۱۴۰۳ سي و يکم ارديبهشت - 01:15 ب.ظ

سهراب پور ناظری:من همیشه بداهه نواز هستم

من همیشه بداهه نواز هستم

نوای فارس – پریا حیرتی: نشست خبری آلبوم «شبگرد کولی باد» اخرین اثر منتشر شده سهراب پورناظری به همراه روبیک آروتزیان یکشنبه 4 مرداد با حضور صاحب اثر و صدرالدین حسین خانی (تهیه کننده) در تالار وحدت برگزار شد.
در ابتدای نشست پور ناظری، درباره دلیل برگزاری این نشست گفت: به خاطر مسایلی که جامعه موسیقی این روزها در گیر آن است خواستم جمع شویم و صحبت کنیم و بعد آلبوم را معرفی کنم. همه می دانیم اوضاع نهاد های صنفی در ایران به چه شکل است، خانه موسیقی هم به همین علت از ایده آل خود فاصله زیادی دارد. در حوزه فرهنگ ضعیف ترین بخش که ضربه پذیر ترین هم هست، موسیقی است. به عنوان کسی که دو سال است با خانه موسیقی به عنوان مشاور همکاری دارم بیان می کنم که همه اتفاقات به هم وصل هستند. فکر می کنم خرد جمعی می گوید اگر ضعفی در صنف موسیقی است باید در خانواده موسیقی حل شود. من بخاطر مشکلاتی که برای این آلبوم پیش آمده بود به خانه موسیقی رفتم و به آقای نوربخش انتقاد کردم. پاسخ خوب ایشان باعث ایجاد گروه مشورتی 4 نفره ای شد متشکل از من، برادرم، همایون شجریان و علیرضا قربانی. متاسفانه شرایط انتقاد از خانه موسیقی طی ماه‌های گذشته موجب شده تا برخی از افراد از این فضا سواستفاده کنند تا موسیقی را بیش از این مهجور کنند. ما خوب می‌دانیم این اختلافی که افتاده، به واقع از سر دلسوزی برای فرهنگ و هنر این سرزمین به ویژه موسیقی نیست.
پور ناظری در ادامه گفت: مسیری که این روز ها موزیسین ها انتخاب کرده اند مسیر درستی نیست. مسوولین هم پاسخ گو نیستند ، به خصوص مسوولین سابق موسیقی. من عضو خانه موسیقی نیستم و حتی کارت هم ندارم اما به نظر من امکانات خانه موسیقی بسیار ناچیز است. به سبب مشکلاتی که برای همین آلبوم پیش آمد من سال گذشته نامه ای به خانه موسیقی فرستادم. دوست ندارم مشکلی برای آقای مرادخانی و یا وزیر، ایجاد کنم یا حاشیه ساز بشوم. وضعیت خیلی بهتر شده است و من مشکل شخصی ندارم، مشکل من حرفه ای و حقوقی است.  بعد از کنسرت تنبور شمس با آقای قربانی عازم سفر آمریکا بودیم که در فرودگاه متوجه شدیم، تهمورث ممنوع الخروج است و او در ایران ماند. من و آقای قربانی به این سفر رفتیم تا کنسرت را برگزار کنیم. قبل از کنسرت من با روبیک آروتزیان آشنا شدم و کمی تمرین کردیم. چون ارمنی بود بسیار خوب ساز می نواخت. بخاطر نداشتن نوازنده برای اجرای قطعات محدودیت داشتیم. بعد از آن کنسرت، من از روبیک آروتزیان درخواستم کردم به استودیو برویم و بداهه نوازی کنیم که ثمره آن، این آلبوم شد. وقتی به ایران برگشتم که مراحل میکس را انجام دهیم، چند نسخه را به هنرجویانم برای تمرین شان، دادم. بعد از مدتی یکی از دوستانم با من تماس گرفت که یکی از قطعات این آلبوم برای تله فیلمی استفاده شده و در تیتراژ آن نام آهنگساز را پیروز ارجمند درج کردند. نمی دانم چگونه آن موسیقی از استودیو شخصی ما بیرون آمده بود، استودیویی که 400-500 میلیون تومان ارزش آثاری است که در آن بایگانی شده است. با آقای مرادخانی در میان گذاشتم ، درست زمانی که قرار بود ریاست دفتر موسیقی به آقای ارجمند داده شود. بعد از مدتی آقای مرادخانی از من خواستند این قضیه را پیگیری نکنم و من هم پذیرفتم و تا به امروز سکوت کردم. این سابقه آلبوم است و خواستم حقیقت را گفته باشم.
بعد از انتشار آلبوم «آرایش غلیظ» صحبت هایی بیان شد که سبک این آلبوم راک است و مستقل نیست. این جا اعلام می کنم که سبک این آلبوم راک نیست و من می دانم راک اصول دیگری دارد. اگر بخواهم سبک راک بسازم با بهترین های  این سبک کار خواهم کرد. من فقط ساز ها را عوض کردم و هیچ ادعایی مبنی بر ژانر آن ندارم.
آلبوم «شبگرد کولی باد» در مقام اصفهان است و شاید بتوان گفت بهترین سر فصل، برای بداهه نوازی تنبور است. البته در آلبوم دیگری هم که با عنوان «خداوندگان اسرار» به خوانندگی همایون شجریان منتشر خواهد شد، در آن ریشه‌هایی را که دوست‌ دارم می‌توان شنید. من در اصل نوازنده تنبور وکمانچه و همچنی آهنگساز در موسیقی ایرانی هستم که هیچ وقت نشده لحظه‌ای به سازی که می‌خواهم بزنم، فکر کنم؛ موضوعی که بسیار وادی خطرناکی است.

پور ناظری در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: من همیشه بداهه نواز بوده و هستم و حتی روی استیج هم بداهه نوازی دارم و این برای من دلنشین است. من عاشق موسیقی ایرانی هستم و در خلوت خودم سه تار می نوازم.

صدرالدین حسین خانی نیز در این نشست بیان کرد که مانند بقیه آثار پور ناظری ها، این اثر نیز در استودیو های بین المللی ضبط شده و هزینه زیادی را دربر داشته است. تیراژ این آلبوم تیراژ بالایی نیست، چون مردم این روزها به جای خرید آلبوم به صورت اورجینال، فقط دانلود می کنند. کسی حاضر نیست بها موسیقی را که گوش می کند، پرداخت کند. خیلی از خوانندگان موفق امروز مانند احسان خواجه امیری، سیروان خسروی و ... با شرکت ایران گام کار هنری شان را آغاز کردند و من همیشه موزیسین ها را حمایت کردم. شرکت ایران گام در یک بخش خاص کار نمی کند و تمام ژانر های موسیقی را پوشش می دهد. به زودی آلبوم های خوبی از این شرکت منتشر می شود که تفاوت بسیاری با کار های امروزی دارد. آلبوم های صوتی و تصویری هم از همایون شجریان و برادران پورناظری در ماه های آینده از سوی ایران گام منتشر خواهد شد.

منبع : موسیقی فارس
برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q