۱۴۰۳ سي خرداد - 01:20 ب.ظ

گفت‌وگو با امین حبیبی به بهانه‌ی موفقیت جهانیامین حبیبی های قلابی همچنان کنسرت می دهند و مصاحبه می کنند

امین حبیبی های قلابی همچنان کنسرت می دهند و مصاحبه می کنند

نوای فارس-لی لا رضایی: امین حبیبی از چهره های پرطرفدار موسیقی است که کمتر به دنبال شانس و بهره گیری از آن در شناخته شدن خود داشته است. او هرچه سعی می کند بی حاشیه باشد، حاشیه دوروبرش در جریان است و مقابلش خیمه زده است. از جریان ایمن حبیبی قلابی که به جای او کنسرت می داد گرفته تا کاور کردن آهنگهایش توسط خوانندگان خارجی!

آهنگهای او توانسته اند در دنیای بیرون از ایران جایی برای خود باز کنند. با این خواننده در همه این باره ها گفت و گو کرده ایم:

 

با اینکه امین حبیبی چهره‌ای به دور از حاشیه است اما همیشه حاشیه‌های خوب و بد دور و برش دارد. این حواشی از کجا نشات می گیرند؟

شایعه همیشه دور و بر هر هنرمندی وجود دارد. حالا شما هرچه‌قدر بیشتر سرت به کار خودت باشد بدتر هم می‌شود. من هم نمی‌دانم از کجا می‌آیند این حرف‌ها و حدیث‌ها و به نفع کی تمام می‌شود. من نه علاقه‌ای به این‌ شایعات دارم نه اصلاً برایم مهم است. همین که برسم به کارهای خودم و بتوانم دل و روح خودم و مردم را راضی نگه دارم برایم کافی‌ست و خدا را شکر هم می‌کنم. به من چه که حالا کی دارد پشت سر من چی می‌گوید؟ تا بوده این‌طور بوده که هنرمند – یعنی آن چیزی که من توی ذهنم به‌اش می‌گویم هنرمند – با کارش با مخاطبانش ارتباط برقرار کرده و نه با تبلیغات و یا حواشی ساختگی دور و برش و من همیشه سعی کرده‌ام همین رویه را ادامه دهم. من به شخصه ترجیح می‌دهم مردم بیشتر کارم را بشناسند تا خودم را.

 

با توجه به اخباری که اخیرا از شما شنیده می شود، به نظر می رسد شما در خارج از ایران شناخته شده‌تر هستید. این اتفاق چگونه افتاده است؟

احتمالاً دلیلش این است که آن‌ها اصلاً برای‌شان مهم نیست امین حبیبی چه‌کاره است و مثلاً با کی ازدواج کرده یا نکرده است یا چگونه زندگی می‌کند و فقط به خود موسیقی امین حبیبی اهمیت می‌دهند. خدا را شکر انگار موسیقی من هم جواب داده و به قول شما در خارج از ایران شناخته‌ شده‌تر هم هست و اصلاً همین برای من یک‌ قوه‌ی محرکه است.  برای من بسیار  لذت‌بخش است که پیام‌ها و ایمیل‌هایی دریافت می‌کنم از دوستانی که خارج از کشور هستند و خیلی‌هایشان حتا زبان فارسی را هم نمی‌دانند و این یعنی آن‌ها دارند از خود موسیقی و احساس جاری در آن لذت می‌برند و این لذت را از شانس خوبم، با من هم قسمت می‌کنند.

 

به تازگی آهنگ «بی‌قرار» شما توسط یک خواننده‌ی ایتالیایی به نام piero nicoliniکاور شد که Impaziente نام گرفته است. این آهنگ همین هفته – هفته‌ی دوم سال 2015 –  در سایت معتبر jamendo در رتبه‌ی سوم از صد آهنگ برتر قرار گرفت...

