۱۴۰۳ سوم مرداد - 03:17 ق.ظ

هم‌دلی، هم‌زبانی و هم‌دردی هنرمندان با قربانیان منا میرکریمی: ما این فاجعه را فراموش نخواهیم کرد

میرکریمی: ما این فاجعه را فراموش نخواهیم کرد

نوای فارس - مینا آتشی: نشست خبری کنسرت ارکستر سمفونیک تهران برای بزرگداشت جانباختگان در فاجعه منا با حضور غلامحسین امیرخانی نماینده هنرمندان تجسمی، حمیدرضا نوربخش مدیر خانه موسیقی، ایرج راد مدیر خانه تئاتر، رضا میرکریمی مدیر خانه سینما و علی رهبری مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران صبح امروز دوشنبه 13 مهرماه در تالار وحدت برگزار شد.

آئین افتتاح مهر تا مهر ارکستر سمفونیک تهران با محوریت فاجعه منا

در ابتدای این نشست، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی درباره این گردهمایی گفت: روز پنجشنبه هنرمندان صنوف مختلف در پی حادثه غم‌انگیز منا گرد هم می‌آیند و آئین افتتاحیه مهر تا مهر ارکستر سمفونیک تهران با محوریت این موضوع برگزار می‌شود. اهالی هنر محور این جریان هستند و کاملاً‌ خودجوش این اتفاق خواهد افتاد. امیدوارم این حرکت فریاد رسای کسانی باشد که در این حادثه تلخ درگذشتند.

هدف اصلی حج رسیدن به معرفت است

غلامحسین امیرخانی پیشکسوت عرصه هنر در ادامه صحبت‌های نوربخش گفت: طی سالیان گذشته تعداد مسلمانانی که به حج می‌روند بیشتر شده بر همین اساس باید مدیریت برگزاری این مراسم طوری باشد که هدف اصلی حج که رسیدن به معرفت است حاصل شود. متأسفانه این مدیریت در کشور همسایه ما رعایت نمی‌شود و طی سالیان گذشته همواره شاهد اتفاقات مشابه بوده‌ایم. حج نقطه اوج رسیدن به همدلی، معرفت و مهرورزی است. حج باید معرفتی درون انسان ایجاد کند تا در نهایت این معرفت به همدلی منجر شود. در همین راستا انجام مناسک حج باید به نوعی مدیریت شود تا به آن معرفت و انسانیت نزدیک بشویم.

ما این فاجعه را به‌راحتی فراموش نخواهیم کرد

رضا میرکریمی مدیر خانه سینما هم گفت: مهم‌تر از مسئله آسیب دیده شدن جمع کثیری از هموطنان کشورمان این است که این وسط کرامت انسانی و اخلاق مورد هدف قرار گرفته است و وظیفه تمامی ملت‌هاست که از این مسئله دفاع کنند، اما متأسفانه بعضی‌ها در فضای مجازی به جای همدردی با بازمانده‌های حج، آن‌ها را محکوم می‌کنند و می‌گویند چرا عده‌ای هزینه می‌کنند و به حج می‌روند. آن‌ها بحث‌هایی را مطرح می‌کنند که منصفانه نیست و موضوع اصلی را به انحراف می‌کشد.

میر کریمی ادامه داد: باعث افتخار من است که ارکستر سمفونیک تهران پس از مدت‌ها تعطیلی توسط علی رهبری دوباره شکل گرفته و این ارکستر برای برگزاری چنین یادبود باشکوهی پیش‌قدم شده است. ما این فاجعه را به‌راحتی فراموش نخواهیم کرد و با معذرت‌خواهی‌های درگوشی هم این موضوع را از یاد نمی‌بریم، زیرا ممکن است دوباره تکرار چنین اتفاقی تکرار شود.

خیلی از مسائل رنگ و بوی سیاسی گرفته است

ایرج راد مدیرعامل خانه تئاتر هم درباره این گردهمایی گفت: این روزها متأسفانه خیلی از مسائل رنگ و بوی سیاسی گرفته است. ما اینجا به دور از هرگونه نگاه سیاسی جمع شده‌ایم. می‌خواهیم جهانیان بدانند که در هر رخداد انسانی حضور داریم و مدافع حقوق حقه انسان‌ها هستیم. در حادثه منا حقوق کسانی پایمال شده که به حریم امن الهی رفتند. برای این رخداد کلمه فاجعه نمی‌تواند عمق ماجرا را نشان دهد.

موزیسین‌ها در همه جای دنیا حساس هستند

آخرین سخنران این برنامه علی رهبری مدیر هنری ارکستر سمفونیک بود، او هم درباره این برنامه گفت: هفته گذشته در یک فستیوالی حضور پیدا کردم و تمام کسانی که ما در ایران به آن‌ها خارجی می‌گوییم با من برای این فاجعه همدردی کردند. در واقع اینکه می‌گویند خارجی‌ها کلاً متفاوت هستند کاملاً غلط است و موزیسین‌ها در همه جای دنیا حساس هستند.

رهبری به رپرتوار اجرایی برنامه اشاره کرد و گفت: قطعه "پرنده آتشین" و "کارمینا بورانا" را روز پنجشنبه با حضور تعداد کثیری از هنرمندان اجرا خواهیم کرد تا اتحادمان را نشان دهیم. این اجرا مطابق با برنامه مهر تا مهر ارکستر سمفونیک تهران است. 

آیین افتتاح برنامه مهر تا مهر ارکستر سمفونیک تهران به رهبری علی رهبری با حضور هنرمندان تمامی بخش‌ها روز پنجشنبه 16 مهرماه در تالار وحدت برگزار خواهد شد. همچنین در کنار این کنسرت بیانیه‌ای در حمایت از حادثه‌دیدگان منا قرائت شده و تعدادی از آثار تجسمی هم با موضوع منا به نمایش در خواهد آمد.

منبع : هنرآنلاین
برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q