۱۳۹۹ چهارم آبان - 07:58 ق.ظ

گالری محسن میزبان ابراهیم منصفی شدرونمایی از مستند «زارهای ابرام» وکتاب «گوشواره» از عاشقانه­های او

رونمایی از مستند «زارهای ابرام» وکتاب «گوشواره» از عاشقانه­های او
نوای فارس-شب گذشته مراسم رونمایی از مستند «زارهای ابرام» که به زندگی و آثار ابراهیم منصفی، ترانه‌سرا و موزیسین فقید جنوب ایران می‌پردازد، به همراه کتابی از گزیده ترانه‌ها، اشعار عاشقانه و عکس‌های این هنرمند با عنوان «گوشواره»، در «گالری محسن» برگزار شد.

در این مراسم که به مناسبت هفتادمین سال تولد منصفی و با حضور هنرمندان جوان موسیقی کشور و استقبال جدی مخاطبان برگزار می­شد، حسام نقوی (نویسنده و منتقد)، حامد ذوالفقاری (کارگردان و پژوهشگر) و احسان رسول‌اف (تهیه‌کننده) از ویژگی‌های ابراهیم منصفی و تأثیر او بر موسیقی و موزیسین‌های ایرانی سخن گفتند.

حسام نقوی یار دیرینه و وکیل خانواده ابراهیم منصفی که به­رغم شرایط سخت جسمانی، برای این مراسم از بندرعباس به تهران آمده بود، متن سخنرانی خود را از کتابی با عنوان «رامی‌خوانی» که در دست نگارش دارد، انتخاب کرده بود که بخشی از آن را برای حاضران قرائت کرد. او در این سخنرانی با مضمون غم و اندوه در اشعار و ترانه‌های منصفی از انواع عشق در ادبیات رامی، سخن گفت و بخش عمده‌ای از عاشقانه‌های او را مدح و سنای معشوق و نفی عاشق عنوان کرد که عنصر تفکیک‌ناپذیر گرایش‌های عاشقانه سنتی و کهن است. او همچنین بیشتر سروده­های دو دهه پایانی منصفی را عاشقانه‌های اجتماعی و انسانی بر شمرد و از ریشه­های حزن و اندوه در کودکی‌ رامی سخن گفت.

حامد ذوالفقاری ضمن تشکر از حسام نقوی که در ساخت این فیلم و در اختیار گذاشتن منابع برای تولید این مستند از هیچ کمکی دریغ نکرده، درباره این پروژه گفت: «مدت‌ها بود منتظر انتشار این فیلم ویدئویی بودم و خوشحالم که بالاخره امروز این انتظار به پایان رسید. در این مدت بودن با ابرام و سر کردن با آثار او برایم بسیار لذت‌بخش بود و از او بسیار آموختم. تلخی و سختی زندگی منصفی که عصاره آن را می‌توانیم در آثارش ببینیم، از او هنرمندی ساخت که تا سالیان سال می‌توانیم تأثیرش را روی موسیقی این سرزمین ببینیم.»

احسان رسول‌اف سخنران دیگر این مراسم بود که درباره روند تهیه و انتشار این اثر گفت: «دو سال پیش، حامد ذوالفقاری درباره این مستند با من صحبت کرد که با اشتیاق برای همراهی در این پروژه اعلام آمادگی کردم. البته در طی سال­های گذشته تلاش‌های فراوانی هم توسط دوستداران رامی برای به تصویر کشیدن زندگی او صورت گرفته اما به دلایل مختلف هیچ­کدام از این مستندها تا امروز رسما منتشر نشده و در اختیار عامه مردم قرار نگرفته است؛ اما خرسندم که سرانجام در هفتادمین سال تولد ابراهیم منصفی، علیرغم تمام سختی‌ها توانستیم مستند «زارهای ابرام» را به همراه کتابی از گزیده اشعار و ترانه­های عاشقانه منصفی در یک بسته­بندی آراسته که توسط ایمان صفایی طراحی شده است به یاد و احترام او منتشر کنیم.»

او با اشاره به تأثیرگذاری بی چون و چرای ابراهیم منصفی بر موزیسین‌های جوان ایرانی، درباره این هنرمند گفت: «این مرد شوریده حال و عاشق را همیشه ستایش کرده‌ام، مردی گمگشته در جهانی پر از تنش که برای روح آزادی­طلبی مثل منصفی قابل تحمل نبود. 52 سال زندگی پر از سرگشتگی منصفی، اگرچه پر از تلخی و دشواری بود اما آنچه که در موسیقی کشورمان به جا گذاشته، مثل هر هنرمند بزرگ دیگری، قطعا تا سال‌های سال به یادگار خواهند ماند.»

او در پایان گفته­هایش ابراز امیدواری کرد که تیرماه سال 96 در بیست‌امین سالگرد درگذشت منصفی، با همراهی حسام نقوی و سایر همکارانش، مرجعی شایسته و کامل از آثار و زندگی این هنرمند را منتشر کنند تا بتواند برای پژوهشگران و هنرمندان موسیقی یک مرجع جامع و قابل اتکا برای دسترسی به جان­مایه هنر منصفی باشد.

در ادامه مراسم، مستند «زارهای ابرام» در پلتفرم داربست «گالری محسن» به نمایش درآمد که با استقبال بسیار خوبی از طرف حاضران روبه‌رو شد.

در این فیلم که تولید آن از سال 85 تا 92 ادامه داشته، فراز و فرودهای زندگی ابراهیم منصفی با همراهی هنرمندانی نظیر سهیل نفیسی، ناصر منتظری، حسام نقوی، پویا محمودی، رضا کولغانی، ابراهیم علوی و... مرور شده و سیر حرکت او از هنرمندی گمنام به شاعر، خواننده و موزیسین پرآوازه‌ای که ما امروز می‌شناسیم به تصویر کشیده شده است.منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q