۱۴۰۳ سي خرداد - 03:16 ب.ظ

گفت و گو با وحیدتاج؛ خواننده سنتی درباره لغو کنسرتش:من خواننده فتنه 88 نیستم

من خواننده فتنه 88 نیستم

نوای فارس-کنسرت وحید تاج در یزد لغو شد. این خبری بود که درست در شب برگزاری کنسرت مخابره شد.

وحید تاج را می توان از اولین خوانندگانی دانست که کنسرتش در دولت یازدهم لغو شد.او خود در صحبتهایی که بعداز جریان لغو کنسرتش داشت، گفته بود که این کنسرت با وجود صدور مجوز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در روز برگزاری خود لغو شد.

با وی در این باره گفت و گو کرده ایم:

 

*مگر کنسرت شما در یزد مجوز نداشت که لغو شد؟

یکی از کنسرت هایی که فکر می کنم در زمان خودش بسیار سرو صدا کرد و لغوش موردتوجه قرار گرفت، کنسرت من دریزد بود. بهانه ای که گرفتند این بود که من را منتسب به فتنه 88 دانسته بودند  و من را خواننده این گروه می دانستند . در حالی که کاملا اشتباه بود و اطلاعاتی که کسب کرده بودند اصلا درست نبود. من قطعه «رزم مشترک» از ساخته های استاد پرویز مشکاتیان را با گروه آوازی تهران درجشنواره موسیقی فجرو در رودکی اجرا کرده بودم . گویا فیلم آن را دیده بودند و فکر کرده بودند به ماجرای فتنه ربط دارد.

این کنسرت یکی از لغوهای پراهمیت بود که اتفاق افتاد. برای من که به عنوان یک هنرمند در حال فعالیت هستم، یک از سخت ترین و بدترین اتفاقات ممکن بود که افتاد. البته دلیل دیگری هم داشت که مربوط به یکی از کنسرت های من درخارج از ایران بود. در این کنسرت من به همراه یک بانوی خواننده اجرا کردم.

 

*چطور اتفاق افتاد؟

واقعیتش این است که موردحمله یک سری افراد ناشناس قرار گرفتم که شخص  من را هدف قرار داده بودند. چرا که گروه بدون من روی سن رفت و برای مردم اجرای برنامه کرد.وقتی نیروهای خودسر حمله کردند دیگر به من اجازه داده نشد تا روی سن بروم. اما گروه روی سن رفت و به احترام مردم حدود 10 دقیقه اجرای بدون خواننده کرد. در این مدت من پشت سن بودم و شاهد اجرای دوستانم ! مسول سالن من را استتار کرده بود تا بلایی بر سرم نیاید.حتی نیروی انتظامی از من محافظت کرد تا صدمه ای به من نرسد. البته من اینها را قبلا بیان کرده بودم اما دوباره می گویم تاکسانی که به هر دلیلی نتوانسته اند بخوانند متوجه شوند و درجریان قرار بگیرند. نوبت اول این کنسرت از ساعت 18 تا 20 در هر دو شب بدون هیچ مشکلی برگزار شد. قبل از برپایی سانس دوم که از ساعت 20:30 برنامه ریزی شده بود، جمعی 50 نفره در محل ورودی سالن جمع شده و از مسوولان خواستند برنامه‌ را لغو کرده و از ورود مردمی که برای تماشای برنامه آمده بودند ممانعت به عمل آوردند. البته اتفاقات پیش آمده در حالی بود که معاون هنری اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی یزد هم که در این محل حضور یافته بود از این جمع خواست تا صبح شنبه با حضور در دفترش او را راهنمایی کنند و دلایل مخالفت خود را با او درمیان بگذارند. همان لحظه که به من حمله شده بود، صداوسیمای مرکز یزد داشت از من آهنگ پخش می کرد.

