۱۴۰۳ سي و يکم ارديبهشت - 01:08 ب.ظ

سعید سام در گفتگو با نوای فارسسعی می کنم با موسیقی ام حرف بزنم!

سعی می کنم با موسیقی ام حرف بزنم!
نوای فارس - ابراهیم جلالی: موزیسین بی حاشیه و پرکار موسیقی پاپ ایران با حضور در آلبوم ها و تک قطعات بسیاری از خوانندگان مطرح پاپ چند سالی است که بی سر و صدا در حال فعالیت است.
سعید سام  متولد سال ۱۳۶۵ ؛ از سال ۸۳ وارد کنسرواتوار شد و پس از دو سال تحصیل در زمینه موسیقی تحصیل را رها کرده و پس از آن از سال ۸۵ به طور جدی وارد حرفه تنظیم و آهنگسازی شد. اولین آلبومی که از ساخته های وی به بازار موسیقی آمد آلبوم «دوسم داری چندتا» به خوانندگی فرهاد مهادیان بود که تنظیم کلیه قطعات این آلبوم برعهده داشت.
سعیدسام پس از وقفه ای طولانی و با توجه به اینکه خیلی کم مصاحبه می کند در آخرین روزهای سال ۹۴ در یک گفتگوی گرم حرفهای جالبی زد که خواندنش را به همه شما همراهان عزیز پیشنهاد می کنیم.

-تا به امروز با چه خوانندگانی همکاری داشته ای؟
تا به امروز با خواننده هایی همچون  رضا صادقی ، مهدی مقدم، سعید شهروز، شهاب رمضان، مهدی یغمایی، میلاد کیانی، ناصر زینلی، کوروش صنعتی، رامین بی باک،سعید عرب،رضا شیری و... همکاری داشته ام.

- تو همیشه در این سالها  خصوصیات بارز اخلاقی داشته ای؛ آن هم اینکه همیشه در رسانه ها کمرنگ بودی. آیا این دلیل خاصی دارد؟
من هیچ وقت اهل حاشیه و حاشیه سازی نبوده و نیستم و برعکس خیلی از دوستان همیشه به دور از جمعیت سعی کرده ام در آرامش و سکوت کار خودم را انجام بدهم و به نوعی در موسیقی خیلی رفیق باز نیستم!

-سعید سام در سال ۹۱ پرکارترین موزیسین موسیقی پاپ ایران بود اما در کمال تعجب در اکثر جشنواره ها و نظرسنجی های رسانه های موسیقی هیچ اسمی از او دیده نشد! با توجه به اینکه شاهد این بودیم اسم افرادی در میان چارت مردمی و کارشناسی آمده که دو یا سه کار بیشتر منتشر نکرده بودند،چه نظری در این مورد داری؟
در آن سال و آلبوم هایی که از آثار من به انتشار رسیده بود فارغ از آهنگسازی پرکارترین تنظیم کننده ایران شدم، که بعد از من فکر می کنم سیروان خسروی بود که با آلبوم خودش و شهاب رمضان در آن سال در موسیقی ایران حضور داشت ، ولی من در آلبوم مهدی مقدم،میلاد کیانی،مهدی یغمایی،سعید عرب و شهاب رمضان حضور داشتم که هیچ اسمی از خودم در نظرسنجی های پایان سال «چه مردمی و چه کارشناسی» ندیدم، به جز یک نشریه که فقط تعداد کارهای به انتشار رسیده از من را زده بود؛ اما متاسفانه بازهم آنگونه که باید و شاید به آن پرداخته نشد.

-فکر میکنی این بی توجهی ها در روحیه کاری و انرژی ات تاثیری داشته است؟
اگر بود مطمئنا خیلی شرایط بهتری را رقم می زد. اما متاسفانه این جریانات نیازمند دوستی و ارتباط است. وقتی رابطه من با رسانه ها و اصحاب رسانه کمرنگ باشد این حمایت هم کمرنگ خواهد بود.

