۱۴۰۳ سوم ارديبهشت - 12:40 ق.ظ

به مناسبت شانزدهمین سال تاسیسبرخورد مغرضانه تضعیف جامعه موسیقی را در پی دارد

برخورد مغرضانه تضعیف جامعه موسیقی را در پی دارد

نوای فارس-شهلا میلانی:‌ با توجه به مهجور ماندن موسیقی در جامعه ایران نیاز به همراهی هنرمندان برای حفظ و اعتلای هنر موسیقی کاملا جدی است و اگر ما نیز مغرضانه برخورد کنیم در واقع جامعه خودمان را تضعیف می کنیم  و در نهایت شرایط خوبی پیش روی موسیقی نخواهد بود.
شهلا میلانی، عضو هیئت مدیره کانون خوانندگان کلاسیک در مورد برنامه های این کانون گفت: ما بخش زیادی از برنامه های کانون را به انجام رسانده ایم از جمله برگزاری مستر کلاس های که هنرجویان در آن شرکت کرده اند، اجرا و پخش اپراهای مختلف از طریق سی دی و یا به صورت زنده و همین طور عضویت اعضا کانون که با دقت و ظرافت خاص توسط کارشناسان کانون خوانندگان کلاسیک انجام می شود.
از خوانندگان پیشکسوت آواز کلاسیک تجلیل می شود
این خواننده و مدرس آواز کلاسیک با اشاره به فعالیت های کانون خوانندگان کلاسیک در زمینه تئوری افزود: تا آنجا که برای کانون ممکن باشد، کلاس های توجیهی ویژه آواز کلاسیک برگزار می کنیم و دوستان هنرجو برای آشنایی با تکنیک ها و موضوعات مختلف در خوانندگی کلاسیک در این کلاس ها شرکت می کنند. در آینده نزدیک قرار است از خوانندگان پیشکسوت حوزه آواز کلاسیک تجلیل صورت گیرد. این برنامه ها در پیش روی ما است.
وی افزود: البته در سال آینده انتخابات کانون را در پیش داریم. بنابراین چند ماهی فرصت باقی است تا آنچه را می خواهیم، انجام دهیم. تعدادی از دوستان، علاقه مند هستند که مستر کلاس داشته باشند. این موضوع در حال بررسی است و اگر دوستان در حد خوبی باشند و بتوانند مستر کلاس را اداره کنند، به زودی اجازه برگزاری مستر کلاس به آن ها داده خواهد شد.
کانون ها بهتر می توانند مشکلات اعضای خود را به هیئت مدیره خانه منتقل کنند
میلانی با اشاره به حضور کانون های مختلف زیر مجموعه خانه موسیقی گفت: در مجموعه کانون های مختلف برخی از کانون ها بنا به فعالیت های مستمری که دارند، بیشتر در جریان وضع اعضا هستند و به همین دلیل معضلات و مشکلات اعضای خود را راحت تر متوجه می شوند و می تواند در حد بیشتری به تامین خواست های صنفی اعضایشان از جمله رفاه و امکانات مورد نیاز هنرمندان  بپردازند و این خواست ها را به هیئت مدیره اصلی ابلاغ کنند.
او در ادامه گفت: همانطور که همه هنرمندان حوزه موسیقی می دانند، خانه موسیقی یک ارگان دولتی نیست. بنابراین تا حد مشخصی امکان رسیدگی و اجرای خواست های اعضای خودش را دارد. در پاره ای موارد به آنچه توقع داشتیم، نرسیدیم اما این به خاطر محدودیت های پیش روی خانه موسیقی است. بیمه به عنوان یکی از مهم ترین خواست های هنرمندان مطرح بود که خوشبختانه محقق شد و به نتیجه رسید. در مورد تعاونی مسکن مشکلات زیادی وجود داشت و هنوز هم موانع و مشکلات مختلفی بر سر راه خانه موسیقی است اما در هر صورت عده ای صاحب خانه شدند و این مایه خوشحالی است. هرچند مشکلات وجود دارد و همه چیز در حد کمال نیست.
بدگویی ها راه به جایی نمی برد