من خودم هم خبر نداشتم که تا این حد موفق بوده... این چند وقته مدام در سفر بودم و وقتم به تمرین و برگزاری کنسرت در شهرهای مختلف گذشت و فرصت پی‌گیری اخبار را نداشتم.

ایمیل‌هایم را که چک می‌کردم چندتایی ایمیل تبریک دیدم و وقتی برایم مهم شدند که دیدم ترانه‌سرای کار که زحمت برگرداندن ترانه‌ی «بی‌قرار» را به ایتالیایی کشیده‌اند هم از رُم برایم ایمیل فرستاده و خبر را در ایمیل این دوست عزیز خواندم و فهمیدم  - همان‌طور که شما اشاره کردید - این آهنگ در بین صد آهنگ برتر سایت jamendo سوم شده است. بسیار اتفاق خوشحال‌کننده‌ای بود برای من و همین‌طور برای عوامل ایتالیایی که الان هم فرصت خوبی‌ست تا به همه‌شان تبریک و خسته‌ نباشید بگویم.

 

این همکاری چگونه اتفاق افتاد؟

چندوقت پیش از طریق دکتر بسطامی ایمیلی به دست من رسید. همین‌جا برای این‌که شایعه‌ی تازه‌ای برایم درست نکنند بگویم که تا قبل از این ایمیل من اصلاً دکتر بسطامی را نمی‌شناختم. خلاصه ایمیل را خواندم و متوجه شدم که ایشان می‌خواهند برای بازخوانی آهنگ «بی‌قرار» توسطِ یک خواننده‌ی ایتالیایی به نام «پیرو نیکولینی» از من اجازه بگیرند. درواقع آقای «پیرو نیکولینی» آهنگ «بی‌قرار» را شنیده بود و از دکتر بسطامی که از چهل سال پیش در ایتالیا زندگی می‌کند خواسته بود تا واسطه‌ی بین من و ایشان بشود. دکتر بسطامی هم در تمام این مدت زحمت برقراری ارتباط بین من و این دوستان ایتالیایی را به دوش کشید چون نه من ایتالیایی بلدم و نه آن‌ها فارسی می‌دانستند. ترانه‌سرای ایتالیایی کار هم خود دکتر بسطامی هستند و من همین‌جا از تلاش بی‌وقفه و صمیمانه‌ی ایشان برای به ثمر رسیدن این کار تشکر می‌کنم.

 

از بازخورد این کار در ایتالیا هم خبر دارید یا نه؟

اطلاعات من از این قضیه در همان حد ایمیل‌هایی است که به دستم می‌رسد و در این حد می‌توانم بگویم که خوش‌بختانه با استقبال مواجه شده است. به هرحال رتبه‌ی خوب این کار در سایت jamendo خودش دلیل مناسبی است برای موفقیتش.

 

یکی از شایعاتی که در بالا به‌شان اشاره کردم، قضیه‌ی «امین‌ حبیبی‌های قلابی» (همایون) است که ظاهراً دوباره شروع به فعالیت کرده‌اند.

این قضیه دیگر برای من تبدیل به جوک شده است و حالا دیگر جوکی قدیمی شده که حرف زدن درباره‌اش حوصله‌سربر است. من خودم خسته شده‌ام و اصلاً دوست ندارم درباره‌اش حرف بزنم. فقط همین را بگویم که تا زمانی که کپی رایت در این مملکت به رسمیت شناخته نشود، این‌جور افراد خواهند بود و به کار خودشان هم ادامه خواهند داد. من هم نمی‌توانم زندگی‌ام را تعطیل کنم و بیفتم دنبال یک مشت آدم دیوانه که عقده‌ی دیده شدن دارند. سوال اصلی اینجاست که بعضی از تهیه‌کننده‌ها که اسم و رسمی هم دارند و خدا را شکر همه هم مرا از نزدیک می‌شناسند چرا با این افراد همکاری می‌کنند؟! و یا این‌که اصلاً این‌جور افراد چه‌طور مجوز اجرای برنامه می‌گیرند آن‌هم در حالی که خود ما برای گرفتن مجوز باید از هفت خوان رستم رد شویم. من فقط می‌توانم بگویم که خبر کنسرت‌هایم را در سایت خودم اعلام می‌کنم و هر خبری غیر از این، نامعتبر است.

