۱۴۰۳ سي و يکم ارديبهشت - 11:45 ق.ظ

گزارش نشست خبری رضا صادقی در شیرازالگوی من دریاست و شهر من ...

الگوی من دریاست و شهر من ...

نوای فارس- سیدحسین احمدی: رضا صادقی در حاشیه کنسرت خود در شیراز، در یک کنفرانس خبری حضور پیدا کرد و به سوال های خبرنگاران پاسخ داد.

وی در ابتدای صحبت های خود، در وصف شیراز گفت: اینجا شهری ست که نمی شود آسان سخن گفت، اینجا مهد ادب و شعر کشور است، و از اصحاب رسانه برای حضورشان در کنفرانس خبری تشکر کرد.

وی افزود: آهنگ های من خاطرات زیبا و خوشی را برای مردم رقم زده، که همین موضوع برای من موفقیت بزرگی ست. اما در تهیه آلبوم ها و آهنگ ها نگاه متفاوتی را دنبال می کنم و هر کار، رنگ و بوی ویژه خود را دارد.
صادقی در پاسخ به سوالی در خصوص آلبوم « فقط گوش کن»که اسفندماه گذشته روانه بازار شده، اظهار کرد: علت انتخاب این کار پرهیز از مسایل حاشیه ای آن بود. با مشورت هایی که انجام داده بودم، تصمیم گرفتم این آلبوم در قالب جدیدی به هواداران موسیقی ام ارایه شود ضمن اینکه طرفداران جدیدی را به سمت خود جذب کنم که خدا را شکر موفق به این امر شدم. موسیقی متفاوت راک برای خیلی ها دلچسب بود و این مدت کمتر از یک سال شاهد جذب افراد جدید با نگاه های متفاوت به موسیقی در جمع هواداران خود شدم.

رضا صادقی ادامه داد: در خصوص مطلبی که در مورد انتظار مردم نسبت به رضا صادقی نسبت به آلبوم های قبلی و «وایسا دنیا» لطف داشتند، باید عرض کنم، «وایسا دنیا» و اتفاقات دیگر، به همان زمان تعلق دارند. خیلی ها با آن آلبوم خاطره سازی کردند، اما من نمی خواستم کلیشه ای باشم و شبیه «وایسا دنیا» ادامه بدهم.
رضا صادقی در خصوص سوال دیگری مبنی بر یک نواختی موسیقی در ایران، اینگونه توضیح داد: دلایل مختلفی دارد. شرایط موسیقی در کشور ما ایده آل نیست. خروجی های موسیقی مان هنوز کم است و متاسفانه عدم دریافت اطلاعات موسیقایی مواجه هستیم. البته ناگفته نماند بچه هایی که به تازگی شروع به فعالیت کردند، پتانسیل خوبی دارند. مثل گروه «چارتار»، «گروه پالت» ، «گروه دارکوب» و ... که البته این ها هم گاهی دست شان بسته می شود.

رضا صادقی در خصوص جریان اعطای مجوز و سختی این مساله گفت: من همیشه نسبت به اعطای مجوز اعتراض داشته ام. ولی بدون تعارف در حدود سه سال اخیر و شاید هم بیشتر چهار، پنج سال اخیر، مجوز، یکی از پیش پا افتاده ترین مباحث در عرصه موسیقی است.

خبرنگاری از رضا صادقی در خصوص تفاوت های رویکرد دولت تازه نسبت به دولت گذشته چه تفاوتی برای هنرمندان در بحث موسیقی دارد و نظر شما نسبت به لغو کنسرت ها چیست؟ و او پاسخ داد: در دولت جدید آقای روحانی و وزارت ارشاد با دیدگاه آقای جنتی، نگاه ویژه ای به موسیقی شد. در مورد لغو کنسرت ها نیز مسوولین وزارت ارشاد بارها توضیح دادند که مسایل غیر که مربوط به سلیقه وزارت ارشاد هم نیست، باعث لغو آنها می شود. ولی خدا را شکر خیلی از هنرمندان با زیرکی حرمت صحنه را حفظ می کنند تا بهانه ای دست کسانی که موسیقی را هنجار می دانند، این هنرمندان سعی می کنند موسیقی را به عنوان یک اتفاق فرهنگی دنبال کنند. و من اعتقاد دارم موسیقی در کشور ما یک جمع شاد بسیار موقر و با وقار است. اما در کنار این حرکت ماندگار اتفاقات حاشیه ای نیز وجود دارد. به طور مسلم فضا بهتر شده است. گروه های متفاوت مجوز می گیرند. خود من نیز مدت ها دوست داشتم در شیراز کنسرتی داشته باشم که خوشحالم این افتاق افتاد.

رضا صادقی در پاسخ به این سوال که آیا باز هم در پروژه سینمایی به عنوان بازیگر حضور خواهند داشت یا خیر گفت: من در همان یک فیلمی هم که بازی کردم به اصرار و لطف دوستانم، آقای نشاط و امینی بود که بعد از چهار سال من را راضی کردند. فکر می کنم در یک پروسه زمانی میهمان پرده نقره ای بودن برای من کافی ست. بیشتر از آن نمی توانم صاحب خانه باشم. من بازیگر نیستم.

