۱۴۰۳ ششم ارديبهشت - 11:32 ق.ظ

نشست خبری گروه «مهرنوا» در تالار وحدت برگزار شدهنوز شاهد محدودیت هایی در بخش بانوان هستیم

هنوز شاهد محدودیت هایی در بخش بانوان هستیم

نوای فارس-مهرنوش قضاوتی: نشست خبری گروه «مهرنوا»  در 14 دی ماه در تالار وحدت برگزار شد. 

سرپرست گروه «مهرنوا» که در سال روز پیروزی انقلاب اسلامی در تالار وحدت به اجرا می پردازد از سابقه  همکاری اش با پری زنگنه گفت: همکاری من با خانم زنگنه از سال 77 آغاز شد و از آن به بعد به طور مداوم با ایشان اجرا داشته ام. خانم زنگنه یک خواننده  پیشکسوت و نویسنده هستند که در حال حاضر به نگارش کتاب «آواز پری ها» باموضوع سرگذشت آواز از ابتدا تا حال است، می پردازد. لقب «سفیر حسن نیت» هم به ایشان داده شده است.   

بخشایش ادامه داد: خیلی خوش حال هستیم که جشنواره امسال دارای بخشی برای بانوان است. گرچه ما در این بخش محدودیت های فراوانی داریم اما می توان نسبت به برطرف شدن این مشکلات خوش بین بود.

او درباره روند اجرای امسال گروه «مهرنوا»گفت: هدفی که دنبال کردم ایده های تازه و نوآوری بود. امسال سعی کردم کار متفاوتی انجام دهم. همیشه خانم زنگنه تک خوان و من پیانیست بودم، اما امسال برای تنوع در بخش اول قطعات کلاسیک برای مخاطبان کلاسیک و اپرا اجرا می شود و از ساز های پیانو و ویولن سل کمک گرفته خواهد شد. گرچه قطعات کلاسیک را نمی توان تنظیم جدید کرد اما تلاش کردیم با حفظ ساختار قطعات از ویولنسل استفاده کنیم. در بخش دوم هشت خواننده  نابینا از موسسه عصای سفید به همراه هشت خواننده  کودک در حالی وارد سن می شوند که هشت کودک مانند فرشته هایی دست خوانندگان نابینا را گرفته اند. در این بخش از ساز های تار، کمانچه، ویولن سل، پیانو و ساز های کوبه ای استفاده می شود.

وی تاکیدکرد: یکی از ایراد های وارد به کنسرت های بانوان تکراری بودن نوازندگان و قطعات است.

وی درپاسخ به این که نظر شما به عنوان سرپرست گروه «مهرنوا» در این مورد چیست گفت: من کاملا با این مساله موافقم. یکی از علت های این موضوع محدود بودن نوازندگان خانم است که در این زمینه تمایل به فعالیت دارند. علت تکراری بودن قطعات هم بر می گردد به مساله محدودیتهای آثار بانوان تنها یک بار در کنسرتی که برگزار می شود به اجرا درمی آیند که هرگونه فیلم  برداری و عکاسی ازآن ها ممنوع است. یک اجرا فرصت کافی برای به خاطر سپردن آن آهنگ و خاطره سازی ایجاد نمی کند. همچنین نبود تهیه کننده قوی که بخواهد تمام هزینه ها را تقبل کند از دیگر مشکلات محسوب می شود.

همه این ها خواننده را به سمت بازخوانی آثار گذشته سوق می دهد.

در بخش بانوان امسال جشنواره شاهد اتفاق جدیدی بودیم وآن این که  امسال اجرای بانوان در تالار وحدت به جای فرهنگسرای نیاوران است و این که  ما در ساعت شش بعد از ظهر اجرا خواهیم داشت هم از دیگر نکات مثبت امسال به شمار می رود.

وی تاکیدکرد: برخی از اطلاع رسانی ها از طریق خیریه ها صورت می گیرد و به کسانی که در خیریه عضو هستند اطلاع داده می شود تا شرکت می کنند. کسانی مثل خانم سیمین قانم که شناخته شده هستند، هم مخاطبان خود را دارند.البته کسانی که بخواهند تازه شروع به فعالیت کنند مشکل تبلیغات دارند، چون ما نمی توانیم بنر داشته باشیم اما فضای مجازی مجال خوبی در زمینه تبلیغات فراهم شده است.

در پایان این نشست صدای ضبط شده پری زنگنه پخش شد. وی ضمن عذرخواهی برای عدم حضور خود به علت بیماری آنفولانزا بر جنبه های سودمند حمایت از نابینایان، کودکان خواننده وآموزش اخلاقی و انسانی که این کنسرت به همراه دارد تاکید کرد.

برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q