۱۴۰۳ چهارم تير - 12:30 ق.ظ

با صدای برااویماز؛آلبوم ترکی عثمانی چنگ نغمه منتشر شد

آلبوم ترکی عثمانی چنگ نغمه منتشر شد

نوای فارس- مهرنوش گرمابی: مدیر موسسه راوی درگفت‌وگو با نوای فارس از انتشارآلبوم ترکی عثمانی «چنگ نغمه»خبر داد و در این باره گفت: آلبوم موسیقی ملل ازترکی عثمانی با  هنرمندی چنگ نوازبرجسته جهانی «سیرین پانکاراوقلوبا» قطعه ای در مدح پیامبراکرم منتشرشد.

رضا مهدوی افزود: در چنگ نغمه تلاش شده تا به نوعی آوای باستانی چنگ شنیده شود . چنگ سازی است که از قرن هفدهم به دست فراموشی سپرده شد. این ساز را با هم گروهان منطقه ای جغرافیایی اش همچون نی ، کمانچه ، تنبور ، لاوتا و بند یر و همچنین با لیورهارپ ، کنترباس و آواز در این آلبوم هم آمیخته شده است.موسیقی اجرا شده نه تنها شامل آثاری است که از گذشته های دور می آید ، بلکه شامل آثاری است که امروزه شناخنه شده اند.

وی ادامه داد: پیش درآمد کردی ، نی تقسیمی ، پیش درآمد نهاوند ، نیایش راست حسینی در مدح پیامبر مهربانی حضرت محمد (ص) ، نیکریز سماعی ، پیش درآمد رهاوی ، نیایش حسینی ، پیش درآمد نیشابور، تنبور تقسیمی و شبی در شیراز عنوان قطعات این آلبوم هستند. قطعه «شبی در شیراز» به آهنگسازی دکتر «امیرمهیار تفرشی پور »( قبل تر در سال 2008 توسط پروفسور «بولاورگرن» از نیویورک و توموکوسوگووارا چنگ نواز ژاپنی در نیویورک اجرا شد) است.

مهدوی همچنین گفت: برااویماز نوازنده ( آواز  وعود) ، یاوزآکالین نوازنده ( نی ) ، دریا تورکان نوازنده  ( کمانچه سنتی ) ، مورات آیدمیر نوازنده ( کنترباس ) ، ولکان ارگن نوازنده ( پرکاشن) نوازندگان حاضر در این آلبوم‌اند.
«سیرین پانکاراوقلو» اوقلو شاگرد برجسته « سوزان مکدونالد» در کنسرواتوار ژنو و دانشگاه ایندیانا نیز این گونه توضیح می دهد: به مرور متوجه شدم تکرار این ساز در نگارگری های مینیاتور گواه بر محبوبیت آن در سده های میانی است. با این وجود تمام کنجکاوی های من به این منتهی شد که هیچ نمونه ای از ساز چنگ به جا نمانده است . چنگ سازی است که آن را هارپ زاویه دار  می نامند. چنگ پیشینه درخشان و پررنگی دارد. چنین هارپ هایی در منطقه میان رودان رایج بوده ولی پس از ناپدید شدن از آن سرزمین هارپ های زاویه دار در میان فرهنگ های اسلامی خاور نزدیک به ویژه ایران ، عراق و ترکیه و... روزگار گذرانده اند.

«موسسه راوی » تولید و انتشار «چنگ نغمه» را با طراحی گرافیک  «سهیل حسینی» عرضه کرده است.

به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q