 

*یعنی هیچ یک از مسولان یزد در این زمینه اقدامی نکردند؟

وقتی نسبت به این مساله اعتراض شد، معاون سیاسی امنیتی استانداری و فرماندار یزد به همراه معاون هنری ارشاد در محل حضور یافتند. آقای محمود شاکری شمسی فرماندار یزد با آن افراد صحبت کرد و از سوی دیگر از برنامه‌گذار درخواست کرد که برنامه را بدون خواننده و با حذف نام من اجرا ببرد. در نهایت ساعت 23:30 درِ سالن با 3 ساعت تاخیر باز شد و برنامه بدون حضور من به عنوان خواننده اجراشد. برنامه در حالی تمام شد که تعداد افراد معترض به برگزاری کنسرت افزایش یافته و من ناگزیر با اسکورت نیروهای انتظامی به محل اقامت خود بازگشتم.

 

*چگونه متوجه شدید به دلیل آهنگ یادشده کسنرت لغو شد؟

راستش بعد از این جریانات معاون فرهنگی ارشاد یزد از ارسال پیامکی خبر داد که در آن از من به دلیل اجرای آهنگ «همراه شو عزیز» به عنوان خواننده فتنه 88 یاد شده بود. این در حالی است که آهنگ «همراه شو عزیز» قبل از وقایع 88 اجرا شده و اتفاقا در جشنواره فجر که توسط وزارت ارشاد وقت برگزار شد، رتبه هم آورد. نکته قابل توجه دیگری که می تواند مورد توجه قرار گیرد این بود که مسوولان استانی هم به صورت کتبی و هم شفاهی از مرکز موسیقی وزارت ارشاد و حراست وزارتخانه و نیز اداره کل اطلاعات یزد برای برگزاری کنسرت استعلام لازم را انجام داده بود و تا صبح روز پنج‌شنبه هیچ گونه مشکلی عنوان نشده بود. با وجود این مشکلات مسولان نیروی انتظامی تاکید کردند برای فرداشب اگر این وضع باشد نمی توانند امنیت و آرامش را تامین کنند. جمع معترض هم پس از فرستادن 5نفر نماینده در داخل سالن محل را ترک ولی تاکید کردند که جمعه شب نیز دوباره خواهند آمد و اگر آقای تاج بخواهد اجرا داشته باشد، باز از اجرای برنامه جلوگیری خواهند کرد. این خواننده موسیقی ایرانی در بخش پایانی صحبت‌های خود با بیان اینکه در شب دوم کنسرت نیز این مسایل به وجود آمد، گفت: مردمی که از مدت‌ها پیش بلیت‌های این کنسرت را خریده بودند، در پی این رخداد مقابل تالار پاکنژاد ایستادند تا برنامه اجرا شود اما با وجود اتفاقاتی که در شب دوم کنسرت نیز به وجود آمد نتواستیم در خدمت مردم هنردوست یزد باشیم. البته من به صورت تلفنی با آقای پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی ارشاد صحبت‌هایی داشته‌ام. این کنسرت قرار بود از سوی واحد موسیقی مؤسسه فرهنگی هنری «توسعه آسمان هنر» 18 و 19 اردیبهشت ماه سال جاری در سالن تربیت‌معلم شهید پاکنژاد برگزار شود.

 

*بعداز آن کنسرت دیگری از شما به لغو کشیده نشد؟

خوشبختانه بعداز آن من به وفور کنسرت دادم و آلبومهای بسیاری نیز از من منتشر شد.نمی دانم چرا آن اتفاق ناخوشایند افتاد در حالی که من به مدت یک سال به جوانان یزد درس دادم و آنها را ، فرهنگشان را و خلق و خویشان را می شناسم. برای همین فکر نمی کنم آن نیروهای خودسر، یزدی بوده باشند. من یزدی ها را دوست دارم. در دوبرنامه تلویزیونی نیز حضور داشتم که در مرکز استان یزد تهیه و تولید شده بود یکی از آنها «هنوز آواز می آید» نام داشت و دیگری که هنوز هم پخش می شود برنامه «شرح پریشانی» است که تیتراژش رانیز من بر روی شعری از وحشی بافقی که اتفاقا یزدی هستند، خوانده ام.

