۱۴۰۳ سي و يکم ارديبهشت - 12:22 ب.ظ

گفت و گو با پری زنگنه درباره حضورش درگروه پلاریس و کنسرت 23 دی ماهپلاریس پر از جوانی ، تجربه و تحصیلات است

پلاریس پر از جوانی ، تجربه و تحصیلات است

نوای فارس-لی لا رضایی: بانو پری زنگنه از معدود خوانندگانی است که باوجود کسوتی که دارد، حامی جوان‌های عرصه موسیقی در حوزه بانوان است.

این خواننده این بار با حضور درگروه پلاریس که یک گروه پاپ در عرصه موسیقی بانوان است، آمد تا همه را شگفت زده کند. در این اجرا قطعاتی قدیمی از خود وی که پیش از اینها مجری انها بوده است، با رویکری نو  به اجرا در آمد.

گروه پلاریس به سرپرستی بهار ایلچی در حال حاضر به عنوان تنها گروه جدی بانوان فعالیت دارد و کنسرتهای مختلفی را تاکنون برگزار کرده است که برخی از آنها درجشنواره موسیقی فجر، برایش جایزه به همراه داشته است.

با پری زنگنه درخصوص چگونگی همکاری اش با این گروه حرفه ای گفت و گو کرده ایم:

به عنوان یک پیشکسوت چگونه این اتفاق افتاد که بعداز مدت‌ها در گروه پلاریس و جوانان همکاری کنید؟

من کاملا اتفاقی با این گروه آشنا شدم و دعوتشان را قبول کردم. برایم تجربه بسیار خوبی بود. یک روز به تمرین گروه سرزدم و دیدم که تمام بچه ها هر کدام در سبک کاری خود بسیار قوی هستند و بسیاز زیبا می‌خوانند. من هم دوست داشتم با آنها کارو تجربه کنم. بیش از هرچیزی برای تشویق شان بود که من دوست داشتم با آنها همکاری کنم. به نظر من همه در همه جا می‌توانند ارکستر تشکیل بدهند و موسیقی خود را عرضه کنند. امیدوارم در جای جای ایران مردم بتوانند موسیقی آنها را بشنوند و از انها لذت ببرند.

قطعا وقتی کسی با کسوتی که دارد با گروهی جوان همکاری می‌کند، ویژگی‌های خوب آن را لحاظ می‌کند. پلاریس دارای چه ویژگی خوبی بود که موجب شد سخت گیری‌های خود ر کنار بگذارید و با آنها همکاری کنید؟

قبل از هرچیز شاید بگویم که بهار را می شناختم. خیلی دوستش دارم چون در کارش بسیار آدم جدی ای است. خیلی با عشق، گرم و باحرارت  است. او از یک خانواده خیلی فرهنگی برخاسته است و بعد که من سرتمرینشان حاضر شدم، دیدم که واقعا خود او نیزبسیارپیانیست خوبی است. چند قطعه ای که اجرا کرد همگی متفاوت بودند از آنچه تاکنون شنیده ام و شبیه به هم نیستند. واقعا هر لحظه در نقشی فرو رفتن و ساز را به خوبی نواختن هنر است. تک تک ارکستر هم عالی است که برایم جذابیت بسیاری داشت. اعضای این گروه درعین جوانی، دارای تجربه و تحصیلات عالی هستند.

نقشی که در این گروه ودر اجرای 23 دی ماه دارید چه نقشی است؟

فولکولور می خوانم، مخصوصا که به این شکل از خواندن شهرت دارم! مردم دوست دارند و اتفاقا این بچه ها هم روی همین قضیه دست گذاشتند و از من خواستند که چند قطعه محلی را برای کنسرت اجرا کنم. انهایی را هم انتخاب کردند که خاطره انگیز است. من سی دی هایم را نیز در اختیارشان گذاشتم و از آنها خواستم خودشان دست به انتخاب بزنند. تنظیم کننده خوبشان آقای پوریاپیرزاده خیلی با سلیقه کار کرده اند و درست قطعاتی را انتخاب کرده‌اند که خیلی در میان مردم مشهور است. به اصطلاح مشهورترین این قطعات را انتخاب کرده‌اند که من همان‌ها را اجرا خواهم کرد.