 

اقدامات قانونی‌ای که در این رابطه انجام داده‌اید نتیجه‌ای داشته است؟

در مورد یکی از این سه نفر یعنی «ب. الف» که خودتان در جریان دستگیری‌ و محاکمه‌اش حضور داشتید. در مورد نفر دوم یعنی «ح. م» هم تمام گزارشات به نیروی انتظامی و اداره‌ی ارشاد اسلامی داده شده است و تحت پیگرد قانونی است. نفر سوم هم یک آقایی است به نام «ه. الف» که از دوتای قبلی وقیح‌تر به‌نظر می‌رسد. از این آدم هم فیلم اجرای صحنه‌ای و هم فیلم مصاحبه‌اش در یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای در اختیار وکیل من هست. فیلمی هم توسط یکی از دوستان خوبم با تلفن‌همراه گرفته شده که این آقا دارد برای آن جمع ماجرای دروغ‌هایش را تعریف می‌کند و کلی هم احساس افتخار می‌کند و به خود می‌بالد!

دوستان هنرمند و همکاران من هم هستند که در اجراهای این آقا حضور داشته‌اند و می‌توانند شهادت بدهند. این مستندات در اختیار وکیل و مدیر برنامه‌های من هست و ایشان هم در حال پی‌گیری هستند.

 

جایگاه امین حبیبی در موسیقی ایران جایگاه شناخته شده‌ای است؟

در مورد جایگاه امین حبیبی نمی‌توانم چیزی بگویم. اما در مورد جایگاه موزیک امین حبیبی با اطمینان می‌گویم که بله. اطمینان من از این‌جاست که من خودم را وقف کارم کرده‌ام. برای همین شاید خیلی‌ها باشند که امین حبیبی را به اسم نشناسند ولی بعید می‌دانم کسی موسیقی‌اش را نشنیده باشد و من به این قضیه افتخار می‌کنم.

 

درخصوص کارهای پیش روی‌تان توضیح دهید؟

چندوقت پیش که کاری از من شنیدید به نام «تکیه‌گاه» که خوشبختانه با استقبال خوبی همراه شد. علی‌رغم این‌که خیلی از افراد سعی کردند پخش کار را با مشکل مواجه کنند. در آینده‌ی نزدیک هم آهنگی به نام «ترکم نکن» را منتشر خواهم کرد که مطمئنم از آن کارهایی است که حداقل طرفداران امین حبیبی از شنیدنش لذت خواهند برد یا شاید بهتر است بگویم امیدوارم که این‌طور بشود.

یک خبر خوب هم هست که می‌خواهم این‌جا برای اولین بار اعلام کنم و آن هم این‌که در حال شروع یک کار مشترک هستیم با یکی از خوانندگان معروف ترکیه که اسمش برای خیلی‌ها یادآور خاطرات قشنگی است. در وقت مناسب، جزئیات این همکاری را اعلام می‌کنم.

 

حرف آخر؟

اول این‌که سایت شخصی بنده با آدرس aminhabibi.com در حال به‌روز رسانی است که هم‌زمان با انتشار آهنگ «ترکم نکن» از آن رونمایی می‌شود.

دوم این‌که، من در این چندوقت فرصت داشتم تا از طریق برگزاری کنسرت‌ در سرتاسر ایران، ارتباط نزدیک‌تری با مردم برقرار کنم و از این بابت بی‌نهایت خوشحالم. بابت انرژی که به من داده‌اند از تک‌تک‌شان تشکر می‌کنم.

منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q