۱۴۰۳ سي خرداد - 02:43 ب.ظ

نهمین طنین موسیقی نواحی ایران در المپیک فرهنگی 2015هه‌لپه‌رکی به رقابت میلان رفت

هه‌لپه‌رکی به رقابت میلان رفت

نوای فارس-مخاطبان اکسپوی 2015 میلان این بار شاهد اجرای گروه موسیقی آئینی کردی هستند که بخش دیگری از تنوع موسیقی نواحی ایران را در این المپیک فرهنگی ملل به نمایش می‌گذارد.

به گزارش نوای فارس، گروه موسیقی منطقه موکریان مهاباد عازم اکسپو میلان شدند تا آئین منطقه خود را در این صحنه بین‎المللی به اجرا درآورند. پیش از این 9 گروه موسیقی آئینی نواحی از مناطق زاگرس‌نشین ایران، گیلان، بوشهر، خراسان، مناطق مرکزی(ایل شاهسون)، گروه ترکیبی از هنرمندان استان فارس، گیلان، مازندران، بویراحمد و کرمانجی و آذربایجان در میلان برنامه اجرا کردندکه مورد توجه مخاطبان اکسپو و رسانه‌های محلی ایتالیا قرار گرفت.  

گروه کرد موکریان در هشت اجرای روزانه خود در محل پاویون ایران در اکسپوی میلان و همچنین خیابان اصلی اکسپو، هه‌لپه‌رکی (حرکات آئینی منطقه کردستان) را که نماد شور و همبستگی مردمان این خطه است به دنیا معرفی می‌کند.

حرکات آئینی کردی به لحاظ ریتم، حرکت و هماهنگی در شکل اجرا بسیار جذاب است و این گروه با دعوت از هنرمندان برجسته این بخش و بهره گرفتن از جوانان نخبه بخش‌هایی از آئین‌های نمایشی و موسیقایی خود را با موضوع اکسپوی میلان (تغذیه زمین، انرژی برای حیات) همچون جشن خرمن، شکرانه و دعای باران و برکت زمین به اجرا درمی‌آورند.

موکریان منطقه‌ای در مهاباد و از اقلیم کردهای ایران زمین است که اصیل‌ترین و متنوع‌ترین حرکات آئینی و موسیقی این قوم در این منطقه اجرا می‌شود. گروه نواحی موکریان سازهای سرنا، نرمه نای، دوزله، دهل و طبل کردی را در میلان به همراه دارند.

گروه آئینی کردی به نمایندگی از ایران به عنوان نهمین گروه موسیقی و آئینی نواحی و به مدت 15 روز میزبان مخاطبان خود در اکسپو خواهند بود.

به همت موسسه توسعه هنرهای معاصر و کمیته فرهنگ و هنر اکسپوی 2015 میلان، گروه‌های موسیقی نواحی کشورمان، موسیقی محلی، حرکات و آیین‌های نمایشی منطقه خود را برای معرفی آداب و رسوم و موسیقی خود در مدت برگزاری این اکسپو به اجرا درمی‌آورند.

اکسپو 2015 ميلان با موضوع تغذيه زمين، انرژی برای حيات از 11 ارديبهشت ماه تا 9 آبان ماه سال 1394 در شهر ميلان ايتاليا برگزار شده و بیش از 140 کشور در اين رويداد جهانی شرکت دارند.

 

منبع : روابط عمومی
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q