 

*چه پیشنهادی دارید برای اینکه از این قبیل اتفاقا تکرار نشود؟

واقعیتش باید بگویم دیگر دیر است برای راهکار!باید همان موقع این نیروهای خودسر شناسایی می شدند و به فراخور مزاحمتهایی که به وجود آورده بودند مجازات می شدند تا دیگر کسی به خود اجازه ندهد دست به چنین کاری بزند. در حالی که این اتفاق به کرات درحال افتادن است.

ناگفته نماند که من خیلی درجریان اینگونه ماجراها نیستم . اما معتقدم وقتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متولی فرهنگ است و مسول این وزارتخانه وقتی به کسی مجوز برای فعالیتش می دهد، کسی حق ندارد نآن را به سخره گرفته و لغو کند. ما وقتی مجوز می گیریم از سه کلمه فرهنگ ، ارشاد ، اسلامی مجوز گرفته ایم . پس کسی نباید به خودش اجازه بدهد آن را لغو کند و نادیده بگیرد. متاسفانه علیرغم حرکت زشت و سخیفی که با من شد، این گروه به مجازات نرسیدند و وضعیت از قبل نیز بدتر شد. 18 اردیبهشت 92 یک روز بسیار بد و فراموش نشدنی برای من بود. در این روز لطمه بزرگی به لحاظ عاطفی ،روحی و روانی به من وارد شد. متاسفانه هیچ کسی هم هیچ دلجویی ای نکرد. باوجودی که تهیه کننده از این نیروهای خودسر عکس و فیلم تهیه کرده بود، اینها دستگیر نشدند. خود یزدی ها می دانند که آنها چه کسانی بودند و از آنها تحت عنوان همین نیروهای خودسر یاد می کنند. متاسفانه ارگانی مجوز می دهد و ارگان دیگر لغو می کند و این خیلی بد است.

وقی ارشاد متول مجوز هاست باید پای مجوزش بماند و هیچ جایی از اعراب ندارد که جایی دیگر و ارگانی دیگر آن را لغو کنند.

 

*با این اوصاف فکر می کنید این مشکل حل شود؟

راستش را بخواهید و اگر بخواهم رک حرفم را بزنم باید بگویم که اصلا خوشبین نیستم و فقط امیدوارم که حل شود ولی دلخوش نیستم. در حالی در ایران از این دست اتفاقات می افتد که در خارج از ایران برای یک کنسرت از ماهها قبل برنامه ریزی می کنند تاهنرمند بدون استرس روی سن برود. اتاق در هتل، بلیت ها، سالن اجرا و همه و همه از ماهها قبل درنظر گرفته می شوند. فقط می توانم بگویم ای کاش تکلیف خودمان را باخودمان بدانیم و بدانیم که قرار است چه کار کنیم.

 

*. سوال آخر اینکه این روزها حمله به موسیقی سنتی بسیار بیشتر از پاپ شده است چرا؟

نمی دانم چرا هنرمندی که از حافظ و مولانا می خواند و موسیقی فاخر کشورش را اشاعه می کند و آواز می خواند خطرناکتر از جرم و جنایت هایی است که می شود؟ یعنی این قدر کار ما بی ارزش است که حتی در مقایسه با این مقوله نیز کم می آورد؟ ما هر چقدر جلوی فرهنگ و اشاعه آن را بگیریم ، فرهنگهای بیگانه راحت تر در ذهن جوانانمان رسوب کرده و تخریبشان می کند.باید به فرهنگ ایرانی، هنر و هنرمند ایرانی و آنچه داریم احترام بگذاریم که راه نفوذفرهنگهای غربی به ذهن جوانان ایرانی بسته شود، همین!

به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q