۱۴۰۲ پانزدهم آذر - 10:14 ق.ظ

نخستين سامانه عرضه جهانی موسيقی ایران راه اندازی شد

نخستين سامانه عرضه جهانی موسيقی ایران راه اندازی شد
نوای فارس: سایت «بیپ تونز» پس از سالها فعالیت قانونی در ارائه موسیقی دیجیتالی به مخاطبان ایرانی، این بار دسترسی به این موسیقی را بین المللی کرده و زمینه دانلود قانونی را برای مخاطبان خارج از کشور نیز تسهیل می کند.

فرزام حجازی مدیر عامل شرکت «بیپ تونز»، با اعلام این خبر گفت: «پس از مدت ها، بالاخره امکان عرضه جهانی موسیقی ایرانی فراهم شده است. موسیقی ایرانی با توجه به عقبه فرهنگی و تمدنی‌اش از غنای بالایی برخوردار است و عاشقان فرهنگ و تمدن پارسی را در جای جای جهان مجذوب خود می‌کند؛ اما تا به امروز امکان حضور متمرکز و ارزنده آن در فضای بین المللی وجود نداشته است. مخاطبان موسیقی ایرانی در فضای بین المللی خلأ دسترسی قانونی به آرشیو کامل موسیقی ایرانی که به صورت مناسبی دسته بندی شده باشد را حس می‌کردند. تا به امروز دسترسی مخاطب جهانی به موسیقی ایرانی محدود به تعدادی سایت‌ بی‌کیفیت که آثار را به صورت غیرقانونی عرضه می‌کردند بوده است؛ ارائه‌ای که هیچکس آنرا در شأن موسیقی ایرانی نمی‌داند.»

وی افزود: «مخاطبان بین‌المللی موسیقی ایرانی انگیزه بالایی برای حمایت از موسیقی پارسی دارند اما با توجه به فراهم نبودن عرضه جهانی این موسیقی، امکان این حمایت وجود نداشته و لاجرم تا به امروز یا از سایت های عرضه غیرقانونی محتوای مورد نیاز خود را تهیه می‌کردند یا از خیر گوش دادن به آن می‌گذشتند. هم اکنون امکان دسترسی قانونی مخاطبان جهانی موسیقی ایرانی به موسیقی ایرانی از طریق وبسایت «بیپ تونز» فراهم شده است. این وبسایت بزرگترین آرشیو موسیقی ایرانی است و دسته بندی جامعی که از موسیقی ایرانی ارائه داده است، دسترسی راحت‌تر و همچنین شناخت بهتر از این گنجینه عظیم را مهیا کرده است. این وبسایت از امروز امکان خرید را برای مخاطبان خارج از کشور فعال کرده است. راهی که می‌تواند بازار بزرگی را برای موسیقی پارسی فراهم سازد.»

حجازی در تقسیم بندی مخاطبان موسیقی ایرانی اشاره کرد: «اگر بخواهیم مخاطبان موسیقی ایرانی خارج از کشور را تقسیم بندی کنیم، یک بخش از این تقسیم بندی را مخاطبانی تشکیل می دهند که مهاجرت کرده و در خارج از ایران زندگی می کنند که حدودا، 5 الی 6 میلیون نفر می باشند. بخش دیگر این تقسیم بندی اختصاص دارد به مخاطبان فارسی زبان که لزوما ایرانی نیستند، مثل کشور تاجیکستان، افغانستان و ...و بخشی دیگر، حتی مخاطبان بین المللی و غیر فارسی زبان هستند. افرادی که به موسیقی فارسی، تمدن و فرهنگ فارسی علاقمندند و مایلند که این موسیقی را به عنوان بخشی از این تمدن و فرهنگ دنبال کنند، اما در هیچ جایی نمی توانسته اند بصورت متمرکز آنرا دریافت کنند.»

مدیر عامل «بیپ تونز» با توجه به تنوع مخاطبین و دشواری دسترسی آنها به موسیقی ایرانی، آنهم به روش قانونی و دریافت آثاری با کیفیت، چنین توضیح داد که: « این مخاطبان دو دغدغه دارند. یکی شنیدن موسیقی ایرانی در سریع ترین شکل ممکن و با کیفیت بالا و یکی هم حمایت از این موسیقی. که تا به امروز راهی برای رفع این دو دغدغه مهیا نبوده و مخاطب بین المللی از این نظر با مشکل مواجه بوده است. خصوصا اینکه اگر هم دسترسی ای به این موسیقی ایجاد می شد، تنها از سايت هاي ضعيف، بدون دسته بندی اثار، بدون توضیح و سازماندهی شده بوده که نه سودی به ناشرین آثار می رسانده و نه لذت شنیداری را به مخاطب عرضه می داشت.»

او در ادامه افزود: «به دنبال درخواستهای مکرر مخاطبین و متناسب با تقاضایشان، تصمیم به توزیع دیجیتالی موسیقی ایرانی بصورت دلاری و اینترنشنال گرفته شد و «بیپ تونز»، سایت دلاری خود را با دامنه beeptunes.ca برای ارائه بین المللی راه اندازی کرده که اولا تمامی آثار موسیقی ایرانی مجوز دار بصورت متمرکز بر این سایت قرار داده مي شود، دوما اینکه اغلب اثار موسيقي ايران در ايندا در اين سايت عرضه مي شود و موضوع سوم هم این است که بخش زیادی از درآمدی که در این سایت دریافت می شود، مستقیما به ناشرها و خواننده ها می رسد که در جهت حمایت از این عزیزان صورت می گیرد.»

«فرزام حجازی» همچنین درباره دسته بندی آثار اشاره کرد: «آلبوم های موسیقی با ژانرهای مختلف و ارائه های متفاوت، کاملا دسته بندی شده و با مشخصات مربوطه تگ شده و جهت دسترسی بهتر و خریداری، در اختیار مخاطب قرار داده می شود که سعی شده است کیفیت سرويس ارائه شده در حد جهانی باشد و نظر مخاطب جهانی را به خود جلب کرده و او را راضی نگاه دارد.»

حجازی در پایان صحبتهایش خاطر نشان کرد: «ما با دو نگاه به این موضوع پرداخته ایم. یک اینکه مخاطبان موجود و همیشگی را در جهت دریافت تولیدات موسیقی با کیفیت یاری کنیم و دیگر اینکه با ایجاد پلی بین المللی، شمار این مخاطبان را بالاتر برده و مخاطبان بیشتری را جذب کنیم. نکته دیگری که مایلم به آن بپردازم، این است که «بیپ تونز» در عرصه فعالیت خود از پیشروان بوده و تلاش کرده است که حیطه فعالیتش را از آنچه که هست فراتر ببرد و تنها این حیطه را به مرزهای داخل ایران محدود نکرده و مخاطبانی را در فرای این مرزها نیز، متوجه خود سازد. امیدواریم که دیگر فعالان در این حوزه های فرهنگی و هنری نیز، دامنه فعالیتهایشان را وسیع تر کرده و بین المللی شوند.»
 
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q