۱۴۰۱ بيست و ششم مرداد - 06:29 ب.ظ

با مهدی مدرس از گذشته تا آستانه کنسرت 20 مرداد:این کنسرت با اتفاقات ویژه برگزار می شود

این کنسرت با اتفاقات ویژه برگزار می شود
نوای فارس – پریا حیرتی: مهدی مدرس خواننده نام آشنا موسیقی که اغلب مخاطبان جدی موسیقی پاپ، وی را با ویدیو ها و صدای متفاوتش از دهه 80 میشناسند. مدرس که تا کنون با فعالیت گسترده در زمینه آلبوم و کنسرت توانسته مخاطبان خود را پیدا کند، اما فعالیت های جدیدی که آغاز کرده و به گفته خودش کمی متفاوت از سابق است، بهانه خوبی برای یک گفت و گو بود.
- در چند سال گذشته فعالیت های مستمر و موفقی در زمینه کنسرت و آلبوم داشتید، چرا به یک باره این فعالیت ها کم رنگ شد؟
قصد داشتم وقفه ای بگذارم تا بتوانم تمرکز بیشتری روی تولید و انتشار کارهای جدیدم داشته باشم. تصمیم داشتم با یک ارکستر بزرگ تر و یک فرمت جدیدتر به روی صحنه بروم.
- بازتاب کنسرت های گذشته از نظر خودتان چطور بودند؟
من همیشه راضی بودم. کنسرت هایی که برگزار می شد، واقعا خوب بود و مردم همیشه راضی از سالن خارج می شدند. حمایت هوادارن همیشه شامل حال من بود.
- به این نکته اشاره کردید که قصد تغییر در ارکسترتان را دارید. این تغییر به چه شکلی است؟
قصد داریم سازهای جدیدی به ارکستر اضافه کنیم همچنین اجراهای ما همیشه به طور کامل آکوستیک بوده، اما قصد داریم کنسرت بعدی از سازهای الکترونیک نیز استفاده شود.
- در طی دو سال گذشته که کنسرت های شما کمتر بود، چه فعالیتی هایی انجام دادید؟
آلبوم «مسیر رویایی» وارد بازار شد.  حدودا 4 یا 5 ویدیو کلیپ آماده کردم که البته این کار هم چنان در حال انجام است و به زودی ویدیو کلیپ های دیگری و بسیار متفاوت از من منتشر خواهد شد.
- بعد از  انتشار آلبوم «مسیر رویایی» ، آیا فکر نمی کنید بهتر بود اجرای زنده هم برگزار می شد؟
به طور قطع لازم بود یک اجرای رسمی و زنده برگزار شود. اما خب همان طور که گفتم، لازم دیدم مدتی مشغول تنظیم قطعات جدید برای کنسرتها باشم بعد دوباره شروع به برگزاری کنسرت کنم. با آقای دکتر ایمان عابد قراردادی بسته شد و ایشان از این به بعد به عنوان مدیر برنامه و تهیه کننده کنار من و گروه خواهند بود. قصد داریم از این به بعد با برنامه ریزی بسیار دقیقتر کار کنیم که با حضور و برنامه ریزی ایشان حتما این اتفاق خواهد افتاد.
- این برنامه ریزی ها، در نهایت منجر به چه اتفاقاتی شد؟
به طور کلی ما از سال قبل خیلی پرکار تر شده ایم. چه در زمینه تولید و پخش قطعات موسیقی و چه از لحاظ اجرای کنسرت. قصد داریم در ایران اجرا های بسیار بزرگ تر و متفاوت تری داشته باشیم و تور کنسرت های شهرستان هم در حال برنامه ریزی است. طبق این برنامه ها در اکثر شهر های ایران من کنسرت بزرگ برگزار خواهم کرد.
- پس طی این زمانی که کمتر کنسرت برگزار میکردید، در حال زمینه سازی برای قطعات و اجراهای جدید بودید ؟
بله. دقیقا. با این تفکر که کارهایی متفاوت ارایه کنیم، در حال زمینه سازی برای این سری از کارها بودیم.
- این کار های متفاوت را توضیح می دهید؟
بله. یکی از کارهای متفاوت که شاید از مهدی مدرس، مخاطبان انتظار نداشته باشند، انتخاب ساز های جدید است. به طور مثال در قطعه " وای وای " که این اواخر از سایت های معتبر موسیقی منتشر شد، از سازهای فولکلور جنوبی استفاده کردیم. این قطعه موسیقی به لحاظ تصویری هم کاملا متفاوت است . به طور کلی شوکی بزرگ در کارهایم خواهم داشت.
-  در قطعات جدید با چه کسانی همکاری می کنید؟
در حال حاضر با مسعود مفیدی ، بهروز علیاری ، سعید بنازاده،علی بحرینی ، یاحا کاشانی در کنار من هستند. حمید شفیع زاده نیز کارگردان ویدیوی "وای وای" بود.
- در کارهای جدید امضای همیشگی مهدی مدرس حفظ شده است؟
بله. به طور قطع
- در کنسرت آخر فرزاد فرزین یک اتفاق جالب رخ داد. شما به همراه دو دوست قدیمی خود، یک قطعه خاطره انگیز که به نوعی معرف شما به مردم بود را اجرا کردید. آیا ممکن است باز هم این اتفاق رخ دهد. نه به صرف اجرای زنده، بلکه یک قطعه موسیقی جدید را چند صدا بخوانید؟
درباره این که این اتفاق باز هم رخ دهد صحبت هایی داشتیم. اما هنوز فرصت مناسبی برای برنامه ریزی این کار پیش نیامده است. ما قبل تر این کار را با هم انجام داده ایم. اما بستر آن هم اکنون محیا نشده است. هر سه ما با این بحث مشکلی نداریم. ولی بحث خیلی مهم تر این است که چه کاری باید انجام شود. موضوع این کار از اهمیت بالایی برخودار است. من فکر می کنم کاری که قبل تر با مضمون اجتماعی انجام دادیم تا کنون در موسیقی ایران خلق نشده است و با افتخار می گویم که هیچ یک از تیم های دیگر چنین کاری انجام نداده اند.
- فکر می کنید قطعات چند صدایی چه میزان طرفدار خواهد داشت؟ چرا اخیرا این اتفاق کمتر رخ می دهد؟
شخصا فکر می کنم کار خیلی خوبی خواهد بود و تاثیرات بسیاری روی مخاطب دارد.