-تو این چند سال بر خلاف اتفاق های روزمره در موسیقی سعی کردی بیشتر با کارت حرف بزنی تا با حاشیه سازی و جریان سازی و وعده های دروغین.
من سعی می کنم با موسیقی ام حرف بزنم و آن را قوی کنم تا اینکه برای خودم یک شناسه بسازم و از طریق آن مردم من را بشناسند تا اینکه با بردن اسامی و وعده های همکاری دروغین خودم را به خورد مردم بدهم،کاری که این روزها برخی از موزیسین ها در موسیقی پاپ در حال انجام آن هستند.

-تو کارهای هیت زیادی از جمله «بزن زیر گریه، رضا شیری» ،«نیستی، مهدی مقدم» و.... در کارنامه داری کدام یک را بیشتر دوست داری و بیشتر در خاطرت مانده است؟
مطمئنا آن کاری که از من بیشتر شنیده شده و مردم دوست داشتند کاری نبوده که خود من دوست داشتم. شاید کارهایی که بین مردم هیت شده کارهایی بوده که خود من در حد معمولی دوستشان داشتم و با آنها ارتباط برقرار می کردم. برای مثال آهنگ های «پارت یک و دو» مهدی مقدم را را خیلی بیشتر از «نیستی»دوست داشته ام. اما در کل خیلی خوشحالم که بعضی از کارهای خودم را بیرون می شنوم و مردم با آثاری که ساخته ام ارتباط برقرار می کنند.

-این روزها تا حرف از تنظیم کننده خوب پیش می آید همه به سمت اسامی ای می روند که کار تنظیم الکترونیک یا تم غربی را خوب انجام می دهند. چه نظری در این مورد داری؟
متاسفانه رسانه ها معنی و مفهوم تنظیم خوب را درست به مردم نرساندند و همین باعث می شود تا موزیسین هایی که بیشتر فعالیتشان آثار شرقی است و انصافا هم کارشان را خوب انجام می دهند دیده نشوند.

-در این مقطع زمانی خیلی از موزیسین ها برای بیشتر شناخته شدن به خوانندگی روی می آوردند. یادم هست چند سال پیش در یک آهنگ مشترک به همراه مهدی مقدم خوانندگی را تجربه کردی؛ قصد ورود جدی به این حرفه را نداری؟
من جز معدود موزیسین هایی هستم که با کار آهنگسازی و تنظیم اسم خودم را بالا آوردم. خوانندگی یک مقوله بسیار سخت است که دوست دارم وارد آن شوم.
با توجه به این که خودم می خوانم اگر قصد ورود به این عرصه را داشته باشم باید به طور مداوم و ادامه دار باشد و حس می کنم این بیشتر فکر و تمرکز من را به سمت خوانندگی خواهد برد و همین باعث شود تا کمتر به کار آهنگسازی و تنظیم برسم. اما شاید در حد تک قطعه آن هم در وقفه زمانی نا مشخص فعالیت کنم.
-آلبوم مهدی مقدم در چه مرحله ای است؟
آلبوم مهدی تقریبا تمام شده و آماده انتشار است. ما از بین ۶۰-۷۰ ترک ۳۰ ترک را انتخاب کردیم و از آن ۳۰ تا، ۱۰ ترک را گلچین کردیم و پس از آن ۳ ترک آن حذف شد. سعی می کنیم این حساسیت ها تعداد ترک های آلبوم را به زیر ۱۰ تا برساند. در این آلبوم  سبک مهدی مقدم از نظر ملودی ها دچار تفاوت شده که تنظیم های متفاوت و مدرن آن نسبت به کارهای گذشته مهدی از نکات قابل توجه آن است.

-چه آثاری را از خواننده های مختلف در دست ساخت و انتشار داری؟
اولین آلبوم مجاز مهران مستی که به زودی به انتشار خواهد رسید. در آلبوم جدید شهاب رمضان ،میلاد کیانی، و احتمالا سعید عرب ضمن اینکه با سعید شهروز و ناصر زینلی  در زمینه تک آهنگ نیز همکاری خواهم داشت.

حرف آخر :
به قول یکی از دوستان همه موزیسین ها با هم دوست باشیم تا موسیقی پیشرفت کند.
منبع : موسیقی فارس
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q