۱۳۹۹ پنجم خرداد - 05:57 ق.ظ

«وداع» روی صحنه تالار وحدت / سراج از عاشورا خواند

«وداع» روی صحنه تالار وحدت / سراج از عاشورا خواند
نوای فارس- مهرنوش قضاوتی: دوشنبه چهاردهم آبان ارکستر ملی ایران در تالار وحدت روی صحنه رفت. نادر مرتضی پور به عنوان رهبر مهمان اجرا کننده کنسرت وداع بود و حسام الدین سراج خوانندگی آن را بر عهده داشت.

زنگ همیشگی تالار که نشان از شروع برنامه داشت به صدا درآمد. انتظار مخاطبان بر صندلی های شان همراه با پخش کلیپی مربوط به همکاری کمپانی هاکوپیان و بنیاد رودکی شد.

پس از آن نادر مرتضی پور، حسام الدین سراج و جواد یحیوی بصورت همزمان با هم وارد شدند.

سراج ضمن خیر مقدم گفتن به حاضران، درباره نام گذاری این کنسرت با عنوان وداع گفت: این نام اشاره ای به وداع امام حسین با اهل بیت خود دارد.

برای آغاز جواد یحیوی برای همراهی با ارکستر روی صحنه آمد و شعر خوانی او آغاز کننده این اجرا شد.

ارکستر ملی ایران مانند حال و هوای اجرای های همیشگی اش در ایام محرم و صفر در این کنسرت نیز به اجرایی عاشورایی پرداخت.

 قطعات اجرایی، قطعاتى از آلبوم وداع بود. این آلبوم موسیقیایی در برگیرنده قطعاتی با آهنگسازی سید محمد میرزمانی بر مبنای ملودی های حسام الدین سراج است.

مخاطبان خط داستانی عاشورایی را با ارکستر دنبال می کردند و فضاى حماسی، رهبری خوب نادر مرتضی پور در کنار صدادهی مناسب موجب شده بود تا مشتاق ادامه باشند.

قطعات عاشورایی را که حسام الدین سراج آن ها را با نواختن ارکستر می خواند، توسط گروه کری همراهی می شد. این گروه کر به رهبری رازمیک اوحانیان به زیبایی اجرا افزود.

همراه دیگری نیز برای ارکستر ملی ایران بود که به شکل گیری روایت و ملموس کردن آن کمک می کرد. جواد یحیوی به عنوان راوی این اجرا در میانه قطعات داستان های عاشورایی را با لحنی حماسی و با ادبیاتی منظوم تعریف می کرد. این داستان ها از اشعار عمان سامانی، غلامرضا کافی و علیرضا قزوه انتخاب شده بودند.

مخاطبانی که در ابتدا با حوصله به قطعات گوش سپرده بودند، به جهت طولانی شدن و این که رپرتوار به خوبی تنظيم نشده بود در انتها بخاطر خستگی دیگر اشتیاقی به ادامه برنامه نداشتند.

 راز، سر خیل مستان، منظور ساقی، غریب آشنا، یک دل و یک یار، سر حق، شوخ شیرین، راه عشق، همسفر ، وداع و گریه خون اسامی قطعاتی بود که به گوش مخاطبان این سبک از موسيقی در این شب رسید.

در ادامه می‌توانید عکس‌های آنیتا راستگو از این کنسرت را ببینید.
 
برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q