- سلیقه امروز موسیقی ایران، هر روز متفاوت می شود. برای حضور مستمر در نقطه اوج چه برنامه ای دارید؟
من اصلا قصدم این نیست کنسرت های متوالی و تکراری داشته باشم. ایده آل من متفاوت است و دوست دارم کارهای خوب و جدید ارایه کنم تا این که کارهای قبلی مدام در حال تکرار باشند.
- سبک تک قطعاتی که در ماه های آینده از مهدی مدرس می شنویم، چطور خواهد بود؟
کمی متفاوت تر از گذشته است . سبک من پاپ است و اصلا محدود به یک نوع اجرای خاص نیستم. ولی کارهایی به گوش خواهد رسید در آینده که برای شنونده ها جالب خواهد بود.
- انتشار قطعات جدیدتان به نوعی آزمون و خطا است؟
به هیچ عنوان ! برای کارها بسیار فکر و برنامه ریزی شده و کارهای ریتمیکی که در حال انجام هست، ریسکی نخواهد داشت. قبل تر تجربه شده اند. کارهای ریتمیکی که خودم نیز قبل تر ارایه کردم، هم چنان طرفدار خودش را دارد و هنوز بعد از سالها، در اجراهایم توسط طرفدارانم هم خوانی می شوند.
- در کنسرت های آتی، قطعات خاطره انگیز شما را هم خواهیم شنید؟
خوب به طور حتم قطعاتی مانند «نرو»، «شب خیالی»، «خوابم نمیبره»، «کار خدا» که مردم دوست دارند را اجرا می کنم.
- شما یک مدت به دلیل پخش ویدیو و انتشار قطعه از سایت های غیر مجاز ممنوع الکار بوده اید. آیا همچنان ساختن ویدئو را ادامه خواهید داد؟
کار های من همیشه در چهارچوب قوانین بوده است. من ویدئو را ساخته بودم و مجوز های لازم گرفته شده بود. از طریق  سایت های مجاز هم منتشر کرده بودم. یک شبکه ماهواره ای برای پر کردن برنامه های خودش ویدیو من را پخش کرده بود، مثل سایر دوستانی که این اتفاق برای آنها می افتد. من نباید ممنوع الکار می شدم. من به دفتر محترم موسیقی ثابت کردم که از طرف من این ویدیو ها به آن شبکه ها داده نشده است و رفع ممنوع الکاری شدم. من هیچ وقت با سایت معاند رادیو جوان هم فعالتی نداشته ام. به طور کامل مشخص است چه کسانی با آن ها همکاری می کنند و همین طور با سایر شبکه های ماهواره ای. من تا کنون فعالیت همکاری با هیچ یک نداشته ام. باید با مدارک ادعای خود را ثابت می کردم و این کار انجام شد. هم چنان به گوشم می رسد که بعضی شبکه های نوپای ماهواره ای قطعات من را پخش می کنند. این تقصیر ما هنرمندها نیست. فیلم های سینما هم در آن شبکه ها پخش می شود. آیا در یک چنین فیلمی که تعدادی بازیگر در آن نقش ایفا میکنند باید همه ممنوع الکار شوند؟
- آیا هم اکنون در حال آماده سازی ویدئو هستید؟
بله. اعتقاد دارم یک خواننده به طور حتم باید کلیپ های تصویری داشته باشد.
- وجود یک شبکه مختص موسیقی در ایران چقدر اهمیت دارد؟
من بار ها خودم پیشنهاد داده ام و با تهیه کننده ای زیادی صحبت کرده ام. با افراد مسئول هم در این باره صحبت هایی شده است. پرسیدم چرا ما نباید شبکه ای داشته باشیم که موزیک ویدیو های ما در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران در آن پخش شود. بارها هم پاسخ دادند که در دست بررسی است و ممکن است در آینده چنین اتفاقی بیفتد. ما هم چنان امیدواریم این اتفاق رخ دهد.
- آیا با آمدن مدیر برنامه و تهیه کننده جدید، اتاق فکر برای انجام فعالیتتان تشکیل دادید؟
مهدی مدرس در گذشته مدیر برنامه نداشته ام. البته مدیر اجرایی حضور داشته است. اما حیطه کاری مدیر برنامه متفاوت است که برای کنسرت ها برنامه ریزی کند. من در گذشته این کار ها را خودم انجام می دادم. اما الان که مدیر برنامه بسیار حرفه ای و تیزهوش دارم خیالم از این بابت راحت است. اتاق فکر قوی تشکیل دادیم و برای تمام اتفاقات آینده، برنامه ریزی های مناسب کردیم.
- تک قطعه هایی که در حال آماده سازی است، آیا در غالب یک آلبوم ارایه می شود؟
در حال حاضر قطعات زیادی را آماده کرده ایم. حداقل هشت پروژه در حال ضبط داریم که در زمان مناسب آنها را در غالب آلبوم و یا تک قطعه همراه با نماهنگ وارد بازار کنیم. این که به چه شکل باشد، هنوز برایش تصمیم نگرفته ایم.
- برای اجرای زنده تاریخی مشخص شده است؟
بله ، 20 مرداد در سالن میلاد نمایشگاه کنسرت بزرگ خواهم داشت و با برنامه هایی که در نظر داریم ، بی شک کنسرت به یاد ماندنی و جذابی برای طرفدارانم خواهد بود.
- وضعیت موسیقی ایران در چند سال گذشته چه تغییراتی داشته است؟
این روزها مردم سبک و ریتم های جدید گوش می دهند و از این بابت کمی متفاوت شده است. در کل نسل جدید شنونده های خوب موسیقی هستند. نوازنده های جوان و حرفه ای هم در چند سال اخیر به بازار موسیقی معرفی شده اند. ولی باز از نظر حمایتی خیلی ضعیف هستیم. کنسرت ها مثل گذشته نیستند و به عنوان یکی از اصلی ترین دلایل آن میتوانم به قیمت بالای بلیط کنسرتها اشاره کنم. باید فکری به حال استقبال مردم از اجرا های زنده بکنیم.

