۱۴۰۳ بيست و نهم ارديبهشت - 04:53 ب.ظ

نوازندگان ارکستر سه ماه حقوق نگرفته اند/ رهبری را به این راحتی از دست نمی دهیم

نوازندگان ارکستر سه ماه حقوق نگرفته اند/ رهبری را به این راحتی از دست نمی دهیم

نوای فارس: بر خلاف وعده های مسئولان، نوازندگان ارکستر سمفونیک تهران سه ماه است که بدون قراداد در ارکستر ساز می زنند و در این مدت هیچ حقوقی دریافت نکرده اند بر همین اساس علی رهبری نیز در اعتراض به این وضعیت از رهبری این ارکستر کناره گیری کرده و جمالی نیز اعلام کرده که این رهبر را به راحتی از دست نمی دهیم.

10 ماه است که ارکستر سمفونیک تهران روی پایش ایستاده و با گذراندن سختی ها و با داشتن مدیری چون علی رهبری توانسته جایگاه بین المللی برای خود پیدا کند به گونه ای که برترین سولیست ها ورهبران دنیا طی این مدت به ایران آمده اند و با ارکستر در تالار وحدت به روی صحنه رفته اند.

حضور ارکستر چین ، ضبط آثار ارکستر و انتشار آنها با شرکت معتبر ناکسوس ، برگزاری مسترکلاس های هنرمندان طراز اول دنیا و ... همه و همه تلاش های بی وقفه علی رهبری و نوازندگان ارکستر سمفونیک است که طی این 10 ماه روزهای پر فراز و نشیبی را گذرانده اند و با نداشتن امکانات اولیه برای سرپا ماندن؛ با عشق و انگیزه به فعالیت ادامه داده اند اما هم اکنون وضعیت فرق کرده آنها می خواهند ادامه دهند اما کمترین همکاری را از سوی مسئولین نمی بینند به طوری که همین نوازندگان 3 ماه است علیرغم وعده وعیدهای مدیران حقوق نگرفته اند.سالن برای تمرینات روزانه خود ندارند و مجبور به لغو کنسرتهایشان می شوند.

علی رهبری مدیر هنری و رهبر ارکستر سمفونیک تهران روز گذشته با شدت یافتن این بی مهریها کنسرتهای دیشب و امشب ارکستر را لغو کرد و به نشانه اعتراض به وضعیت مالی ارکستر چوب رهبری اش را زمین گذاشت.

او که 10 سال پیش نیز چنین اعتراضی را به روند ارکستر داشت در این باره گفت: ما مشکلات بزرگی داریم خیلی از نوازندگان حقوقشان پرداخت نشده ، سالن تمرین ارکستر مشخص نیست و در بسیاری مواقع سالن تمرین ما به گروههای دیگر داده می شود که این مسئله برای تمرین با اردینچ نیز رخ داد .به ارکستر رسیدگی نمی شود و خیلی مسائل دیگر از همین رو تصمیم گرفتم چوب رهبری ام را تا مشخص نشدن وضعیت ارکستر زمین بگذارم.

وی با بیان اینکه از ارکستر استعفا نداده ام ، اظهار داشت: من همچنان مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران هستم ولی تا زمانی که وضعیت حقوقی نوازندگان برطرف نشود چوب رهبری ام به دست نمی گیرم.

مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران ادامه داد: طبق صحبتهای قبلی قرار بود قرداد نوازندگان ارکستر  همانند پروژه «مهر تا مهر »از مهر امسال تا مهر سال آینده منعقد شود اما متاسفانه با گذشت 4 ماه هنوز این اتفاق نیفتاده و نوازنده ها حقوقی دریافت نکرده اند.

رهبری با اشاره به لغو اجراهای ارکستر سمفونیک گفت: چند روز از تمرین ارکستر با آقای اردینچ به خاطر در اختیار نداشتن سالن تمرین کم شد و از آنجایی که ارکستر برای این اجرا به کیفیت لازم نرسیده بود برای نگه داشتن شان ارکستر، آن را لغو کردیم. 

این رهبر بین المللی با بیان اینکه شب گذشته شورایی برای برطرف شدن مشکلات ارکستر تشکیل شد، خاطر نشان کرد: من ممکلت و ارکسترم را دوست دارم اما 10 سال پیش نیز مجبور به همین کار شدم چرا که نمی توانم با ارکستری که آرامش نداشته باشد کار کنم.

*با بروز مشکلات، آینده خوبی برای ارکستر وجود ندارد

از همان روزهای اول حضور علی رهبری در ارکستر سمفونیک بسیاری از نوازندگان به خاطر مسائل رفتاری و بیشتر آنها به خاطر اعتراض به وضعیت حقوقشان از همکاری با ارکستر کناره گیری کرد.

