۱۴۰۰ اول ارديبهشت - 03:23 ب.ظ

محمد موسوی و عبدالنقی افشارنیا داوران بخش نی نوازی:شهرستانی ها در نی نوازی خوش درخشیدند

شهرستانی ها در نی نوازی خوش درخشیدند

نوای فارس-با اینکه تهرانی ها امکانات بیشتری نسبت به سایر نقاط کشور دارند اما در بخش نی نوازی هم تعداد شرکت کنندکان شهرستانی بیشتر بود و هم نوازندگان شهرستانی از سطح کیفی بهتری برخوردار بودند.


به گزارش  نوای فارس محمد موسوی داور بخش نی نوازی این جشنواره گفت: بخش نی نوازی جشنواره موسیقی جوان کیفیت خوبی داشت و ما از سطح نوازنده ها راضی بودیم. امیدوارم در سال های آینده نیز وضعیت از این هم بهتر شود.

این استاد نی نوازی افزود: از نظر کیفی سطح نوازندگان نی در جشنواره امسال بالاتر از جشنواره سال گذشته است. نوازندگانی نی سال به سال پیشرفت می کنند و از این بابت من خوشحال هستم. سطح بچه ها در جشنواره امسال واقعا عالی بود.

وی همچنین عنوان کرد: با اینکه تهرانی ها امکانات بیشتری نسبت به سایر نقاط کشور دارند اما در بخش نی نوازی هم تعداد شرکت کنندکان شهرستانی بیشتر بود و هم نوازندگان شهرستانی از سطح کیفی بهتری برخوردار بودند. از نظر سنی نیز باید بگویم گروه سنی«الف» به نسبت سن شان بهترین وضعیت را در میان هر سه گروه سنی داشتند.


محمد موسوی ادامه داد: سال گذشته تعداد بانوان نی نواز بیشتر از امسال بود و ما انتظار داریم بانوان حضور فعال تری در چنین جشنواره هایی داشته باشند. اگر برگزاری این جشنواره ها ادامه داده شود قطعا به نفع آینده موسیقی کشورمان است.


عبدالنقی افشارنیا دیگر عضو هیات داوران بخش نوازندگی نی در این جشنواره گفت: امروز این جشنواره ای که من دیدم با جشنواره های دیگر بسیار تفاوت داشت؛ تفاوت اساسی اش این بود که همه بچه هایی که در جشنواره نی نواختند همگی به کوک نی آگاهی داشتند؛ همانطور که می دانید مسئله کوک در زمینه نوازندگی نی حرف اول را می زند.


این استاد نی نوازی در ادامه افزود: همگی شرکت کنندگان بخش نهایی خوب بودند و اگر هم مشکلاتی وجود داشت بیشتر مربوط به تدریس و اطلاعات خاص ردیفی می شد. از آنجا که این دوستان همگی در تهران نیستند و در شهرستان ها نیز اساتید کمتری در این زمینه وجود دارند هنرجویان می بایست پس از مدتی کار کردن حتما محضر اساتید دیگر را نیز تجربه کنند؛ خود من نیز به شاگردانم چنین توصیه ای می کنم.


عبدالنقی افشارنیا همچنین عنوان کرد: جای امیدواری است که هنرجویان نی توانسته اند به این سطح برسند و با توجه به سن شان کارشان در آینده نیز بهتر خواهد شد.

وی ادامه داد: من چند دهه در جشنواره های مختلف شرکت کرده ام و از نزدیک شاهد سطح نوازندگی های نی بوده ام؛ با این پیش زمینه تاکید می کنم آنچه امروز در این جشنواره دیدم از همه آنچه پیش از این دیده بودم سطح اش بالاتر بوده است. امیدوار هستیم این مسئله تداوم داشته باشد.

این داور بخش نی نوازی گفت: جشنواره فقط حضور یک عده از جوان ها در رقابت نیست؛ در واقع این حضور بخشی از کلیت جشنواره محسوب می شود. آموزش، ارتباط و شناخت سایر نوازندگان و اساتید، محک زدن، نقد شدن، شناختن جایگاه خود شرکت کننده و بسیاری موارد دیگر از جمله دستاوردهای جشنواره برای یک شرکت کننده است.

عبدالنقی افشارنیا افزود: امیدوارم اینگونه جشنواره که باعث می شود جوان ها دور هم جمع شوند و کار اجرایی کنند باز هم برگزار شود. به هر حال اجرای صحنه ای با اجرای داخل منزل تفاوت های زیادی دارد و این هنرجویان با آمدن به جشنواره ها می فهمند روی صحنه رفتن چه مشکلاتی دارد و می توانند آداب صحنه را بیاموزند و ترس شان از اجرا از میان برود.

هشتمين جشنواره موسيقي جوان امشب با معرفي نفرات برگزيده به كار خود پايان مي دهد.

منبع : روابط عمومی
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q