- سبک تلفیقی امروزه مخاطبان خیلی زیادی را به خود اختصاص داده است. شاید بتوان گفت پر فروش ترین کنسرت ها از نوع تلفیقی هستند. آیا قصد دارید در این سبک هم فعالیت داشته باشید؟
اتفاقا در این سری کار های جدید، قطعات تلفیقی هم وجود دارد. این تلفیق از لحاظ سبک موسیقی است.
- خودتان هم اشاره کردید، از کنسرت ها مانند گذشته استقبال نمی شود. پیش بینی شما نسبت به کنسرتتان چطور است؟
من یک تعداد هواداران همیشگی دارم. حتی وقت هایی که کرج هم اجرا داشتم، باز هم چهره های آشنا را می بینم، که به آنها بابت حمایت شان افتخار می کنم. اما در کل یقین دارم که قادر خواهم بود مخاطبان جدیدی هم داشته باشم.
- صفحات مجازی در شبکه های اجتماعی که این روزها مخاطبان زیادی دارند. صفحات مجازی تا چه میزان می توانند در جهت موفقیت یک هنرمند سهیم باشند؟
تاثیر بسیار زیادی دارند. یک هنرمند نیاز به ابزارهایی برای معرفی خود دارد و این صفحات مجازی به نزدیکی بیشتر هنرمند و مخاطب کمک می کند.
- چقدر می توان به آن طرفداران مجازی تکیه کرد؟
اصلا قابل پیشبینی نخواهد بود. به طور مثال در آن زمانی که من کنسرت دارم، ممکن است عده زیادی از آنها قادر نباشند که همراهی کنند.  اما خوب محیط مجازی برای اطلاع رسانی جهت اعلان زمان اجرای کنسرت ها، آلبوم ها و فعالیت های جدید، خیلی مفید است.
- یعنی خود هنرمند مهم ترین نقش را برای اطلاع رسانی کارهایش انجام می دهد و بقیه رسانه ها بی تاثیرند؟
بی شک رسانه ها نقش بسیار مهمی در این اطلاع رسانی دارند اما من فکر می کنم برای موسیقی ایران با این وسعت رسانه موثر کم داریم و این بزرگترین ضعف ما در این زمینه است.

- و حرف آخر
تشکر می کنم از همه دوستان و طرفدارانی که همیشه همراهم بودند و حمایتم کردند و هر روز به من برای ساختن کارهای جدید انرژی مثبت دادند. به امید دیدار در کنسرت 20 مرداد .منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q