۱۴۰۳ سي خرداد - 01:17 ب.ظ

به جای برگزاری در فصل بهار؛جشنواره‌ «عاشیق»‌ها به تابستان رسید

جشنواره‌ «عاشیق»‌ها به تابستان رسید

نوای فارس- جشنواره‌  موسیقی عاشیق‌های ایران و خارج از کشور که قرار بود، خردادماه امسال برگزار شود، به فصل تابستان موکول شد.

دامون شش‌بلوکی که امور اجرایی این جشنواره را برعهده دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار بخش موسیقی ایسنا، اظهار کرد: قرار بود این جشنواره در خردادماه امسال برگزار شود، اما از آنجا که این کار به فراهم کردن مقدمات اداری نیاز داشت و آماده شدن طرح نیز زمان‌بر بود، تصمیم گرفتیم جشنواره در تاریخ دیگری برگزار شود. بنابراین با توجه به در نظر گرفتن ایام ماه مبارک رمضان، برگزاری جشنواره را به اواخر تابستان امسال موکول کردیم.

این پژوهشگر موسیقی قشقایی همچنین گفت: این جشنواره قرار است، به میزبانی فرهنگسرای نیاوران برگزار شود و ما مذاکراتی هم با آقای سیدعباس سجادی داشتیم و درباره جزییات برنامه صحبت‌هایی کرده‌ایم. برنامه‌های ما به‌طور دقیق مشخص شده‌اند و قرار است از پروفسور کافکاسیالی که برای معرفی این موسیقی زحمت زیادی کشیده است، تجلیل کنیم.

او ادامه داد: موضوع این جشنواره، فرهنگ موسیقی عاشیقی است که عاشیق‌های آذربایجان‌، ترکمن‌، شمال خراسان‌ و ... را دربر می‌گیرد. البته چند کشور دیگر از جمله جمهوری آذربایجان‌، ترکمنستان‌، قزاقستان و گرجستان نیز به این جشنواره دعوت خواهند شد.

شش‌بلوکی یادآوری کرد: سعی می‌کنیم در این راستا از استادان دانشگاهی در زمینه ادبیات‌ و موسیقی نیز دعوت کنیم. همچنین بخشی را به معرفی کتاب و برپایی نمایشگاه کتابی با موضوع موسیقی عاشیقی اختصاص خواهیم داد.

عاشیق نغمه‌سرایی است که ساز می‌زند و می‌خواند. آ‌ن‌ها برای نواختن معمولا از بالابان، قوپوز و قاوال استفاده می‌کنند.

منبع : روابط عمومی
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q