر کردند.

برنامه با پخش سوره مبارکه کوثر و سرود ملی  ایران آغاز شد. مجری برنامه روی صحنه حاضر شد. او پس از خوش آمد گویی، از امیر مردانه خواست تا روی صحنه بیاید.

امیر مردانه، دبیر جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی، درباره این جشنواره چنین گفت: نخستین دوره جشنواره کلاسیک ایرانی برگزار شد. فکر میکنم اتفاق خجسته ای برای موسیقی کشور است که جشنواره ای به طور اختصاصی به موسیقی ایرانی بپردازد. با این که زمان کمی از تصمیم گیری تا اجرا داشتیم اما در مجموع  جشنواره برآیند خوبی داشت. اتفاق خوب برای شخص بنده عنوان دبیر جشنواره، این بود که تمام مسؤولین موسیقی کشور نظر به برگزاری جشنواره در این دوره داشتند. همه متفق القول می گفتند جای این جشنواره خالی است. جای تشکر دارد از جناب طالبی، که توانستیم مجوز جشنواره را سریع بگیریم. طرح تفصیلی جشنواره وسیع تر بود، بخش رقابتی داشت که متاسفانه بعلت ضیق وقت به سال آینده موکول شد، زیرا فرصت فراخوان نداشیتم. وظیفه همه ما است که برای توانا شدن بدنه ‌موسیقی ایران تلاش کنیم. در بخش اصلی جشنواره ۱۱۰ نفر شرکت کردند. ۳۲ نفر هم در بخش جنبی شرکت کردند که بیشتر دانشجویان رشته موسیقی بودند. امیدوارم حرکتی باعث تضعیف موسیقی کشور نشود. موسیقی کشور نیازمند وحدت بین هنرمندان است. امیدوارم جشنواره در سال آینده  پر برکت تر برگزار شود.

 از گروه موسیقی «ژاو» دعوت شد. اعضای گروه «ژاو» در میان تشویق جمعیت روی صحنه آمدند و پس از کوک کردن ساز های شان، شروع به نواختن کردند. احسان امامی(عود)٬ نیریز کامکار(تار)٬ امین جهانگیری(سنتور)٬ مرتضی مومنیان(تنبک)٬ سیاوش کامکار(سنتور)٬ امیر ناصر رنجبر(کمانچه، خواننده) اعضا این گروه بودند.

حمید رضا نوربخش، حسین سروی، امیرمردانه، هنگامه اخوان، قاسم رفعتی، علی جهاندار برای تقدیر از شرکت کنندگان بخش آوازی روی صحنه حاضر شدند.

امیر اثنی عشری، امیر مسعود امیری، مهران زمانی یکتا، مهدی شهسوار، حسین علی شاپور، محمد اسماعیل قنبری، اشکان کمانگری، محمود مخدوم، امید مظهری، محمد ملا آقایی از شرکت کنندگان بخش آوازی بودند که یک به یک تندیس های خود را دریافت کردند.

در میان هر بخش کلیپی از صحبت های مسؤولان جشنواره درباره نخستین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی پخش می شد.

علی مراد خانی، معاون هنری وزیر فرهنگ و اراشاد اسلامی، درباره این جشنواره گفته است: این جشنواره را اتفاق مبارکی می دانم که در حال وقوع است و ایده و فکر برگزاری این جشنواره بسیار دقیق و حساب شده است، آن قدر که باید به مسئولان و دست اندر کارن آن تبریک گفت. همانطور که از پیش از این هم بار ها اعلام کرده ایم از طرح ها، ایده ها و برنامه های خوبی که می توانند بر جریان هنری کشور تاثیر داشته باشند حمایت می کنیم تا بتوانند ایده ها و افکاراشان را به منصه ظهور برسانند. اجرا هایی که در جشنواره دیدم، بسیار خوب بودند و می توانم بگویم این جوان ها نشان دادند که موسیقی کلاسیک ایرانی می تواند با حمایت و برنامه ریزی آینده بسیار خوبی داشته باشد. این جشنواره به نظرم خیلی خاص است و می تواند در آینده جایگاه خوبی به دست آورد. همه سعی خواهیم داشت تا از آن ها به بهترین شکل حمایت کنیم. امیدوارم سال آینده شرایط به گونه ای باشد که بتوانیم برای چنین جشنواره هایی امکان مالی هم در نظر بگیریم و تلاش می کنیم تا این جشنواره به یک برند جدید تبدیل شود.

قاسم رحیم زاده که در نخستین شب این جشنواره به بداهه نوازی پرداخته بود، برای تکنوازی تار وارد شد و چند دقیقه ای نوای تار در رودکی طنین انداز شد.

