۱۴۰۳ پنجم خرداد - 05:36 ب.ظ

یادداشتی پیرامون برگزاری یک کنسرت بانوانیک بانو بازیگر این بار در نقش خواننده درخشید

یک بانو بازیگر این بار در نقش خواننده درخشید
نوای فارس – پریا حیرتی: اواسط تیر ماه، یک پوستر منتشر شد و خبرش خیلی زود در فضای مجازی دست به دست چرخید. بار دیگر یک بانو بازیگر، قرار است از حوزه سینما وارد حوزه موسیقی شود. بسیاری از مردم گارد گرفتند و بسیاری هم همراه قضیه شده و از در حمایت وارد شدند. افرادی هم بودند که مانند همیشه شغلشان این است که زیر پست های هنرمندان توهین کنند و صحبت های بی ربط بنویسند. شهره سلطانی بازیگر مطرح سینما و تلویزیون و مهم تر از همه تئاتر این بار قرار بود به همراه گروه موسیقی «دات» بخواند.
کنجکاوی و شاید هم حس خبرنگاری بهم اجاره نداد از کنار این کنسرت به راحتی رد شوم. چون قرار بود این کنسرت در تالار وحدت برگزار شود و طبق قوانین، این سالن فقط به کسانی داده می شود که مدرک درجه یک هنری داشته باشند. برای همین یک قرار مصاحبه بهترین راه بود تا تمام سوالاتی که در ذهن دارم به جواب برسد. یک استودیو در شرق تهران محل قرار ما شد. وارد استودیو که شدم، تک تک دختران نوازنده ای را دیدم که بار ها هنر نوازندگی شان را شاهد بودم و یا در کنسرت های بانوان دیگر نامشان را شنیده بودم. چند قطعه مهمانم کردند و صدای شهره سلطانی را شنیدم. زیبا، شنیدنی و درست بود. فن بیان بالا، اوج خوانی قوی و هر آن چه که یک خواننده باید داشته باشد. سوال اول مصاحبه هم این بود که چرا خوانندگی را انتخاب کرده است. جوابش پاسخ تمام سوالات من بود. شهره سلطانی تحصیل کرده هنرستان موسیقی است و رشته دانشگاهیش هم موسیقی است. نوازنده سنتور است و در بسیاری از گروه های موسیقی  دانشجویی حضور داشته است.
بعد از اتمام مصاحبه و رفع تمام ابهامات، منتظر کنسرتش شدم. بسیاری از بانوان بازیگر دیگر هم روی صحنه تالار وحدت و یا فرهنگسرای نیاوران روی استیج آمده بودند. اما من تجربه تماشای کنسرت هیچ کدام را نداشتم. نوازندگان یک کنسرت نقش مهم و پر رنگی در هر اجرای موسیقی دارند. اما مانند بسیاری از شغل های دیگر، نوازندگان بانو، حق حضور در بسیاری از استیج ها را ندارند. هنر ساز زدن بسیاری از دختران نوازنده را در ارکستر سمفونیک تهران شاهد بودم. البته یک مسیر ناهموار و سخت هم باز شده است و هر ماه شاهد کنسرت های بانوان در تهران هستیم. اما این مسیر ناهموار، انرژی بسیاری از موزیسین های بانو را به اتمام رسانده است. اما همین هم جای بسی امیدواری است. تمام نوازندگان ارکستر «دات» فارغ التحصیلان هنرستان موسیقی و دانشکده های موسیقی بودند و این بدان معنا است که در روز کنسرت قرار است یک موسیقی درست را بشنویم.
اما در این کنسرت تنها یک موسیقی درست و فاخر نشنیدیم، بلکه یک صدای خوب هم این موسیقی را تکمیل کرد. صدای خوبی که ترانه ها و ملودی های خوب هم انتخاب کرده بود. مفهوم تمام ترانه های اجتماعی و البته دلسوزانه به فکر زمین و حیوانات و حتی کودکان کار است. خودش هم چند ملودی ساخته است و می خواند.
شهره سلطانی صدای گیرایی دارد و از همان ابتدا مخاطبان را جذب می کند. بالا و پایین درستی دارد و حتی زمان اوج هم فالشی مخاطب نمی شنود. نکته جالب تر این کنسرت، حضور بانوان بازیگر است که سلطانی هر کدام را معرفی می کند، تاکید به صدای خوبشان دارد. البته این نکته باعث تاسف هم است. چون این صدا ها شاید کم و یا هیچ وقت به گوش مخاطب نرسد. هر چه بود و هست، این بار یک بانو بازیگر در نقش خواننده به خوبی ظاهر شد و توانست اجرای قابل قبولی داشته باشد. تشویق مکرر تماشاگران هم نشان رضایت آن ها از این کنسرت و صدا و موسیقی این هنرمند بود. به امید آن روز که بانوان هنرمند بیشتری ، جرات کنند پا در این عرصه بگذارند.هم دلی و همراهی در این گروه بسیار واضح و روشن است. نگاه نوازندگان بهم است و حتی با نگاه بهم انرژی می دهند. شهره سلطانی بار ها در حین اجرا بیان می کند که خوشبخت است، دوستانی این چنین دارد. چه نوازنده های روی استیج کارشان را بلدند و جه افرادی که به عنوان تماشاگر روی صندلی های تالار وحدت نشسته اند. گروه دات به نوازندگی طراوات باباخانلو، سحر میرهاشمی، نیاز لاهرودی، مهتاب فتح الله نوری، آرمیتا سلیمی، شیرین واعظی و رهبري و نوازندگی فروغ فضلی، شهره سلطانی را در این کنسرت همراهی می کردند.
بهروز پناهنده تهیه کننده این کنسرت بود و شرکت آوای مهر میهن به مدیریت کیارش حسن زاده، مدیریت این اجرا را بر عهده داشتند. منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q