۱۴۰۳ بيست و نهم ارديبهشت - 04:13 ب.ظ

نشست خبری گروه «وزیری» در تالار وحدت برگزار شدجشنواره فجر باید یک اتفاق هنری باشد

جشنواره فجر باید یک اتفاق هنری باشد

نوای فارس- مهرنوش قضاوتی: نشست خبری گروه «وزیری» روز 14 دی ماه در تالار وحدت برگزار شد.این گروه در 23 بهمن ماه در تالار وحدت به اجرا خواهد پرداخت.

در ابتدا کیوان ساکت درباره حضور گروه «وزیری» در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجراین طور گفت: جشنواره امسال با رویکرد متفاوت کار خود را شروع کرده است و امید می رودکه پر بار تر از گذشته برگزار شود. جشنواره فجر باید یک اتفاق هنری باشد.خوب می شد اگر سی دی جشنواره با کیفیت خوب ضبط و تدوین می شد و در فاصله ای کوتاه در اختیار مردم قرار می گرفت.

وی افزود: موسیقی عنصری است که در تمام هنر های دیگر جریان دارد و نمی توان آن را از تأتر، خوش نویسی، معماری، ... گرفت. موسیقی اهمیت زیادی در جامعه جهانی دارد و تاثیر گذاری آن اغماض ناپذیر است. در این بین نکته قابل توجه این است که بودجه  اختصاصی به این هنر سال به سال کاهش می یابد. البته مسولیت این امر با متولیان اجرایی نیست. ما جلسات متعددی در زمینه ترکیب ارکستر تشکیل می دهیم وتمام تلاشمان این است که زحمات اعضا به بهترین شکل ممکن جبران شود.

ساکت درباره برنامه گروه «وزیری» در جشنواره امسال گفت: برای این قسمت از جشنواره برنامه ویژه ای در نظر گرفته ایم. ترکیبی از نوازندگان کلاسیک غربی به همراه ترکیبی از ساز های ملی ایران به علاوه  ساز های محلی مثل دهل،سرنا و...

هدف این است که اجرایی متفاوت نسبت به سال های گذشته داشته باشیم و جان مایه های موسیقی ایرانی را در آن رعایت کنیم. جشنواره یک حرکت اجتماعی زیباست و در تلاشیم تا در آینده از هر هفت قوم ایرانی یک یا دو آهنگ برای اجرا داشته باشیم.

او ادامه داد: ما به دنبال حامیان دوستدار هنر هستیم تا بی هیچ تقاضا و منتی حمایت مان کنند و  بتوانیم آن چه در شان مردم است ارایه دهیم. حتی اگر امکانات اجازه ندهند باز هم تمام توانم را به کار می گیرم و با کمک عاشقان فرهنگ و موسیقی ایران بهترین برنامه ای که ممکن است را ارایه می دهم.
ساکت وقتی از او درباره قطعات اجرایی این گروه پرسیده شد، گفت: بیشتر مایل هستم دوستان با دیدن این ترکیب های خاص شگفت زده شوند برای همین چیزی نمی گویم.

در ادامه سالار عقیلی درباره علت حضورش در جشنواره و انگیزه اجرایش گفت: امسال مدیریت جشنواره با آقای نوربخش است و آقای دکتر ریاحی دبیر آن هستند، همان طور که می بینیم هر دو از بزرگان موسیقی اند. پس از تحقیقاتی که کردم احساس کردم امسال تفکری پشت جشنواره است. این امر در آیین رونمایی جشنواره که بسیار با شکوه برگزار شد کاملا محرض بود و می تواند نقطه عطف خوبی باشد. در این جشنواره هنرمندان خوبی از خارج کشور دعوت شده اند که از نظر هنری مقام بالایی دارند. حضور آن ها نشان از توانایی های مدیریتی جشنواره دارد.

وی با بیان اینکه در سال های گذشته دوباد در جشنواره  فجر شرکت کرده است،گفت: بعد از آن دیگر شرکت نکردم زیرا احساس کردم جشنواره افول کرده است و کیفیت لازم را ندارد. در گذشته بسیاری از هنرمندان دعوت جشنواره را پس می زدند اما امسال شاهد جبهه گیری هنرمندان خوب نبودیم. فیلم فجر و موسیقی فجر مکمل هم هستند و باید با هم در یک سطح حرکت کنند و ما امسال شاهد این موضوع هستیم. علت این که امسال درجشنواره حضور دارم، همین هست. همچنین افتخار این را دارم که در خدمت آقای ساکت و گروه «وزیری» باشم.

ساکت در پایان مژده داد که کار هایی از استاد وزیری که تا به حال اجرا نکرده اند را با تنظیمی جدید خواهدنواخت و با ترکیب بزرگتری به اجرای آهنگین  شعر «کوچه» از فریدون مشیری می پردازند.

برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q