فرزاد طالبی، مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، درباره هدف جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی اشاره کرده است: جشنواره با این هدف شروع شده که بتواند به صورت تخصصی در حوزه موسیقی کلاسیک ایرانی ایفای نقش نماید. زیرا جشنواره موسیقی فجر نمی تواند تمام بار موسیقی ایران را بکشد. در جشنواره موسیقی فجر طبیعی است که بخش هایی مغفول بماند. بهتر است جشنواره تخصصی به یاری موسیقی بیاید و جشنواره فجر به ارزیابی تولیدات موسیقی کشور بپردازد. جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی حرکت بسیار مهمی است و این اتفاق باید سال ها پیش در کشور رخ میداد. در این جشنواره به بخشی از موسیقی پرداخته می شود که می توان گفت موسیقی هویتی ما است و باید از آن صیانت شود تا بتواند به حیات خود ادامه دهد. با اقبالی که مردم در این دوره نشان داده اند امکان توسعه جشنواره هم وجود دارد و بهر احتی می تواند با حمایت مردم به رشد خود ادامه دهد.

فرزاد طالبی، بهرام جمالی، امیر مردانه، داریوش پیرنیاکان، مظفر شفیعی، امیر شریفی، علی رستمیان، علی بوستان برای اهدا تندیس به شرکت کنندگان بخش تکنوازی این جشنواره روی صحنه آمدند.

مریم خدابخش، سامر حبیبی، قاسم رحیم زاده، مهدی رستمی، فرهاد زالی، رامین صفایی، مرتضی صنایعی مهیار توحیدی، سعید نایب محمدی تکنوازانی بودند که از آن ها تقدیر شد.

سپس کلیپی از تمرین های شرکت کنندگان در بخش های مختلف این جشنواره پخش شد.

مجری در ابتدا از محمدرضا شجریان یاد کرد و مراسم امشب را به او تقدیم نمود. او سپس از علی جهاندار(خواننده) و امیر متولی( نوازنده تار) دعوت کرد. صدای آواز علی جهاندار با نوای تار متولی آمیخته شد. این دو هنرمند نیز مخاطبان را به موسیقی سنتی مهمان کردند.

حمیدرضا نوربخش، مدیر عامل خانه موسیقی، نیز درباره جشنواره چنین گفته است: موسیقی اصیل و سنتی ما که پایه و جان مایه آن بر ساز و آواز است در این روزگار بسیار کم رنگ شده و باید به آن پرداخته شود. این مساله را می توان در برنامه و جشنواره اختصاصی نگاه ویژه ای به آن داشت. حال در بخش گروه نوازی خواننده یا در بخش ساز و آواز باید به صورت جدی به آن پرداخته وشد. به این علت که این ژانر از موسیقی استادان موسیقی ما هستند و باید نسل به نسل جریان داشته باشند و جامعه بیشتر به این سو سوق داده شود تا گوش مردم با این بخش موسیقی آشنا شود. بنابراین با توجه به این که نسل جوان، نوازندگان و خوانندگان خوب و بسیار با استعدادی هستند و با جدیت تلاش می کنند هر چقدر معرفی شوند و بستری برای فعالیت آن ها فراهم شود کارشان بهتر و غنی تر خواهد شد و همچنین با زحمت بیشتر و تشویق ارتقا پیدا می کنند و سبب می شود به طور اساسی سطح موسیقی و فرهنگ شنیداری مردم ارتقا پیدا کند. جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی سرآغاز خوب و بسیار مبارک برای توجه به این بخش از موسیقی است و من بسیار خوشحال هستم.

مجری برنامه از مهدی افسری (مدیر عامل توسعه هنر های معاصر) و دکتر علی اکبر صفی پور (مدیرعامل بنیاد رودکی) تشکر نمود. برای بخش انتهایی ازعلی مراد خانی، فریدون شهبازیان، میلاد کیانی، تقی ضرابی، وصال عرب زاده، امیر مردانه خواسته شد تا بالا بروند. بخش پایانی مربوط به تقدیر از گروه نوازان بود.

نوید دهقان، مهدی مساح بیدگلی، آرش سعیدیان، مهدی امامی، علی اصغر عربشاهی، هومان رومی، آیدین اولیا نسب، نادر فولادی نسب، حمید قنبری، سیاوش کامکار، مسیح تحویلداری، سهیل کاکاوند، مهدی علومی تندیس های خود را یک به یک دریافت کردند.

 در پایان مجری سراغ تقدیر از عوامل اجرایی این جشنواره رفت و از مجید کاشانی (مدیر هنری، طراح گرافیک و صحنه) حسین خوش چهره (دبیر اجرایی)، احسان تارخ(کارگردان هنری)،فرشاد حداد(ستاد اجرایی)، ... تشکر نمود.

حسین خوش چهره نیز از ایمان یاری، ملیکا حسینی، فائزه کشاورز، امیر مردانه تشکر نمود.
 منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q