۱۴۰۳ دوم ارديبهشت - 11:29 ب.ظ

با ضبط و اجرای اپرای مانا و مانیعلی رهبری آرزوی حسین دهلوی را برآورده می کند

علی رهبری آرزوی حسین دهلوی را برآورده می کند

نوای فارس: همسر این هنرمند در آخرین گفت و گوی خود گفت: آخرین اثر از استاد دهلوی همان کتاب پیوند شعر و موسیقی است که با استقبال فراوان مواجه شد و ایشان دیگر از نظر جسمی قادر به فعالیت در حوزه موسیقی نیستند.

سوسن اصلانی همچنین درباره وضعیتِ جسمانی استاد دهلوی ادامه: با این حال وضعیت جسمانی ایشان خوب است؛ هر چند که به هر حال به خاطر سن بالایی که استاد دارند، به بیماری‌هایی نیز دچار هستند؛ اما مهم‌ترین مشکلی که ایشان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، مشکلِ حافظه‌اشان است و همین باعث شده تا من نیز فعالیت‌های موسیقایی‌ام کمی با کندی انجام شود؛ اما امیدوارم که بعد از کنسرتی که به یاد استاد پایور اجرا خواهم کرد، آلبومی نیز منتشر کنم، هر چند که به هر روی انتشارِ آلبوم در شرایطِ فعلی کار چندان ساده‌ای نیست و هزینه‌های بسیاری طلب می‌کند.

این نوازنده افزود: مهمترین آروزی همسرم اجرای و ضبط اپرای مانا و مانی است که هنوز محقق نشده و امیدوارم بتوانیم برای این اثر که بخش موسیقی آن هم ضبط شده، کاری کنیم.

سوسن اصلانی در ادامه از دیدار علی رهبری، مدیر هنری و رهبر ارکستر سمفونیک تهران با حسین دهلوی خبر داد و خاطرنشان کرد: طی این دیدار آقای علی رهبری به استاد دهلوی قول داده اند که اپرای مانا و مانی را ضبط و اجرا کنند.

گفتنی است، دهلوی از سال ۱۳۷۶ تصنیف اپرای مانا و مانی را به مناسبت سال جهانی کودک (۱۳۷۹) آغاز کرد. ساخت این اثر سه سال به طول انجامید که به خاطر محدودیت‌های استفاده از صدای خوانندهٔ زن تا به حال به اجرا درنیامده (در بخشی از اپرا، یک دزد برهٔ یک دختر کوچک را می‌رباید و دخترک که صاحب بره بوده به جنگل می‌رود و آواز می‌خواند.) و فقط موسیقی سازی آن در خرداد ۱۳۷۹ با تلاش و رهبری علی رهبری با ارکستر فیلارمونیک اسلواکی در شهر براتیسلاو اجرا و ضبط شده‌است.

منبع : تابناک
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q