میلانی با اشاره به لزوم همراهی هنرمندان فعال در این حوزه با خانه موسیقی گفت: اینکه ما فقط در مورد افراد بدگویی کنیم کار را به جایی نخواهد رساند. البته خانه موسیقی نیز باید بیش از این فعال باشد.مثلا روند بیمه شدن اعضای جدید متوقف شده و اعضای قبلی که بیمه شده بودند بنا به تاخیر چند روزه در پرداخت حق بیمه، حدود 3سال است که بیمه ندارند.  پیگیری هایی نیز انجام شده و قرار بود صندوق حمایت از هنرمندان اقداماتی انجام دهد اما متاسفانه نمی دانم مشکل از کجاست؟
میلانی با تصریح بر لزوم بیمه به عنوان حق هر هنرمندی گفت: به نظر من مشکلات مربوط به بیمه باید جدی تر بررسی شود. البته با توجه  به مهجورماندن موسیقی در جامعه ایران نیاز به همراهی هنرمندان برای حفظ هنر موسیقی کاملا جدی است و اگر خود ما نیز مغرضانه برخورد کنیم، شرایط خوبی پیش روی موسیقی نخواهد بود.
بسیاری از هنرمندان تحصیل کرده، شرایط مالی خوبی ندارند
میلانی شرایط اغلب هنرمندان دارای تحصیلات آکادمیک را به لحاظ مالی سخت توصیف کرد و در این باره گفت: بسیاری از هنرمندان تحصیل کرده شرایط مالی خوبی ندارند و برای تامین هزینه های زندگی ، ناچارند در چند جای مختلف کار کنند. در این میان هنرمندانی که خود را هنرمند مخاطب عام معرفی می کنند، پایگاه مردمی قوی تری دارند و به همین نسبت از امکانات بهتر مالی برخوردارند. اینکه دوستان فعال در بخش دوم شرایط مالی خوبی داشته باشند، بسیار باعث خوشحالی است اما دوستان هنرمندی داریم که سالیان سال عمرشان را در این راه گذاشته اند و سطح کاری بالایی دارند اما نمی توانند به هر کاری رو بیاورند و به همین دلیل گاهی دچار مشکلات سخت اقتصادی می شوند.
وی افزود: برخی بازنشستگان ادارات و ارگان های دولتی هستند و متاسفانه به قدری دریافتی پایینی دارند که گاهی بین خودمان به طنز می گوییم: نکند کسی از ما مردم را از مبلغ حقوقی که می گیرد با خبر کند چون واقعا باعث خجالت است. هنرمندی که سال ها تلاش کرده نیاز به یک پایگاه محکم اجتماعی و مالی در جامعه دارد اما متاسفانه از این خواست ها محروم است.
شهلا میلانی در پایان بر ضرورت حمایت و تامین مالی هنرمندان به خصوص جوانان این حوزه تاکید کرد و افزود: متاسفانه بسیاری از فعالان و دانش آموختگان هنر موسیقی در ایران، به جای اجرای کنسرت ها و انتشار سی دی بنا به مشکلات مالی و هزینه های بالای امکانات اجرا در ایران، مجبور به محدود کردن فعالیت های هنرشان به آموزش نوآموزان هستند و این حالت به هیچ عنوان نمی تواند روح یک هنرمند را آرام کند.
وی در پایان گفت: جامعه ای که هنرمندش به لحاظ مالی، تامین نیست به زودی فرهنگ و هنرش را از دست خواهد داد و هنرمندان مجبور به تن دادن به گونه هایی هستند که اصالت هنری را از بین خواهد برد و علف های هرز آن، دور درخت تنومند هنر را می گیرد.
لازم به توضیح است، به مناسبت شانزدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی با برخی از اعضای این نهاد به گفتگو نشسته ایم تا عملکرد خانه را ارزیابی و با انعکاس نظرات و پیشنهادهای این عزیزان مسیر درست تری را پیش پای نهاد مدنی خانه موسیقی ترسیم کنیم.

به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q