۱۴۰۳ سي و يکم ارديبهشت - 12:53 ب.ظ

اجرایی در نکوداشت استاد بیاتسؤتفاهمی که برطرف نمی شود

سؤتفاهمی که برطرف نمی شود

نوای فارس - امیرحسین کاکایی: کنسرت «مانی رهنما» خواننده با سابقه پاپ کلاسیک ایرانی شامگاه ۲۸ دی ماه با عنوان "یادمان بابک بیات به روایتی نو» در تالار وحدت به روی صحنه رفت.

این کنسرت در هفته های گذشته با حواشی عجیبی همراه بود که باعث انتقاد بسیاری از خبر گزاری های داخلی کشور و اننشار سریع حواشی آن شده است. خبری که در رسانه ها بازتاب‌ زیادی داشته است.

این خواننده در گفت و گو با امیر حسین کاکایی در برنامه تلویزیونی هنر پنجم در باره اتفاقات پیش آمده در این کنسرت گفت: اتفاق از آنجا شروع می شود که یکی از قدیمی ترین سالن های کشور که تالار وحدت است برای موسیقی زمان مناسبی نمی گذارد و یک برنامه تئاتری در آنجا اجرا می شود و در یک زمان طولانی با تاخیر بیشتر از یک ساعت بدون ساند چک سالن را دراختیار گروه های موسیقی می دهد و چنین اتفاقاتی از تالار وحدت بعید است.

وی  افزود : دوستانی که این سالن را اجاره می کنند بهتر است یک شب را برای موسیقی در نظر بگیرند و یا اگر برنامه تئاتری وجود دارد و نمی توانند تالار را در زمان مناسب برای گروه های موسیقی کنار بگذارند فقط برای تئاتر سالن را اجاره کنند این بهتر از آن است که سالن را در دو مکان اجاره دهند و باعث ازدحام جمعیت و ادغام مهمانان برنامه تئاتری و گروه های موسیقی شوند و به نظر من تداخل مهمانان برنامه برای سالنی که از قدیمی ترین تالار های کشور به حساب می آید کار زیبایی نیست.

مانی رهنما درباره مشکل کیفیت صدابرداری در این کنسرت گفت: متاسفانه عادت بسیار بدی که در بسیاری از سالن های کشور است این است که درتمامی سالن ها یک صدابردار کار می کند که آنجا را حوزه قلمرو خود می داند و هیچ گونه اهمیتی نسبت به حقوق مشتری قائل نیست. به عنوان مثال وقتی یک گروه موسیقی وارد سالن میشود، با یک وقت ۴ ساعته نمی دانم چطور می شود ۳۵ نفر را صدابرداری کرد. درآن شرایط چون صدابردار آن جا را قلمرو خود می بیند هیچ همکاری درستی نمی شود و تا حدودی مشکلاتی را هم ایجاد می کنند.

مانی رهنما افزود: همه گروه های موسیقی صدابردار مخصوص خود را دارند به عنوان مثال تالار های دیگر آشنایی چندانی با موسیقی فلان خواننده ندارند که بخواهند کمکی کنند بلکه نتایج زحمات و تلاش های  نوازنده ها و گروه ها را زیر سوال می برد . کیفیت صدابرداری متاسفانه مناسب نبود اما آن قدر دوستان حرفه ای در گروه ما بودند و خود من که شاید روزهای اول در گیر این مسئله بودم و این مسئله صحبت امروز و دیروز نیست و از ۱۷سال پیش ما این مشکل راداشتیم.

مانی رهنما در بخشی از صحبت هایش اضافه کرد : شخصیتی مانند بابک بیات هنرمندی است که تمام عمرش را برای موسیقی این مملکت زحمت کشید و کار کرد و در همین آب و خاک هم چشم از جهان فروبست. من به عنوان یکی از هنر جویان این استاد عزیز میخواستم در کنسرتم بخشی را تقدیم به استاد بابک بیات کنم اما متاسفانه حتی به این هنرمند فقید هم مجوز ندادند.

مانی رهنما در رابطه با مجوز خواندن آثار استاد بابک بیات به روی صحنه عنوان کرد : من خودم شخصا به خانه پسر اقای بیات رفتم مسئله را مطرح کردم و گفتم من خوشحال میشوم پسر اقای بیات حتی روی صحنه تشریف بیاورند واز حضور مبارکشان استفاده کنیم و بر عهده همه ما است آن چه که مردم دوست دارند را انجام دهیم. اما این عزیزان گفتند که ما اجرا نمی کنیم ام درست  شب قبل از اجرا این خبر دادند که می خواهیم همراه شما قطعات مربوط به زنده یاد بابک بیات را اجرا کنیم که دیگر دیر شده بود و از منظر صدور مجوز امکان اجرای آن ها در مراسم یادبود بابک بیات در کنسرت من نبود و به همین دلیل این اجرا لغو شد. به نظر من این حرکت کودکانه ای بود که یکی از این عزیزان اعلام کردند که من بدون اجازه آثار زنده یاد بابک بیات را اجرا کردم و صرفا به خاطر سهل انگاری خودشان بود که زمینه اجرای مشترک فراهم نشد و من اصلا جوابی به این کارشان ندادم و حتی اگر جواب هم بدهم خیلی قشنگ نیست. من خواستم فضایی ایجاد شود که یادی از استاد بیات در این کنسرت زنده شود نه این که بیایند افترایی ببندند و تهمت بزنند.

رهنما در  پایان اشاره کرد: از همه دوستان و طرفداران نازنینم که با آن تاخیر ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه مواجه شدند عذر خواهی می کنم و در واقع از عهده بنده خارج بود و انشاالله من را عفو كنند.

به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q