 بردیا کیارس دستیار رهبر ارکستر در این خصوص و اعتراض علی رهبری به وضعیت کنونی ارکستر گفت: متاسفانه اکثر اختلافات نوازندگان با ارکستر بر سر مسائل مالی بود چرا که پرداخت ها و حتی تاریخ دریافت حقوق ها مشخص نبود البته برخی نیز به خاطر عدم برقراری ارتباط با آقای رهبری و بروز اختلافات رفتاری از ارکستر رفتند.

وی ادامه داد: قرار بود از مهر تا مهر با نوازندگان قرار داد منعقد شود که هنوز این اتفاق صورت نگرفته است . از سویی دیگر  برای اجراهای ارکستر با حضور این همه هنرمند درجه یک و رهبرای طراز اول دنیا تبلیغی صورت نمی گیرد و ما شاهد کم شدن مخاطب در سالن هستیم. 

مایستر ارکستر سمفونیک تهران با اشاره به لغو مسترکلاس اردینچ در تهران گفت: به دلیل عدم عقد قرارداد با پیانسیت و در اختیار نگذاشتن قطعات اجرایی در مستر کلاس به این نوازنده و نیز عدم تبلیغات مناسب این مستر کلاس هم لغو شد.

کیارس با تقدیر از اقدام علی رهبری در دفاع از نوازندگان ارکستر بیان داشت: این رفتار آقای رهبری از سوی همه نوازندگان قابل تقدیر و تحسین است چرا که ایشان به خاطر نوازنده های ارکستر چوب رهبری را به زمین گذاشتند.خود ایشان مشکل مالی ندارد چرا که حقوق مدیریت هنرشان را دریافت می کنند و برای هر کنسرتی که رهبری کنند حقوق می گیرند اما اعتراضشان فقط و فقط برای دفاع از نوازنده ها بود.
این نوازنده باسابقه ویلن با اشاره به وعده وعیدهای مدیران خاطر نشان کرد: 10 ماه از حضور آقای رهبری در ارکستر می گذرد اما همه خواسته های ایشان را که برای ارکستر جز مسائل اولیه محسوب می شود به ماهها و روزهای آینده موکول می کنند .ما برای موسیقی ایران زحمت می کشیم و متاسفانه بسیاری از نوازندگان خوب ارکستر را فقط و فقط به دلیل شرایط نامساعد مالی داریم از دست می دهیم.
وی با بیان اینکه با بروز چنین شرایطی آینده خوبی برای ارکستر نمی بینم ، بیان داشت: باید به زودی تکلیف ارکستر مشخص شود با این شرایط کار کردن در شان و اندازه آقای رهبری و ارکستر نیست.
کیارس در پایان صحبتهایش اظهار داشت: ارکستر سمفونیک تهران سطح و جایگاه خودش را پیدا کرده و اگر مسئولین این موقعیت را از دست بدهند جای برگشتی برای موسیقی کلاسیک نیست.

*مطالبات نوازندگان ارکستر هفته آینده پرداخت می شود

در پی اعتراض و کناره گیری رهبر ارکستر سمفونیک تهران از رهبری ، بهرام جمالی مدیرعامل بنیاد رودکی گفت:علی رهبری به سادگی به دست نیامده که به راحتی از دست برود قطعا مشکلات حل خواهد شد و ارکستر به وضعیت آرام می رسد.

وی ادامه داد: بحث مطالبات اعضای ارکستر امر بدیهی است . ما از چند ماه پیش به دنبال تامین اعتبار و تسویه حسابها هستیم که امیدوارم تا هفته آینده این مسئله انجام شود و اعضای ارکستر آسوده خاطر به کارشان ادامه دهند.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی در خصوص اختصاص ردیف بودجه جداگانه به ارکستر سمفونیک تهران بیان داشت: پولی که سال گذشته به ارکستر تزریق شد به عنوان کمک به راه اندازی ارکسترها بود و آنچه که برای سال 94 درخواست کردیم این بود که بودجه ارکستر از محل تامین بودجه ها گرفته شود  که البته قول و قرارهایی هم گذاشتیم . ما در حال حاضر مطالبات بودجه 95 را نیز آماده کرده ایم که در صورت تصویب در هیات امنای بنیاد رودکی ، آن را پیش خواهیم برد.

جمالی با اشاره به عدم تبلیغات مناسب برای اجراهای ارکستر سفونیک نیز گفت: ما باید همانند همه دنیا به سمت شناسایی مخاطبان ارکستر برویم که بتوانیم بحث فروش سالانه بلیت ها را پیش ببرم که البته به نظر 10 ماه زمان کمی است برای پیش بردن چنین اتفاقی.

منبع : تابناک فرهنگی
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q