۱۴۰۳ بيست و چهارم خرداد - 04:06 ق.ظ

هجدهمین جشن خانه موسیقی برگزار شد؛اهدای جایزه به پورناظری و شجریان

اهدای جایزه به پورناظری و شجریان
نوای فارس - مهرنوش قضاوتی: خانه موسیقی سه‌شنبه شب هجدهمین دوره جشن سالانه خود را در حضور هنرمندان و مسئولان در تالار وحدت جشن گرفت.

محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور، سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت ارشاد،  فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی، بهرام جمالی مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، علی‌اکبر صفی‌پور مدیرعامل بنیاد رودکی و علی مرادخانی معاون سابق امور هنری وزارت ارشاد  در این مراسم حضور داشتند

در ابتدای مراسم ویدیویی با موضوع خانه موسیقی پخش شد و به محتوا و ساختار این مجموعه پرداخت. اجرای این شب با تارنوازی شروع شد، آراز وجودی روی صحنه آمد و دقایقی را به نواختن تار آذربایجانی پرداخت. در ادامه فاطمه آل عباس، مجری برنامه، از حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی، دعوت کرد تا سخنرانی کند.

حمیدرضا نوربخش در ابتدا به حاضران خوش‌آمد گفت و ادامه داد: از آن جا که ما این جشن را در دولت جدید برگزار می‌کنیم، باید به دولت جدید، شهردار جدید، معاون هنری جدید و وزیر جدید خیر مقدم بگویم. آقای مرادخانی همیشه یار و هم‌نفس قدیمی خانه موسیقی و اهالی آن بودند. رفتن جناب مرادخانی و آمدن آقای حسینی مصداق این مصرع است: صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت. سال‌های زیادی است که اهالی موسیقی حضور آقای مرادخانی را احساس کرده‌اند. در آینده نیز همین‌طور خواهد بود.

نوربخش در ادامه با اشاره به این که محمدرضا شجریان رئیس شورای عالی خانه موسیقی و صاحب اصلی این جشن است، ادامه داد: استاد شجریان از 18 سال عمر خانه موسیقی در 14 سال آن را در کنار ما بود. برای او آرزوی سلامتی داریم. امشب یادگار عزیز او، همایون شجریان، در کنار ما است. امیدوارم هر چه زودتر استاد شجریان از بستر بیماری بلند شوند و بار دیگر از راهنمایی‌های او بهره‌مند شویم.

مدیرعامل خانه موسیقی در خصوص مطالبات توضیح داد: مطالبه‌ها پیش از این گفته شده و تکراری است. یکی از موضوع‌ها لغو کنسرت‌ها بود. وزیر در خصوص این امر به‌تازگی گفته است: در سه ماه گذشته لغو کنسرت نداشتیم. امیدوار هستم سال آینده همین موقع وزیر بگوید هیچ کنسرتی لغو نشده است. البته لغو کنسرت‌ها نسبت به گذشته کم شده و امیدوارم دیگر در هیچ کجای این جغرافیای عزیز شاهد این موضوع نباشیم.

نوربخش اشتغال جوانان هنرمند را دغدغه اصلی دانست و اشاره کرد: جوانان با اشتیاق و امید تحصیل موسیقی را در آموزشگاه‌های آکادمیک و غیرآکادمیک آغاز می‌کنند و به بدنه موسیقی اضافه می‌شوند. با این وجود که فعالیت بازار آنقدر رونق ندارد، اما اشتغال معضلی است که باید فکری برای آن کرد. هنوز نوازندگی خانم‌ها در برخی نقاط اشکال دارد. چرا از این کار جلوگیری می‌کنند؟ یک زن حق تحصیل موسیقی دارد اما حق فعالیت ندارد. توجیه این کار چیست؟ در چند استان کشور اگر خانمی در یک گروه موسیقی حضور داشته باشد باید حذف شود تا به آن گروه مجوز اجرای صحنه‌ای بدهند.

او در خصوص بحث کپی‌رایت صحبت خود را ادامه داد: مهم‌ترین موضوعی که ما همه باید برای آن دست‌به‌دست هم بدهیم، کپی‌رایت است. امروز اگر می‌بینیم آثار نفیس کم تولید می‌شود به دلیل این است که هنرمندان ما بیکار، بی‌انگیزه و بی‌دغدغه شده‌اند. گاهی حاصل عمر یک هنرمند چهار، پنج اثر است و حاصل عمر او در یک اپلیکیشن به‌راحتی به حراج گذاشته می‌شود. ما باید این موضوع را به خودمان و جامعه آموزش بدهیم. مردم ما هنجارمند و مبادی به آداب هستند. این موضوع آموزش داده نمی‌شود و رسانه ملی خود بزرگ‌ترین ناقض کپی‌رایت است و رعایت آن را آموزش نمی‌دهد. چرا مردم نباید بدانند این کار دزدی است. این که اثر هنرمندی را به رایگان توزیع کنیم عین دزدی است.

