۱۴۰۳ سي خرداد - 02:06 ب.ظ

اجرای موسیقی ارکسترال ایرانی در کنسرواتوار چایکوفسکی

اجرای موسیقی ارکسترال ایرانی در کنسرواتوار چایکوفسکی
نوای فارس: ارکستر فرهنگ و هنر دانشگاه علمی کاربری واحد 46 تهران با خوانندگی وحید تاج و رهبری شهرام توکلی و علی اکبر قربانی طی دو شب در کنسرواتوار چایکوفسکی مسکو برای مخاطبان ایرانی و روسی به اجرای برنامه پرداخت.

شهرام توکلی یکی از رهبران این ارکستر در خصوص این اجرا گفت: به دعوت سفارت ایران در روسیه طی دو شب به همراه ارکستر فرهنگ و هنر در سالن ارکستریون و سالن راخمانینف کنسرواتور چایکوفسکی مسکو به روی صحنه رفتیم که با استقبال بسیار خوب مخاطبان روسی و ایرانی مواجه شدیم.

وی ادامه داد: در این اجراها مجموعه‌ای از قطعات با کلام و بی‌کلام  از ساخته های بنده و آقای علی اکبر قربانی و نیز آثاری از بزرگان موسیقی ایران همچون زنده‌یاد روح الله خالقی، درویش خان، علی تجویدی و حبیب‌الله بدیعی با تنظیم مجدد من و آقای قربانی اجرا کردیم که خوانندگی قطعات آوازی را وحید تاج بر عهده داشت.

رهبر ارکستر فرهنگ و هنر با اشاره به حضور مسئولین هنری روسیه در این اجرا گفت: طی دو شب اجرا در مسکو خانم مارگاریتا مسئول بخش بین الملل کنسرتوار چایکوفسکی،رایزن فرهنگی و معاون سفیر ایران در روسیه و برخی هنرمندان موسیقی ایرانی و روس مهمانان این اجراها بودند.

این آهنگساز افزود: یکی از نکات قابل توجه، واکنش مخاطبان و هنرمندان غیر ایرانی بود، به طوری که با اشتیاق فراوان برنامه را دنبال کرده و از شنیدن موسیقی ایرانی لذت می‌بردند.

علی اکبرقربانی دیگر رهبر ارکستر فرهنگ و هنر نیز در خصوص این کنسرت گفت: اجرای ما از لحاظ کیفی بسیار رضایت بخش بود و یکی از نکات قابل توجه در این برنامه واکنش تماشاگران روسی از اجرای قطعاتمان بود. شاید آنها انتظار شنیدن موسیقی ایرانی به شکل سنتی و تک صدایی را با سازهای ایرانی داشتند، در حالی که در این کنسرت قطعات ایرانی به شکل ارکسترال و با ترکیبی از سازهای کلاسیک اجرا می‌شد و از این جهت برایشان قابل توجه بود.

آهنگساز خاک مهر آیین با اشاره به برگزاری این کنسرت بیان داشت: سالن‌های کنسرواتوار چایکوفسکی بسیار معتبر بوده و امکان اجرا در سالن‌های آن برای هر آنسامبلی میسر نمی‌شود و ما خوشحالیم که توانستیم اجرای موفقی را در این کنسرواتوار برگزار کنیم.

ارکستر فرهنگ و هنر دانشگاه عملی کاربردی واحد 46 تا کنون اجراهای موفقی در زمینه موسیقی کلاسیک و ایرانی در تالار وحدت و رودکی داشته و اجرا در کنسرواتوار چایکوفسکی مسکو اولین اجرای بین‌المللی این ارکستر محسوب می شود.
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q