۱۴۰۳ سوم مرداد - 03:50 ق.ظ

به رهبری دامیانو جورانا و لوریس چکناواریانارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونیک تهران هم صدا شدند

ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونیک تهران هم صدا شدند
نوای فارس - مهرنوش قضاوتی: ارکستر جوانان جهان به همراه ارکستر سمفونیک تهران در کنسرتی مشترک در قالب پروژه «صدای ایتالیا برای ایران» برای اولین بار کنار هم می نوازند. این دو ارکستر در سه شب متوالی مرداد ماه با اجرای قطعاتی از آهنگسازان برجسته موسیقی کلاسیک جهان در تالار «وحدت» به اجرا می پردازند.

این گروه دومین اجرای مشترک خود را به رهبری لوریس چکناواریان و دامیانو جورانا در 21 مرداد روی صحنه وحدت برد.

نوازندگان ایرانی در کنار دیگر نوازندگان روی صحنه آمدند. سپس دامیانو جورانا، رهبر ارکستر، وارد شد.
دقایقی بعد صدای دلنشین سمفونی هماهنگ گروه که با دست های هنرمند دامیانو جورانا هدایت می شد در سالن طنین انداخت.

در قسمت میانی از قطعه، جمعیت پس از اشاره دامیانو جورانا به اعضای ارکستر آن ها را تشویق می کردند. سپس جورانا از جمعیت تشکر کرد و به این که همه ما یک خانواده هستیم اشاره نمود.

در بخش نخست برنامه قطعه ای از ساخته های دامیانو جورانا برگرفته از آوا ها و نغمه های مدیترانه ی باستان به نام  «دنیای نخست» به همراهی سولیست ها شنیده شد.

فابریزیو فلاسکا (ویولن)، دانیل والابرگا (ویولا) و اویتون بهارگوکچه (ویولن سل) سولیست هایی بودند که در درخشش بیشتر این قطعه نقش داشتند.

پس از پایان بخش اول جمعیت با تشویق های ممتد خود لذتی را که از موسیقی زیبای ارکستر برده بودند، به آن ها برگرداند.

 ارکستر در بین دو بخش اجرایی استراحتی کوتاه کرد و سپس برای اجرای بخش دوم که جمعیت بی صبرانه منتظر آن بود، روی صحنه برگشت.

بخش دوم شامل دو قطعه از ساخته های رهبر بخش دوم امشب، لوریس چکناواریان، بود.

پس از تشویق جمعیت در پایان قطعه «آرارات» چکناواریان گفت دو قطعه از «سلام» را نیز اجرا می کنند.
در قسمتی از قطعات چکناواریان جمعیت را دعوت کرد تا با دست زدن های منظم ارکستر را همراهی کنند.
ارکستر جوانان جهان به همراه ارکستر سمفونیک تهران دو قطعه ی زیبای «آرارات» و «لاو سانگ» (love song) را با رهبری مثال زدنی چکناواریان برای علاقه مندان اجرا کردند.

چکناواریان پیش از این درباره این کنسرت گفته بود: ایتالیا در گهواره موسیقی کلاسیک دنیا قرار دارد و ما خوشحالیم که نمایندگان آن ها در ایران حضور دارند. من افتخار این را دارم که در یک شب به عنوان رهبر مهمان در این اتفاق فرهنگی مشارکت داشته باشم.

چکناواریان علاوه بر رهبری ارکستر سمفونیک تهران،  ارکستر مجلسی، تلویزیون ملی ایران، ارکستر فلارمونیک ارمنستان و... آثار متعددی نیز آفریده است. همچنین در کارنامه هنری او آهنگسازی فیلم نیز دیده می شود.

دامیانو جورانا ارکستر جوانان جهان را با هدف ترکیب تلاش در راه موسیقی و آرمان های اجتماعی بنا نهاد و تور مدیترانه ای ارکستر جوانان جهان را با عنوان «برادری مدیترانه ای و اروپایی» برگزار نمود تا از طریق صدا های دریاچه مدیترانه، در مرکز جهان، قدم هایی در جهت ایجاد صلح بردارد.

این ارکستر در سومین شب اجرای خود، 22 مرداد ماه، به رهبری نصیر حیدریان در تالار «وحدت» خواهد نواخت.

عکس های امیر خامنه از این کنسرت را در ادامه ببینید:منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q