آیا حضورتان در یک چنین گروه و یا گروه‌های مشابهی برایتان ریسک نبود؟

خیلی ها تعجب کردند. از چه لحاظ؟ ریسک شهرت یا ریسک برای طرز کارشان با من؟

شهرت و کسوت خودتان؟ اینکه با جوانها کار کردید؟

خیلی ها تعجب کردند و گفتند تو که اپرا خوانده ای و خیلی کارهای خوب در کارنامه خود داری، چگونه با جوانها همکاری می کنی؟ اما من درجواب گفتم اصلا این چیزها نیست این ارکستر به تنهایی کارشان طوری است که من هم تا به حال آن را انجام نداده ام. اینها جز، پاپ موزیک و ... می خوانند وبا زبان‌های مختلف اجرا می کنند. جا دارد که من اشاره کنم به خانمی که قطعات هندی را می خواندکه این قدر زیبا می خواند، به جرات می توانم بگویم از خود خواننده های هندی، خیلی با احساس تر از آنها و تکنیکی تر! اصلا خیال نکنید که این شکل خواندن راحت است، کسانی که موسیقی می دانند و خوانندگی بلدند، می دانند که چه فشاری به گلو می‌آید تا بتوانند حنجره اشان را کوچک کنند. خیلی سخت است چنین کاری . دوخانم دیگری که پاپ می خوانند، خانم ارکیده  و نازلی که بسیار خوب می خوانند. همین طور خانمی که خارجی هستند و از ساحل عاج، به قدری خوب می خوانند، وقتی من با ایشان صحبت کردم متوجه شدم که یک دانشجو است. از او پرسیدم واقعا نمی خواهی در عرصه موسیقی ادامه بدهی و قدم در این راه برداری با این صدای خوبی که داری؟ چون صدای او یک صدای بسیار قوی متعلق به همان خطه دنیاست و همان سیاهپوستانی که صدای باقدرت و قشنگی دارند که صدایی بسیار عالی و شنیدنی است. من اغلب در تمرین‌ها وقتی بچه ها می آیند و به من می گویند حالا نوبیت شماست می گویم نه! چون دوست دارم بنشینم و صدای آنها را گوش بدهم. حتی خانم هایی که قطعات ایرانی می خوانند چقدر مسلط و خوبند. واقعا حیف نیست که مردم صدای خوب آنها را نشنوند؟ حیف نیست واقعا؟

با شناختی که پلاریس پیدا کردید، فکر می کنید این گروه در مقایسه با دیگر گروههای بانوان در چه جایگاهی قرار دارد؟

به نظرمن در سطح بسیار بالایی قرار دارد. به جرات می توانم بگویم این گروه بهترین گروهی است که امروزه می بینم.

حتی از گروه آقایان نیز بهتر است؟

خیلی بهتر! من توصیه می کنم آقایان بیایند و این کارها را از گروه پلاریس بشنوند. این گروه واقعا تحسین برانگیز است.برای خود من بسیار قابل ارزش و تحسین برانگیز است. وقتی همه از من می پرسند چرا با این گروه همکاری می کنی در جواب می گویم در همه جای دنیا چنین اتفاقی می افتد. مثلا خواننده بزرگی مثل آندره بوچرلی با تمام بچه های جوان می خواند و همکاری می کند. ما باید با جوانها همکاری کنیم . اگر آدم بسته ای باشیم و خودمان را محدود کنیم که نمی شود. باید با آنها همکاری کنیم و مانند آنها میهمان این ارکسترهای مختلف شویم. بهترین تشویق این بود که دعوتشان را بپذیرم و در کنارشان باشم.

به عنوان یک پیشکسوت چقدر در پیشبرد اهداف این گروه دخالت دارید؟

من؟ واقعا هیچ نقشی! اینها پیش از این‌ها خودشان کارهای خودشان را کرده بودند. من نقشی ندارم چون اولین کارشان نیست، و دوسال است که روی صحنه می درخشند.خیلی می جنگند و چند سال برای روی صحنه آمدن زحمت کشیده‌اند تا بتوانند دیده شوند. البته خوبی و حسن این گروه، کار دیگران را کم ارزش نمی‌کند. گروه‌های دیگر بانوان هر کدامشان از سنتی خوان‌ها گرفته تا کلاسیک و ...دارند زحمت می کشند. البته درزمینه موسیقی کلاسیک کمتر شاهد این حضور بوده‌ایم و تک و توک بانوانی هستند که دارند فعالیت می‌کنند. ولی سنتی خوان‌های خوبی داریم و به نظر من این دوارن دورانی است که واقعا متوجه می شویم که خانم هیچ دنبال این نیستند که شهرتی دست و پا کنند و .... هرچند که شهرت لازمه هر هنری است. برخی از خوانندگان جوان در پی این شهرت هستند مثلا من خوب به یاد دارم وقتی شوهای مختلف برپا می شد، خیلی از این جوان‌ها برای شرکت در آن‌ها تلاش می‌کردند. امروزه همچنان خیلی‌ها آرزوی شهرت و دیده شدن را دارند، دوست دارند خواننده بشوند و این قضیه برایشان خیلی جذاب است. این حس مشهور شدن را همه دوست دارند. چون الان شعاع فعالیت بانوان محدود است و هرکسی در این راه قدم می گذارد، نشان می دهد که واقعا فقط به فکر هنر است. واقعا باید این را بداند که ممکن است نتواند روی صحنه بیاید و انتظارزیاد نداشته باشد. بعضی ها ممکن است فکر کنند هنرمندان رفاه بیشتری از این راه به دست می‌آورند.در حالی که اصلا این طور نیست. امروزه  همه در این موقعیت ، مخصوصا خانم‌ها اگر در پی هنرآموزی در رشته موسیقی باشند، این نشان می دهد که آنها صرفا موسیقی دوست دارند.

