۱۴۰۳ بيست و نهم تير - 10:34 ب.ظ

عادل نادری سرپرست گروه آگرین:موسیقی مقامی ظرفیت جهانی شدن دارد

موسیقی مقامی ظرفیت جهانی شدن دارد

نوای فارس-در اجرای گروه آگرین در جشنواره موسیقی فجر، چهار رکن از مهم‌ترین ارکان موسیقی مقامی به نام‌های هوره، لاووک، حیران و سیاه چمانه اجرا می‌شود که از یک منطقه کردنشین و یک لهجه خاص زبان کردی سرچشمه می‌گیرند.  

 

به گزارش نوای فارس، گروه آگرین به سرپرستی عادل نادری از شهر سنندج در بخش نواحی جشنواره موسیقی فجر شرکت می‌کند.

 

عادل نادری درباره حضور در جشنواره موسیقی فجر گفت: بخشی از جامعه ما با دنیای وسیع موسیقی آشنایی ندارند و همین امر آثار و دستاوردهای موسیقی را در سایه کم توجهی نگه می‌دارد. اجرا در چنین جشنواره‌هایی باعث شناخت مخاطب از موسیقی‌های مختلف می شود.  

وی که در جشنواره‌ها و کشورهای مختلفی نوازندگی کرده است، در ادامه گفت:  موسیقی ما ظرفیت جهانی شدن را دارد و باید بین اقوام و ملل مختلف شناخته شده باشد اما گام اول آن است که مردم کشور خودمان با سبک‌های مختلف موسیقی آشنایی پیدا کنند و موسیقی در کشور خودمان جایگاه واقعی خود را به دست آورد.

نادری افزود: برگزاری جشنواره ‌هایی مثل جشنواره فجر، هم به هنرمندان فرصت ارائه هنر خود را می‌دهد و استعدادهای جوان موسیقی کشور را به عرصه فعالیت حرفه ای می‌رساند و هم به مخاطبان این امکان را می‌دهد که با موسیقی بیشتر آشنا شوند.  

این خواننده موسیقی مقامی که در جشنواره سوم موسیقی کردی رتبه اول را کسب کرده است همچنین گفت: موسیقی مقامی بسیار اصیل است. این موسیقی در کشورهای دیگر طرفداران زیادی دارد اما در ایران به دلیل عدم شناخت کافی حمایت‌های لازم صورت نمی‌گیرد. در صورتیکه مردم ایران مردم هنردوست و حمایت‌گری هستند.

وی ادامه داد: وقتی در شهرهای مختلف کشور مثل سنندج، شیراز و اصفهان این موسیقی را اجرا می‌کنیم از حمایت‌های مردم دلگرم می شویم. حضور در جشنواره فجر در راستای  حمایت مخاطبان تلاش می‌کند موسیقی ما را به روح و ذهن هنردوستان ببرد.

 نادری گفت: بد نیست بعد از اتمام جشنواره، امکانات لازم برای عرضه این نوع موسیقی که بخشی از فرهنگ ملی ماست فراهم شود.

عادل نادری درباره اجرای گروه آگرین در جشنواره گفت: در این اجرا موسیقی فولکلوریک کردی نواخته می شود که به جز قطعات قدیمی محلی، سایر قطعات از ساخته‌های من است . در این برنامه چهار رکن از مهم ترین ارکان موسیقی مقامی به نام‌های هوره، لاووک، حیران و سیاه چمانه اجرا می‌شود. هر کدام  از این ارکان از یک منطقه کردنشین و یک لهجه خاص زبان کردی سرچشمه می‌گیرند.  

گروه آگرین روز دوشنبه 27 بهمن ماه ساعت 21 در ایوان شمس به روی صحنه می‌رود.

فرزاد عندلیبی (کوبه‌ای)، حمید حاصلی (‌عود و دیوان‌)، زانیار پندار (دیوان و باغلاما)، حامد پیرا (‌نرمه نای و دوزله‌) اعضای گروه آگرین هستند که به همراه عادل نادری در این اجرا به روی صحنه می‌روند.

در بخش نواحی سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر، هفت گروه حضور دارد.

علاقمندان مي‌توانند اخبار و عكس‌هاي مربوط به اين جشنواره را در سايت www.fajrmusicfestival.com و يا در اينستاگرام جشنواره به نشاني fajrmusicfestival30  مشاهده كنند.

 

منبع : روابط عمومی جشنواره موسیقی فجر
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q