وی در انتها خبر داد: ما درباره این موضوع خیلی فکر کرده‌ایم و از بهمن‌ماه دفتر حمایت از حقوق هنرمندان را در این نهاد تشکیل می‌دهیم. این دفتر با حمایت و حضور نماینده دفتر موسیقی، نماینده بخش حقوقی و نماینده بخش هنرمندان آغاز به کار خواهد کرد. ما کپی‌رایت را جدی خواهیم گرفت و برای آن وارد مذاکره خواهیم شد. اگر این موضوع محقق شود اقتصاد موسیقی متحول خواهد شد و ما شاهد شکوفایی عجیبی در این زمینه خواهیم بود. آقای نوبخت نیز در این زمینه با ما همکاری خواهند کرد. این مشکلی است که باید برای حل آن شورای عالی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دیگر نهادهای ذی‌ربط دست‌به‌دست هم بدهند تا به شکوفایی موسیقی برسیم.

در این مراسم چهره هایی چون بیاض امیر عطایی، محمود امینی، همتعلی رضایی، شکرعلی رضایی، رضا شفیعیان، شاکه ماکاریان، جاوید مجلسی، نادر مشایخی، محمد مقدسی، سید علیرضا میرعلی نقی تقدیر شدند. در ادامه نوبت به اعلام برگزیدگان دریافت جایزه رسید.

هیئت داوران هجدهمین جشن خانه موسیقی در بخش موسیقی ایرانی (سنتی و ردیف دستگاهی) آلبوم "رگ خواب" با آهنگسازی سهراب پور ناظری و خوانندگی همایون شجریان، آلبوم "از تنهایی گریه نکن" که خوانندگی آن را سالار عقیلی و آهنگسازی آن را ابوالفضل صادقی نژاد بر عهده داشته است، آلبوم موسیقیایی "از جان و از دل" با آهنگسازی نوید دهقان و خوانندگی سالار عقیلی، آلبوم "در عشق زنده باید" با خوانندگی وحید تاج و آهنگسازی مجید مولانیا و آلبوم "با تو می‌خوانم" به آهنگسازی سعید فرج پور و با صدای جمال کردستانی را کاندید دریافت جایزه کرده بودند. در این میان جایزه به دو آلبوم منتخب "در عشق زنده باید" در بخش سنتی و "رگ خواب" برگرفته شده از موسیقی دستگاهی، تعلق گرفت.

در بخش موسیقی کلاسیک، آلبوم‌های "آکاپلا" از گروه آوازی دامور که سرپرستی آن را فراز خسروی دانش عهده‌دار است، "درصط" به آهنگسازی علی قمصری،، "پوئم سمفونی تختی" به آهنگسازی پوریا خادم و "واگویه‌ها" به آهنگسازی محمدرضا تفضلی از سوی داوران نامزد دریافت جایزه این جشن شده بودند که آلبوم موسیقی "آکاپلا" این جایزه را به خود اختصاص داد و لوح تقدیر و تندیس را دریافت کرد.

قسمتی از این جشن حاضران را غرق یاد و خاطره گذشتگان کرد و به یادبودی از هنرمندان فقید موسیقی از مهر 95 تا دی‌ماه 96 مختص شد. رضا جهانی نوازنده تار و سه‌تار، ابراهیم شریف‌زاده خنیاگر موسیقی نواحی ایران، سلیم مؤذن‌زاده خواننده، یدالله تیموری نوازنده پیشکسوت تنبور کرمانشاه، علی‌محمد بلوچ هنرمند موسیقی منطقه بلوچستان، علیرضا آقا مهدی صدابردار، حسین طیبی نوازنده لله وا و پیشکسوت موسیقی مازندران، طلیعه کامران نوازنده و مدرس پیشکسوت سنتور، افشین یداللهی ترانه‌سرا، عباس خسروی نوازنده ویولن و عضو سابق ارکستر سمفونیک، محمدرضا جعفری نوازنده و آهنگساز موسیقی پاپ، علیرضا سلطانی عکاس موسیقی، فرهاد فرجلی نوازنده تار آذربایجان، محمود جهان خواننده موسیقی محلی و بندری، ناصر فرهودی صدابردار پیشکسوت، نادر گلچین خواننده و مدرس آواز ایرانی، حامد ذاکری خواننده موسیقی پاپ، فرامرز شکر خواه نوازنده تار و سه‌تار، محمدحسن رادمان نوازنده و معلم پیشکسوت ویولن، ابراهیم حدیدی سرنا نواز برجسته سیستان و بلوچستان، درویش مصطفی جاویدان خواننده قدیمی موسیقی ایرانی، غلام محمد احسانی نوازنده دوتار خراسان و خواننده اهل تربت جام، محمد قنبر هرمزی هنرمندی پیشکسوت موسیقی آیینی هرمزگان و ناهید دایی جواد خواننده موسیقی سنتی هنرمندانی بودند که در این بخش یادشان گرامی داشته شد.

اردوان کامکار، کیخسرو پورناظری، بهداد بابایی، فریدون شهبازیان، نادر مشایخی، صدیق تعریف، محمد جلیل عندلیبی، میلاد کیایی، داود گنجه‌ای، احسان عبدی پور، سید محمد میرزمانی و ... از هنرمندان حاضر در هجدهمین جشن خانه موسیقی بودند.

در ادامه می‌توانید عکس‌های سارا گران‌نظر از این مراسم را ببینید:

 
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q