۱۴۰۳ اول تير - 01:09 ب.ظ

آیین افتتاحیه خانه «عاشیقلار ایران» در نیاورانسفیران زبان،فرهنگ، عاشقانه ها و حماسه ها

سفیران زبان،فرهنگ، عاشقانه ها و حماسه ها

نوای فارس: آیین افتتاحیه خانه عاشیقلار ایران با حضور علی مراد خانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، مسئولان سفارت آذربایجان و جمعی از عاشیق های ایران و آذربایجان در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران «خانه ایران عاشیقلاری» با اخذ مجوز رسمی از وزارت کشور و با ماهیت یک سازمان مردم نهاد به همت جمعی از هنرمندان دلسوز و متعهد به فرهنگ معنوی شامگاه شنبه 18 مهرماه فعالیت خود را رسما آغاز کرد.

سید عباس سجادی مدیر عامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران در ابتدای این مراسم  با ابراز خوشحالی از گشایش خانه عاشیقلار ایران در سخنانی از ایران به عنوان یکی از کشور هایی نام برد که متنوع ترین فرهنگ های دنیا را در خود جای داده است .وی در ادامه اظهار داشت: این تنو ع فرهنگی یکی از میراث های ارزشمندی است که باید قدر آن را دانست. قومیت های مختلف  تحت لوای پرچم جمهوری اسلامی ایران در این کشور زندگی می کنند. بررسی تاریخ ایران نشان می دهد آذربایجان یکی از ستون ها و پشتوانه های این اتحاد در  ایران بوده و در بسیاری از مراتب حساس تاریخی یکپارچگی خودش را  مدیون اقوم سرزمینش بوده است.

سجادی در پایان با تشکر از معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درحمایت از قومیت ها و فرهنگ های مختلف خاطر نشان کرد:معاونت امور هنری حامی هنرمندان بوده وهمیشه از ما خواسته می شود  که برای اقوام ایرانی بستر مناسبی در فرهنگسرای نیاوران ایجاد شود.  تدبیر رییس جمهور محترم در انتساب دستیار ویژه در امور اقوام نشان از توجه ویژه نهاد ریاست جمهوری به اقوام و فرهنگ مختلف ایران دارد چرا که  این مرز و بوم انسجام و اقتدار خودش را در اقوام خودش می بینید از این رو  این فرهنگسرا خانه شماست.

علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دومین سخنران در جایگاه قرار گرفت و در سخنانی با ذکر این مطلب که سال ها است به دنبال ایجاد چنین مکانی برای عاشیق ها بوده اظهار داشت:خوشحالم که بالاخره اتفاق مبارکی در این حوزه روی داده است و شرایطی فراهم شده  تا از فرهنگ غنی آذری آنطور که شایسته است استفاده کنیم.عاشیق ها پل های ارتباطی و سفیران انتقال زبان ، فرهنگ ، عاشقانه ها و حماسه ها  هستند.  کاری که این سفیران فرهنگی و هنری انجام می دهند  جزو مواردی بی بدیل است و ما نمی توانیم همانند آن را جایی بیابیم.عاشیق ها همچون دیگر خنیاگران این سرزمین  در درون فرهنگ عمومی جامعه حرکت می می کنند و همه اتفاقاتی که در طول تاریخ یک ملت روی داده را برای نسل حال و آینده روایت  می کنند.

وی در ادامه صحبت هایش وجود عاشیق ها در مراسم ها مختلف را به ایجاد اخلاق و معرفت  مرتبط دانست و گفت: عاشیق ها با حضور در مراسم های سنتی همچون  عروسی ، عزا و ... به مردم درس زندگی می دهند و سختی ها و مشکلات و چگونگی مقابله با آنها را بازگو می کنند.  فقدان چنین چیزهای موجب بی هویتی در یک جامعه می شود . از این رو و با یک جمع بندی درست و رجوع به چنین سنت هایی  باید شرایط را به گونه ای  آماده کنیم  که برای ترویج اخلاق در جامعه  به ریسمانی وصل بشویم که آن ریسمان همان فرهنگ با هویت خودمان است.

مرادخانی باذکر خاطره ای از عاشیق بخشی و تنظیم یک شعر  ژاپنی توسط  او در ژاپن که مورد استقبال مقامات و مردم ژاپن قرار گرفته بود از عاشیق رسول قربانی نیز  یاد کرد و افزود:  قربانی یکی از عاشیق های توانا بود . کسی به پای این هنرمند نمی رسید . فردی بود که به اخلاق خوب مجهز بود و اطرافیان او به غیر از خوبی چیزی از او ندیدند. جای خوشحالی دارد اگر این خانه بتواند اخلاق و معرفت را به نسل کنونی و اینده منتقل کند . موسیقی عاشیق ها پتانسیل بسیاری دارد.  هر چقدر هنرمندان همچون عاشیق ها وارد حوزه های مختلف فرهنگی اجتماعی  و ...  شوند دیپلماسی تقویت می شود. در واقع محبوبتی که از حرکت یک هنرمند ایجاد می شود را نمی توان  به هیچ عنوان در حوزه سیاسی بوجود آورد.

معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه صحبت هایش ایجاد مرکز آکادمیک برای این حوزه در تبریز را بسیار لازم و ضروری  عنوان کرد و گفت:باید تلاش کنیم تا در تبریز یک آکادمی به منظور فعالیت ها و گسترش فرهنگ عاشیق ایجاد شود  تا  در شرایط بهتری آثاری در این حوزه  ارائه شود . در هیئت دولت برای این چنین مواردی  امکاناتی را تمهید کردیم  تا این اصناف در جای جای مختلف ایران تشکیل شود. در واقع تشکیل چنین مکان های ضمن تقویت فرهنگ بومی موجب می شود در جشنواره های داخلی و خارجی شاهد حضور وسازماندهی بهتر گروه های موسیقی آئینی و محلی  باشیم .در ادامه این مراسم گروه های مختلف عاشیقلار از مناطق گوناگون کشور به اجرای برنامه پرداختند.

 شایان ذکر است طبق ماده 9 اساسنامه «خانه ایران عاشیقلاری» به منظور حفظ و گسترش فرهنگ و ادبیات عاشیقی ،و ترویج و تحکیم هویت آن از مجرای ادبیات و موسیقی عاشیقی ،با برگزاری همایش ،جشنواره و برنامه های مختلف فرهنگی و هنری به منظور بسط هویت جمعی در کشور و انتقال تجربیات بین نسلی از طریق آموزش ، و همچنین ترویج این هنر و ثبت سبک های هنری متعالی در جامع بین المللی و انتشار اثاری در جهت حفظ و اشاعه موسیقی عاشیقلار با مدیریت عاشیق سلجوق شهبازی فعالیت های خود را آغاز کرد. همچنین در پایان مراسم از لوگوی خانه عاشیقلاری رونمایی شد.

برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q