۱۴۰۰ سي فروردين - 12:25 ق.ظ

توسط آزاده شمساولین کتاب قیچک در ایران منتشر شد

اولین کتاب قیچک در ایران منتشر شد

نوای فارس-مجید احمدی نیا: تابستان امسال، اولین کتاب نت‌نویسی‌ شده مخصوص ساز قیچک، منتشر شد.

آزاده شمس،  فارغ‌التحصیل قیچک از دانشگاه هنر تهران که امسال، پس از سالها تلاش و تحقیق، توانست کتابی را ویژه‌ نوازندگان قیچک، منتشر کند در این باره به نوای فارس گفت: این کتاب، شامل هجده قطعه پیش‌درآمد از آثار اساتید گذشته، صبا، محجوبی، حسین یاحقی، شهنازی، مشیر همایون و .. می‌شود که پیش از این توسط لطف‌‌الله مفخم پایان، برای ساز ویولون گردآوری شده بود.

وی، هدف از انتشار این کتاب را تلاشی برای شناساندن ساز قیچک به مردم می‌داند واضافه می کند:  قصد دارم این ساز را از مهجوری گذشته بیرون بیاورم.

وی در پاسخ به اینکه چطور با وجود فعالیت‌های اساتیدی چون روانشاد فرامرز پایور در راستای معرفی این ساز محلی به مردم، باز هم این ساز را مهجور می‌داند، تاکید کرد: هر چند در دوران فعالیت استاد پایور، تلاش‌های بسیاری صورت گرفت و این ساز توانست با تغییراتی، در گروه‌ها استفاده شود ولی متأسفانه این ساز بصورت آکادمیک و تخصصی، معرفی نشد و همیشه نوازندگان کمانچه و یا ویولون به سراغ این ساز می‌رفتند. در واقع کسی نبود که ساز تخصصی‌اش قیچک باشد. پیش از آن هم ساز قیچک در بین مردم سیستان و بلوچستان نواخته می‌شد.

او از اینکه اخیراً تدریس ساز قیچک در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های ایران شروع شده است، ابراز خوشحالی کرد و گفت: خوشحالم که بالاخره این ساز به صورت آکادمیک در بین علاقه مندان تدریس و آموزش داده می شود.

وی که از محضر اساتیدی چون تجویدی، لطفی، فخرالدینی و ... بهره برد، توانست کتاب هجده قطعه پیش‌درآمد که برای ویولون تهیه شده بود را برای قیچک آلتو تنظیم کند و با این کار گامی در جهت معرفی اصولی و تخصصی ساز قیچک در کشور بردارد

آزاده شمس که پیش از این کتاب‌های «آثار برگزیده استاد علی تجویدی برای ویولن» و «آموزش ویولن ایرانی 1» را نیز تصحیح، بازنگری و منتشر کرده بود، اکنون در حال تدوین مجموعه‌ آموزشی سه‌جلدی برای کسانی است که علاقمند به فراگیری ساز قیچک و یا مبتدی هستند.

 

منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q