۱۴۰۱ هفتم مهر - 08:38 ق.ظ

همزمان با شصت و دومین زادروز این آهنگساز فقید با 50 درصد تخفیف؛انتشار دیجیتالی آلبوم «بیداد» اثری از «پرویز مشکاتیان» با صدای «محمدرضا شجریان»

انتشار دیجیتالی آلبوم «بیداد» اثری از «پرویز مشکاتیان» با صدای «محمدرضا شجریان»
نوای فارس: آلبوم موسیقی «بیداد»، اثری از «پرویز مشکاتیان» و صدای خسرو آواز ایران «محمدرضا شجریان»، همزمان با شصت و دومین زادروز این آهنگساز و موسیقیدان فقید، از طریق سایت «بیپ تونز» به صورت دیجیتالی منتشر و در دسترس مخاطبین موسیقی ایرانی قرار گرفت.

در میانه دهه ۶۰ شمسی که ایران همچنان درگیر جنگ بود و مردم برای تامین نیازهای اولیه زندگی تلاش می‌کردند، هنرمندانی از همین کشور و در همین شرایط دست به تولید آلبوم موسیقی زدند که در تاریخ ایران ثبت شد.

آلبوم «بیداد» با آهنگسازی بی نظیر «پرویز مشکاتیان» و آواز جاودان «محمدرضا شجریان»، در سال ۱۳۶۴ تهیه و تولید شد. نسخه فیزیکی این اثر در حال حاضر بسیار کمیاب بوده و تهیه آن از بازار روز موسیقی کشور دشوار می نماید. اثری که هر ساله و با گذشت زمان، تازگی خود را حفظ نموده و تاریخ بر قدرت و دوام آن گواه می باشد، بی شک هر بار انتشار آن و در هر قالب ارزشمندی، برای مخاطب خالی از لطف نیست.

زنده یاد استاد «پرویز مشکاتیان»، متولد سال ۱۳۳۴ در نیشابور و متوفی به سال ۱۳۸۸ در تهران، یکی از بزرگترین آهنگسازان معاصر ایران می باشد. در آلبوم «بیداد»، او از اشعار «حافظ» و «سعدی» بهره برده است. «بیداد» نام یکی از گوشه‌های دستگاه همایون است که نیمه ابتدایی این آلبوم نیز در همین دستگاه نوشته شده و در نیمه دوم، موسیقی در همایون و شور قرار دارد.

قطعه «بیداد» که در آلبوم با نام «مقدمه» ارائه شده،‌ یکی از فاخرترین آثار بی‌کلام ایرانی است. این اثر از همنوازی ارکستر سازهای ایرانی تشکیل شده که با ریتمی آرام آغاز و پس از تثبیت فضا، به موسیقی ضربی پیوسته و پس از آن در انتهای اثر ریتم به اوج رسیده و قطعه به پایان می‌رسد. این اثر را از نظر دقت آهنگسازی، فرم و عظمت هارمونی می‌توان با سمفونی‌های موسیقی غربی مقایسه نمود.

اساتید بزرگ موسیقی ایرانی «محمد رضا لطفی»، «فرخ مظهری»، «زیدالله طلوعی»، «جمشید عندلیبی»، «اردشیر کامکار»، «ارسلان کامکار»، «ناصر فرهنگفر» و «غلامحسین بیگچه خانی» در کنار «پرویز مشکاتیان» نوازندگی این اثر را بر عهده داشته‌اند و آواز گوش نواز استاد شجریان، تأثیر آنرا دو چندان نموده است.

شایان ذکر است که آلبوم موسیقی «بیداد» که سالهاست نسخه فیزیکی آن در بازار روز موسیقی کشور کمیاب شده، به خاطر قدردانی از سالها فعالیت هنری زنده یاد مشکاتیان، با 50 درصد تخفیف در مبلغ آلبوم و همراه با هدایای ویژه هنری دیگر منتشر شده و علاقمندان می‌توانند نسخه اصلی و دیجیتال این اثر را با مراجعه به سایت بیپ‌تونز beeptunes.com تهیه و دریافت نمایند.
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q