۱۴۰۳ بيست و نهم تير - 10:22 ب.ظ

«یار آوا» در سومین نشست یکشنبه های موسیقی شهر کتاب بوستان ساعت شنی، آرامش پیش از طوفان

ساعت شنی، آرامش پیش از طوفان
نوای فارس- مهرنوش قضاوتی: ارکستر مدرن «یار آوا» قطعه «ساعت شنی» اش را در سومین نشست یکشنبه های موسیقی شهر کتاب بوستان اجرا خواهد کرد.

شاهرخ خواجه نوری، آهنگساز این اثر، پس از حضورش در جشنواره «کاگل» آلمان در اولین یکشنبه اردیبهشت ماه در کنار این گروه حضورپیدا می کند و پس از اجرا «ساعت شنی» به سخنرانی می پردازد.

شاهرخ خواجه نوری هشت سال پیش «ساعت شنی» را برای گروه «یار آوا» نوشته  و این قطعه در کنسرت های شب ایرانی 3 و 5 توسط این گروه اجرا شده است.

این اثر برای هفت Singing Bowl یا «کاسه تبتی» نوشته شده است. کاسه های تبتی برای مدیتیشن و تمرکز در آیین خاور دور استفاده می شود. این کاسه ها، ساز هایی هستند که از نظر تن تولید کننده فواصل نزدیکی را تولید می کنند که به یک نوع موسیقی هنر صدا نزدیک می شود. در این قطعه مانند قطعه «پرتره شخصی با کیج و رایش، لیگتی هم آن جاست» فضایی فلسفی، مینیمالیستی و مدیتاتیو بر موسیقی حاکم است.

«ساعت شنی» عمیق ترین فلسفه موسیقیایی خواجه نوری را در بردارد. در سبک شناسی آثار این آهنگساز می توان «ساعت شنی» را مهم ترین اثر دوره چهارم آهنگسازی او دانست. در تمام طول این قطعه  از فلسفه ته نشین شدن ایده ها استفاده شده است. فلسفه ته نشین شدن ایده ها به این معنا است که موسیقی پس از پیمودن پیچ و خم های فراوان و پشت سر گذاشتن دینامیک های قدرتمند، به فضایی عاری از تشویش برسد، به طوری که انگار ایده ها در حال ته نشین شدن هستند. به تعبیری دیگر آرامش پس از طوفانی را ایجاد می کند که خود، آرامش پیش از طوفان است. اما این طوفان از ساز ها شنیده نمی شود و در درون مخاطب اتفاق می افتد.

این اثر نیز از این ایده پیروی می کند. از ابتدای این قطعه اتفاقی خاص یا دینامیکی شدید وجود ندارد و همه چیز از همان جایی که شروع می شود، ادامه پیدا می کند و به پایان می رسد.

در اجرای این قطعه تنها یک پارتیتور در مقابل رهبر قرار دارد و هیچ نتی مقابل نوازندگان قرار نمی گیرد. از ساعت شنی هم به عنوان جایگزینی برای مترونوم استفاده می شود.

مهدی جلالی، علی رضا عقیقی و سامان احمدی زاده (سه تار)، گلناز خلیلی(تار باس)، آلاله دانشمند(رباب)، محمد زند کریم خانی(عود)، فرید مرصعی و نسترن غفاری(عود)، علی رضا دزفولیان(تنبک و پرکاشن)، مبینا هوشیار(دف و پرکاشن)، شهرزاد افشار(تیمپانی و پرکاشن) در کنار سرپرست این گروه ،مهدی جلالی، می نوازند.

سال گذشته نیز این گروه با سخنرانی محسن میر مهدی، آهنگساز، برنامه ای با عنوان «تداعی و تصویر در موسیقی دستگاهی ایران» در شهر کتاب بوستان برگزار کرده اند.

شهر کتاب بوستان پنجم اردیبهشت از ساعت 16 الی 17 میزبان «یار آوا» خواهد بود.

ورود برای عموم علاقه مندان رایگان و آزاد است.منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q