۱۴۰۳ بيست و چهارم خرداد - 05:08 ق.ظ

فراخوان نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران منتشر شد

فراخوان نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران منتشر شد

نوای فارس: فراخوان نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران به صورت رسمي براي دعوت از گروههاي موسيقي نواحی منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي دفتر موسیقی ، فراخوان نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران  بارویکرد توجه به دو محور موسیقایی و پیرا موسیقایی شامل دو بخش رقابتی و غیر رقابتی ،امروز دوشنبه 20 مهرماه از سوي ستاد اجرايي جشنواره به صورت رسمي به شرح ذيل منتشر شد.

فراخوان نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران

ایران به عنوان تمدنی کهنسال و دیرینه ، همپای سایر ملل باستانی دارای تمدنی سرشار از سرمایه های فکری و داشته های فرهنگی و آیینی در زمینه موسیقی نواحی بوده و رفتارهای فردی و آیینی آن در طی قرون و اعصار گذشته به گونه ای ساخته و پرداخته شده است که اغلب مراسم فردی، گروهی و قومی وآیینی رایج در بین ساکنان اقلیم و قطب های فرهنگی شناخته شده آن، با موسیقی و حرکات موزون همراه بوده است.
موسیقی نواحی ایران به رغم تنوع و تکثر و تمیزات ذاتی چنان با جلوه های حیات فردی و گروهی اقوام پیوند مستحکم و قدسی داشته که کمتر آداب و رفتارهای آیینی را در بین مردم نواحی می توان یافت که با موسیقی سازی و حرکات موزون عجین نشده باشد و در مسیر تکاملی خود از نمادهای معنی دار سود نجسته باشد. موسیقی رایج در مناطق گوناگون سرزمین پهناور ایران مبتنی بر اندیشه و شناخت بوده و محدود به قوم خاص یا منحصر به دوران خاصی نبوده است . ایرانیان برای جزیی ترین بخش زندگی فردی و گروهی خود به موسیقی به عنوان پدیده ای متمایز می نگریسته اند و همواره در مسیر تکاملی آن تلاش و جدیت زایدالوصفی کرده اند.

نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با اهداف ذیل از تاریخ 4 تا 7 دی ماه 1394 به مناسبت خجسته میلاد پیامبر اعظم (ص) و امام جعفرصادق(ع) و هفته وحدت در کرمان برگزار خواهد شد:

-    حفظ و انتقال ویژگی های آیینی موسیقی نواحی ایران به آیندگان
-    پاسداری از نغمات قدیمی و مواریث معنوی و سجایای برین نهفته در این موسیقی
-    فراهم سازی بستر مناسب برای به دست آوردن بازمانده های موجود و احیاء انواع فرم های اجرایی موسیقی نواحی ایران

نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در دو محور موسیقایی و پیرا موسیقایی(هنرهای موسیقی محور) برگزار خواهد شد .

 محور موسیقایی شامل دو بخش رقابتی و غیر رقابتی خواهد بود:
1.    رقابتی
-    موضوع این بخش نغمات شادمانی در آیین های پیوند می باشد.
-    در این بخش گروه ها و نفرات شرکت کننده در جشنواره به اجرای قطعات خاص موسیقی منطقه در قالب یک اثر در ارتباط با موضوع جشنواره می پردازند.
-    تعداد  اعضای گروه حد اکثر 4 نفر باشد.
-    هر نوازنده یا خواننده می تواند فقط تحت یک گروه یا یک فرد در جشنواره اجرا داشته باشد.
-    نمونه اجرای تصویری گروه  یا فرد متقاضی باید بر روی لوح فشرده با کیفیت مطلوب به مدت 5 تا 20 دقیقه بدون ویرایش و ضبط استودیویی، همراه با تکمیل فرم درخواست شرکت در جشنواره و نیز متن اشعار با ترجمه آن به صورت پستی یا حضوری به دبیرخانه جشنواره به نشانی: تهران، خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، طبقه پنجم ساختمان رودکی،کد پستی 1133914934 دبیرخانه نهمین جشنواره  موسیقی نواحی ایران ارسال شود.
-    مدت زمان اجرای گروه ها و نفرات راه یافته به مرحله نهایی بخش رقابتی، 20 دقیقه خواهد بود.

جوایز:
-    افراد و گروه ها به صورت برگزیده و بدون رتبه با توجه به ویژگی های خاص اجرایی شان توسط هیات داوران انتخاب و معرفی می شوند.
-    به نفرات برگزیده جشنواره علاوه بر لوح تقدیر جوایز نفیسی اعطا خواهد شد.
-    به تمام شرکت کنندگان در جشنواره گواهی شرکت اعطا خواهد شد.

2.    بخش غیر رقابتی:
-    اجرای موسیقی پیشکسوتان موسیقی نواحی ایران با موضوع شادمانه های مذهبی( مولودی خوانی، مناقب خوانی، نعت خوانی ، صلوات خوانی، حمد خوانی و ذکر 12 امام(ع)) در سالن های شهر کرمان و شهرستان های تابعه، مطابق با جدول زمان بندی مشخص شده توسط دبیرخانه جشنواره، خواهد بود.
-    شرکت کنندگان این بخش توسط ستاد جشنواره تعیین و دعوت خواهند شد.
-    مدت اجرای گروه های غیر رقابتی 20 دقیقه می باشد.

نکته : علاقمندان شرکت در بخش پیرا موسیقایی (هنرهای موسیقی محور)  شامل عکس، کتاب و سی دی برای دریافت اطلاعات بیشتر می¬توانند به پایگاه اطلاع رسانی جشنواره به نشانی www.music.farhang.gov.ir  مراجعه نمایند. ضمنا" اینستاگرم shadmaneha   برای مسابقه عکس فعال شده است.

نکات و شرایط:
-    مهلت ارسال آثار تا پایان آبان 1394 می باشد.
-    تکمیل و ارسال فرم درخواست ، تعهدی برای دبیرخانه جشنواره در خصوص دعوت از گروه های متقاضی ایجاد نمی کند.
-    مدارک ارسالی در دبیرخانه محفوظ است و مسترد نمی شود.
-    دبیرخانه جشنواره با شماره تلفن 66721170 آماده پاسخگویی به سوالات احتمالی متقاضیان شرکت در جشنواره است.
-    هرگونه اطلاع رسانی تکمیلی در خصوص جشنواره، تنها از طریق پایگاه رسمی جشنواره به نشانی www.music.farhang.gov.ir اعلام خواهد شد و مسئولیت پیگیری اخبار و اطلاعات این پایگاه بر عهده جشنواره متقاضیان است.
-    پس از پایان مهلت ارسال آثار، بررسی نمونه آثار ارسالی آغاز و اسامی گروه¬ها و نفرات پذیرفته شده از طریق پایگاه¬ رسمی جشنواره اعلام خواهد شد.
-    کمک هزینه مربوط به ایاب و ذهاب برون شهری (بر اساس نرخ رسمی اتوبوس و یا قطار ) و نیز اقامت و پذیرایی و ایاب و ذهاب درون شهری راه یافتگان به مرحله نهایی جشنواره به عهده ستاد جشنواره است.

به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q