۱۴۰۲ ششم مهر - 12:44 ق.ظ

آلبوم «گوهر جان» رونمایی می‌شود/ همکاری سه چهره موسیقی ایرانی

آلبوم «گوهر جان» رونمایی می‌شود/ همکاری سه چهره موسیقی ایرانی
نوای فارس: آلبوم موسیقی «گوهر جان» با آهنگسازی سلمان سالک، تنظیم عباس آزاد و آواز وحید تاج، ساعت ۱۸ روز جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ در شهر کتاب الهیه رونمایی می‌شود. این در حالی است که محمد مرآتی دکترای انتوموزیکولوژی از فرانسه و استاد دانشگاه هنر از سخنرانان این برنامه است.

آلبوم «گوهر جان» شامل دو لوح فشرده است که در آن قطعاتی به آهنگسازی سلمان سالک بهمراه چند تصنیف قدیمی اجرا شده که عباس آزاد آنها را در قالب ارکسترال تنظیم کرده است. بخش نخست این آلبوم شامل قطعه‌های «صدای بال ققنوسان» با شعری از شفیعی کدکنی، ساز و آواز بیات اصفهان و دشتی با غزلی از حافظ، درد گنگ با شعری از هوشنگ ابتهاج، ساز و آواز عشاق و فرود به همایون با غزلی از حافظ و «آواز بلند» با شعری از هوشنگ ابتهاج است. بخش دوم این آلبوم هم شامل چهار تصنیف از آهنگسازان قدیمی با نام‌های «گوهر جان» با شعر و آهنگی از محمدعلی امیر جاهد در وصف استاد ابولحسن صبا، «جان فزا» اثری از سید جواد بدیع زاده، «دیده و دل» با آهنگسازی عبداله جهان پناه و «فصل خزان» اثری از عبداله خادم میثاق به مخاطبان ارائه شده است.

پویا سرایی نوازنده سنتور، پاشا هنجنی نوازنده نی، سلمان سالک نوازنده تار، علیرضا دریایی نوازنده کمانچه، مجید علیزاده نوازنده تنبک و دف نوازندگان سازهای ایرانی و علی جعفری پویان، میثم مروستی، میلاد عالمی نوازندگان ویلن، میثم مروستی، کاوه تسعیری نوازندگان ویلن آلتو، کریم قربانی و آتنا اشتیاقی نوازندگان ویلنسل، ناصر رحیمی نوازنده فلوت، داریوش بیژنی نوازنده کلارینت، پویان رمضانی نوازنده پیانو نوازندگان سازهای کلاسیک آلبوم را تشکیل می دهند. ضمن اینکه صدابرداری، میکس و مستر آلبوم «گوهر جان» را پویان رمضانی برعهده داشته است. عکاس این آلبوم معین هاشمی نسب و طراحی و گرافیک را حامد حکیمی انجام داده است.

میرعلیرضا میرعلی‌نقی از پژوهشگران با سابقه موسیقی ایران با انتشار یادداشتی به بهانه انتشار آلبوم «گوهر جان» نوشته است: «ساخته‌های سلمان سالک از دوجنبه قوی برخوردارهستند که مشخصۀ موسیقی کلاسیک ایرانی است: تسلّط ردیف در نغمه‌ها و تسلّط شعر کلاسیک فارسی در کلام. می‌توان گفت که آثار با کلام او علی‌رغم احساس خوب و قالب‌های خوش ساختی که دارد، آثاری هستند شعر- محور، که موسیقی چون هاله‌ای دور آن را آذین بسته است. این شعر – محوری، در تنظیم‌ها و به ویژه در چهار شیار آخر که با تنظیم مستقیم آقای عباس آزاد – هنرمند ارجمند زمان مااست، شخصیتی بیشتر «موسیقایی» یافته و موسیقی در آنها، نقش‌های تکمیلی– تفسیری یافته‌اند و در سازبندی‌ها، هارمونی‌ها و صداگیری درست از سازها، جلوه کرده‌اند.

تسلط خواننده تحصیل کرده و مطلع زمان ما، جناب آقای وحیدتاج، چه در خواندن آوازها، و چه در خواندن تصنیف‌ها، قابل تأمل و توجه است و گاه در لحظاتی یادآور دورۀ پختگی و میانسالی استاد محمدرضا شجریان است. برداشت‌های سلمان سالک در بهره‌گیری از فضاهای جدید موسیقایی در آثار ایشان حال و هوای امروزی دارد و نیز تنظیم‌های گوشنواز آقای عباس آزاد در آثار استادان محمدعلی امیرجاهد، علی محمد خادم میثاق، سید جواد بدیع زاده و عبدالله جهان پناه که سالها پیش در صفحه‌های سنگی با خواننده‌های نامی آن عصر ضبط شده‌اند. گوهر جان، رهاورد غواصی سلمان سالک در جهان موسیقی، به یاری عباس آزاد و وحیدتاج است. قطعات، فضایی آشنا و قابل اعتماد را عرضه می کنند و شنونده را، فارغ از هیاهوی گاه منجر به هیچ که امروزه فراوان شده، دوباره به کشف لذتی دیگر از موسیقی، رهنمون می شوند.

آلبوم «گوهر جان» از سوی موسسه فرهنگی هنری آوای مهربانی و با همکاری مرکز نشر و پخش جوان تلفن روانه بازار موسیقی می‌شود. کلیه حقوق مادی و معنوی این آلبوم متعلق به صاحبان اثر آقایان عباس آزاد و سلمان سالک است.

مراسم رونمایی از آلبوم «گوهر جان» جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ از ساعت ۱۸:۰۰ در شهر کتاب الهیه به آدرس؛ خیابان فرشته، بالاتر از چناران، شماره ۵۰ برگزار می‌شود.
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q