رضا در خصوص اظهار نظر قدیمی خود در مورد اینکه دیگر تصمیم ندارد به اجرای آهنگ های غمگین بپردازد گفت:
قرار نیست دیگر تلخ بخوانم. من زمانی آهنگ خواندم با عنوان «اون حلقه که تو دستته طناب اعدام منه» که همین جا از مردم عزیزم عذرخواهی می کنم. ورود این ذهنیت های تلخ به ادبیات را دوست ندارم. فرهنگ ما فرهنگ لطیفی ست. البته بعضی از عاشقانه ها، فضای غم و سوز دارد. وی در ادامه گفت: بدون اغراق می گویم ضمن اینکه اهل بازی با کلمات نیستم. من برای اجرای کنسرت به شیراز نمی آیم. من می آیم شیراز تا باتری انرژی خودم را شارژ کنم. شیراز مردم صادق و روراستی دارد.

در ادامه خبرنگار دیگری در مورد قطعه ای که قرار بود برای بیماران مبتلا به سرطان اجرا شود از رصا صادقی سوال کرد و او اینگونه پاسخ داد: قرار بود با همکاری شهاب رمضان و عماد طالب زاده و دیگر خوانندگان کشورمان آهنگی را برای بیماران مبتلا به سرطان، بخوانم اما متاسفانه تاکنون این موضوع به دلیل کارهای فراوان ، مسکوت مانده است.

وی گفت: تهیه آهنگ برای این دست از بیماران، در حال حاضر اجرا نمی شود و به خاطر قول هایی که به مردم می دهم و اجرا نمی شود شرمنده مردم هستم و از مردم عذرخواهی می کنم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگارسایت هواداران رضا صادقی، (دولت عشق)، پیرامون اجرای مجدد آهنگ های قدیمی در کنسرت ها گفت: بدلیل مشکلات حقوقی که با شرکت کنسرت گذار داشتیم در حال حاضر نمی توننم آن قطعات را بخوانم. ولی بدون تعارف آن کارها بخش عظیمی از خاطرات من و رویاهای من بوده و به همه هوادارانم از شیراز قول می دهم بعد از ماه محرم و ماه صفر دوباره همه آهنگ های قدیمی را بخوانم.

رضا صادقی در خصوص ارایه موسیقی در سبک های پاپ کلاسیک و ... گفت: یکی از افتخارات من اشنا شدن با دوست هنرمندم پویا نیکپور بود. به غیر از توانایی های ویژه آقای نیکپور، تخصص او در موسیقی کلاسیک یکی از دلایل محکمی بود که من از وی بخواهم رهبری ارکستر مشکی پوشان را قبول کنند و به ارایه کار در این حوزه به طور تدریجی علاقه دارم به این سمت برویم.

سوالی مطرح شد در مورد اتفاقی که در برنامه طنز تلویزیونی افتاده بود و در مورد برنامه خنده بازار صحبتی داشتید که این ها ملیجک های دربار قدیم هستند و این اواخر، در برنامه خندوانه صحبتی شد که عده ای گفتن که توهین بوده به شیرازی ها و عده ای گفتن توهین نبوده و نظر شما چیست؟
اول اینکه صحبت شما را اصلاح کنم. من نگفتم بازیگران خنده بازار، ملیجک های قدیمی هستند.

من نسبت به اتفاقی که پیش آمد عرض کردم، طنز تا یک جایی طنز است، از آن مرز که خارج شود، بدون تعارف می شود لودگی. من در آن زمان که آن برنامه پخش شد و دوست خوب مان آمد در جراید و عذرخواهی کرد خوشحال شدم و از ایشان هم ممنون هستم به خاطر قلب بزرگواری که جسارت عذرخواهی داشت. مشکل بنده تقلید صدای من نبود و یا اینکه کسی ادای بنده را در بیاورد. تا آن لحظه خودم با برنامه می خندیدم اما از جایی که گفت: «من رضا صادقی جنوبی ام، پولمو بدین» ناراحت شدم. گاهی بعضی از حرف ها ذهنیت مردم را نسبت به افراد تغییر می دهد. اما در خصوص برنامه «خندوانه» خوشحال شدم کسی براساس نگاه جنوبی مردم را شاد می کند. خوشحال کردن مردم خوب است. اما یک قوم را به مسخره کشاندن برای هیچ کسی خوشایند نیست.
رضا صادقی در پایان این نشست در خصوص فراخوانی که برای جذب تنظیم کننده خوب برای قطعه «روم نمی شه»، و البته اتفاقی هم نیفتاد، گفت: چون تنظیم خوبی به دست من نرسید. البته همه زحمت کشیدند اما تنظیمی که دوست داشتم نشنیدم. کاری که برای آلبوم بتونم استفاده کنم نیست تنها در حد اجرا روی صحنه ست.

رضا صادقی در پایان گفت: الگوی من دریاست و شهر من ...

منبع : موسیقی فارس
برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q