۱۴۰۳ بيست و نهم ارديبهشت - 04:25 ب.ظ

نشست خبری ششمین جشنواره موسیقی کلاسیک تا معاصر برگزار شدعلیرضا مشایخی: موسیقی علمی مورد حمایت قرار نمی گیرد

علیرضا مشایخی: موسیقی علمی مورد حمایت قرار نمی گیرد
نوای فارس- مهرنوش قضاوتی: نشست خبری ششمین جشنواره موسیقی کلاسیک تا معاصر، 29 آذر ماه در تالار وحدت برگزار شد. این نشست با حضور علیرضا مشایخی، مدیر جشنواره، و مهرداد تیموری، رهبر ارکستر شرق و ریکوردر پارس، آغاز شد.

علیرضا مشایخی صحبت های خود را این گونه شروع نمود: حدود 70 سال پیش چند نفری مانند پرویز محمود متوجه شدند که هموطنان ما در خواب غفلت متمادی درباره شاخه ای از تمدن موسیقی هستند. شاخه ای که باخ، بتهوون،... را عرضه داشته است. در شرایط 70 سال گذشته ارکستر سمفونیک تهرالن را پایه گذاری کردند و بعد به نسل من رسید، درباره این غفلت تاریخی به من نیز هشدار دادند تا کاری بکنم. در آن زمان من و احمد پژمان به دنبال تحصیلات آکادمیک رفتیم. پس از انقلاب و اتمام تحصیلاتم به ایران بازگشتم و از خودم پرسیدم مسئولیت من در این زمینه چیست؟ در حد توان خودم گروه موسیقی قرن بیستم را تشکیل دادم.

او درباره ادامه فعالیت هایش در این زمینه گفت: گروه را بنده و خانم فریماه قوام صدری پایه گذاری کردیم. برنامه های مختلفی اجرا کردیم که مورد استقبال قرار گرفت و همین امر موجب شد تا تصمیم بگیریم گروه را منسجم تر کنیم. کنسرت های مختلفی برگزار کردیم و به این نتیجه رسیدیم که به این برنامه ها بخش رقابتی بیفزاییم. برای همین هم مسابقات زیادی گذاشتیم. بازخورد خوب از مسابقات باعث شد به فکر برگزاری جشنواره بیفتیم.

در ادامه مشایخی به جزییات این جشنواره اشاره کرد: این جشنواره از 5 تا 10 دی ماه در تالار رودکی برگزار می شود. 65 اثر در آن اجرا خواهد شد. ارکستر موسیقی نو و ارکستر مجلس کروما به رهبری سعید علیجانی، ارکستر ریکوردر پارس و ارکستر مجلس شرق به رهبری مهرداد تیموری، آنسامبل کاروان به سرپرستی فرزان فرنیا، گروه کر تونان به رهبری میلاد عمران لو، کوآرتت زهی رسپینا به سرپرستی آرش اسدنژاد، کوآرتت زهی متزو به سرپرستی سعید محمدعلی، آنسامبل پرکاشن تهران گروه هایی هستند که در این جشنواره حضور دارند. در روز آخر این جشنواره  پروفسور آلبرت ساسمن که استاد دانشگاه موسیقی و هنر های نمایشی وین است، اجرایی خواهد داشت. دو سال است که در زمینه مسابقه نوازندگان جوان انجمن موسیقی همکاری می کنیم. هیات داوران از میان بهترین نوازندگان که جوایزی نیز دریافت کرده اند، نوزاندگانی را دعوت می کنند. با نسل جوان همکاری داریم و شاهد هنرنمایی شان خواهیم بود.

مشایخی در ادامه صحبت هایش از رسانه ها انتقاد کرد و گفت: اگر رسانه ها نباشند هر فعالیت هنری گم می شود. اگر رسانه ها به ما توجه کنند ما هرگز نادیده گرفته نمی شویم. خیلی دردناک است که رسانه ها درباره یک رویداد موسیقی درجه سه مطالب گوناگون منشتر می کنند اما جشنواره ای نظیر جشنواره کلاسیک تا معاصر را نادیده می گیرند.

او درباره شرایط موسیقی کشور اضافه کرد: ما بی هیچ حقوقی روزانه بیش از 15 ساعت فعالیت می کنیم، اما متاسفانه کسی توجه نمی کند. این جشنواره یک جشنوراه کاملا دانشگاهی و علمی است ولی مورد حمایت ارگان دولتی و یا خصوصی قرار نمی گیرد. چه کسی حاضر است در کشوری، در چنین مشکلات و سختی فعالیت کند؟ البته ما منتی نمی گذاریم. ما به تفکر در موسیقی اعتقاد داریم. تا امروز فعالیت کرده ایم و دست نکشیده ایم از این به بعد نیز ادامه خواهیم داد.

مهرداد تیموری، رهبر ارکستر شرق و ریکوردر پارس، به صحبت های علیرضا مشایخی افزود: موسیقی ما یک موسیقی دانشگاهی متفکر است. یک کنسرت درجه سه در تمام شهر تبلیغات گسترده می کند، اسپانسر دارد اما این نوع موسیقی اسپانسری ندارد. البته این ذائقه مخاطبان را نشان می دهد. سطح سلیقه مخاطبان موسیقی با وجود تغییرات بسیاری که کرده است، هنوز پایین است. معیاری موسیقی یک کشور موسیقی تفکری آن است. این موسیقی است که باید تقویت شود. موسیقی پاپ هم جایگاه خود را دارد.

مشایخی از شرایط حوزه موسیقی انتقاد کرد و گفت: اگر ما توقع داشته باشیم تنها موسیقی زنده بماند که می تواند سالن ها را با بلیت های گران پر کند، یک فاجعه فرهنگی رخ داده است. این تفکر است که به حمایت نیاز دارد. ما ستون فقرات فرهنگی را تامین می کنیم. جامعه به موسیقی های مختلفی نیازمند است و همه آن ها باید آزاد باشد. در کشورهای صاحب فرهنگ و موسیقی علمی تلاش می کنند علاوه برحمایت از دیگر حوزه ها، بیشتر از عرصه موسیقی علمی حمایت های مادی داشته باشند.

او درباره اجرای قطعات خود گلایه کرد: دنبال کنید و ببینید چند دقیقه از آثار علیرضا مشایخی در جاهی مختلف و همین ارکستر سمفونیک تهران نواخته شده است؟ نتیجه بیش از 2 ساعت نخواهد بود. وقتی چنین برخوردی با من می شود، تکلیف آهنگسازان جوان مان چیست؟

مهرداد تیموری در انتهای این نشست از اعضای ارکستر موسیقی تهران، ریکوردر پارس، کاروان،... تشکر نمود.

این جشنواره از 5 تا 10 دی ماه از ساعت 19 الی 22 در تالار رودکی برگزار می شود. علاقه مندان برای تهیه بلیت می توانند به سایت www.tiwall.com  مراجعه نمایند.
 منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q