آیا به عنوان یک کاربلد، دخالتی در امور گروه دارید؟

در این گروه من اصلا دخالتی نکردم. برای این که وقتی من آمدم به قدری آنها و کارشان خوب بود و شاید خیلی هم از آن‌ها یاد گرفتم. برای من خیلی جالب بود که وقتی با آنها می خوانم با یک تنظیم و سبک جدید می خوانم. من با شکل جدیدی از تنظیم این آثار آشنا شدم. قبلا برای من یک سری تنظیمات دیگر انجام داده بودند، در استودیو وقت زیادی می دادند و من کارهایم را اجرا می کردم ولی اینکه صرفا بیایم و پاپ موزیک بخوانم تا به حال سابقه اینچنینی نداشته است. شاید برای مردم خیلی تازگی داشته باشد که من پاپ بخوانم.

موسیقی بانوان در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

من خوب می بینم . جواب این را در سوال قبلی گفتم که الان با وجود این محدودیت خوب کار می کنند. امیدوارم که مسولان امور مخصوصا در استان‌های دیگر توجهشان جلب بشود به این موسیقی! چون هیچ نوع حرکت نابجایی سرنمی زند ازموسیقی بانوان! بنابراین امیدوارم که مسولان این امور در استانها فکری برای این موضوع بکنند.
وقتی من مکه رفتم صدای خانم ام کلثوم همه جا پخش می شد. کشوری که سرزمین حضرت محمد(ص) و زادگاه ایشان است، مردم این قدر به خوانندگان زن علاقه نشان می دهند و با احترام بالایی با آنها برخورد می‌کنند. ماهم ملتی مسلمان هستیم و حتما این فکر کردن بسیار می تواند موثر باشد . به این ترتیب استانهای دیگر این اجازه را به دست بیاورند و مسولان بکوشند خانم ها برای خانم ها بخوانند.
من برای رونمایی کتابهایم به چند استان دعوت شدم و دیدیم واقعا چقدربانوان دوست دارند و تشنه این امور هستند . تمامی اینها واقعا در محیطی سالم رشد کرده اند و خدا می داند که من چقدر تحت تاثیر قرار گرفتم. در جنوب هم در یک ورزشگاه رفتم که 6 هزارنفر آمده بودند که آمار بالایی از علاقه‌مندان به موسیقی بانوان را نشان می‌داد. 

چشم انداز موسیقی ایران را مثبت می بینید؟ فکر می کنید موسیقی در ایران رو به رشد است؟

صد البته! درباره این گروه که بسیار ایمان دارم. موسیقی مثل گلستان می ماند، آیا شما وقتی به گلستان می روید نمی توانید گلی را به گلی دیگرترجیح بدهید. گل ارکیده با آن شکوه و عظمت به همان اندازه زیباست که بنفشه کنار جوی آب زیباست! واقعا نمی شود گفت کدامیک زیباست. درخصوص خوانندگی نیز چنین چیزی صادق است. من شخصا هر کسی که خوب بخواند را تحسین می کنم و فکر می کنم همه مردم هم همین جور هستند و موسیقی را دوست دارند و تحسین می کنند . موسیقی یک مسکن است و می تواند روح و روان را التیام ببخشد. مسکن خوبی است و من خودم هر وقت می خواهم تصمیم مهمی بگیرم، اگر در این تصمیم‌گیری سست باشم، موسیقی گوش می دهم، آن قدر در روحیه‌ام تاثیر می گذارد که تصمیم هایم را آن موقع می گیرم.

چه قطعاتی را در این کنسرت اجرا کردید؟

هفت قطعه دارم که برای این کنسرت درنظر گرفته و انتخاب شد. اینها از مشهورترین و معروف ترین قطعاتی است که من تا به حال در زمینه آوازهای محلی ایران اجرا کرده‌ام. البته همیشه گفته‌ایم که آوازهای محلی ایران را خود مردم آن دیار، خیلی زیباتر اجرا می کنند، مادران، پیران دیر، پیران محل با چه زیبایی در غم و شادی آنها را اجرا می کنند. منتها اتفاقی که از سال‌ها پیش افتاد، این است که موزیک محلی یک مقدار بین المللی شد. چون موزیک محلی نیازی به تحصیل نداردبلکه احساس و سوز دل می خواهد و این سوز دل را مردم کوهها و دشت ها و روستاها زیباتر از ما اجرا می کنند. آنها به دلیل نزدیکی ای که با این موسیقی دارند، از ته دلشان آنها را می خوانند. لالایی ها معمولا، شادی ها و غم ها د راین آوازهای مردمی انباشته است.

مشکلاتی که بانوان ایران در زمینه برگزاری کنسرت چیست؟آیا مشکل وجود دارد یا خیر؟

مشکلات که هست.من خودم چون این گروه ها را ازنزدیک می بینم و خودم هم گروهی را برای اولین بار در بهمن ماه جاری روی سن می برم، می دانم مشکلات چه چیزهایی هستند. اولین بار است که گروهی متشکل از بانوان نابینا تشکیل داده ایم به کمک خانم بخشایش که تنظیم ها را به عهده دارند قرار است روی سن برویم و با من بخوانند. این گروه قبلا دوره های لازم را دیده اند و اکنون کار می کنند. جالب است که چندین دسته کر را می شناسم که خودبخود گروه تشکیل داده اند و می خوانند. یکی از این گروهها را که ما دیدیم و کارتنظیم کردیم روی سن اجرا کنند. البته وزارت ارشاد از آنها استقبال می کند و وقتی ببینند برنامه خوب است، مانع اجرای آن نمی شوند.همیشه مشوق بوده اند و از آنها تشکر می کنم.

آیا مجددا با این گروه همکاری می کنید؟

بعید می دانم چون این عزیزان کار خودشان را انجام داده اند و اگر از کشورهای دیگر هم دعوت شدند، من با آنها نخواهم رفت چون خودشان به تنهایی خوب هستند ومی توانند خودشان را نشان بدهند واصلا احتیاجی به شهرت من ندارند. در ایران چون برای من هم جالب بود، چون مدتی است عزادار هستم و دوسال است روی صحنه نخواندم که قبول روی صحنه بیایم. مگر اینکه دوسه پیشنهادی که به آنها دارم که کاری هست بلکه بتواند جزو رپرتوارهایشان باشد و آن این است که کارمینابرانا را به صورت مدرن که من در پاریس ضبط کردم است. دوست دارم این قطعه به یادماندنی و زیبا را کار کنند. من می خواهم پیشنهاد کنم که قطعات کلاسیک را به صورت پاپ دربیاورند. چند سال پیش هم خواننده هایی آمدند و این کار را کردند، چند قطعه از بتهوون بود که یک خواننده آنها را خواند. . از آلمان و اتریش و ... با آنها مخالفت کردند. بعد جواب شنیدند که نه! این نوع موسیقی به صوت جوان پسند باعث می شود که ان موسیقی هم شنیده شو و این موسیقی کلاسیک هم سرجای خودش باشد. من با این حرکت موافقم که آثار کلاسیک را به صورت امروزی هم اجرا کنند. در این خصوص می توانم کمکشان باشم که قطعات را از کلاسیک اجرای امروزی کنم. برای اینکه اعضای ارکستر پلاریس، همه تحصیل کرده هستند، دوره دیده اند و سواد موسیقی دارند. بنابراین خوب می توانند آن قطعات را اجرا کنند. رهبر ارکسترشان که خانم ایلچی هستند بسیار کاردرست هستند و در مدرسه موسیقی درس خوانده اند.

حرفی مانده است که بخواهید بگویید؟

فقط من آرزو دارم که مقامات مذهبی که بسیار قابل احترام هستند با مسولان استانها صحبت بکنند که موسیقی بانوان در محیط های خوب با نظر ارشاد می تواند اجرای خوب داشته باشد طوری که اخلاق را خراب نکند.

به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q