۱۴۰۳ بيست و نهم تير - 10:03 ب.ظ

چهاردهمین «شب آواز ایرانی» برگزار می شود

چهاردهمین «شب آواز ایرانی» برگزار می شود
نوای فارس- مهرنوش قضاوتی: چهاردهمین « شب آواز ایرانی» با حضور اساتید و هنرمندان عرصه آواز و موسیقی ایرانی در آخرین یکشنبه مرداد ماه برگزار می شود.

«شب آواز ایرانی» یک نشست ماهانه با هدف تجلیل از پیشکسوتان آواز ایرانی، کشف و معرفی چهره های جدید است. در این نشست دیگر هنرمندان نیز به اجرا می پردازند.

سری جدید «شب آواز ایرانی» روندی مانند گذشته این برنامه دارد. در هر جلسه استادان صاحب نام عرصه موسیقی و آواز ایرانی به عنوان هیات داوران حضور دارند. پنج گروه جوان منتخب به شکل رقابتی روی صحنه حاضر می شوند و اجرای آن ها مورد ارزیابی داوران جلسه قرار می گیرد. داوران در پایان هر جلسه از برنامه یک گروه را  به عنوان گروه برتر معرفی می کنند. در «شب آواز ایرانی»  یک گروه نیز به عنوان مهمانان ویژه از چهره های شناخته شده آواز و موسیقی اجرا دارند.

از بخش های چهاردهمین برنامه «شب آواز ایرانی» اجرای علیرضا مومنی به همراه مسعود داسدار (نوازنده تنبک) و محمد جواد شاهی (نوازنده تار) است. آن ها با استفاده از غزل های حافظ به اجرای آوازی در مایه شور می پردازند.

مسعود داسدار فراگیری تنبک را نزد آقایان فاتحی و بهمن رجبی آموخته است. محمد جواد شاهی ردیف را نزد میرزا حسین قلی و ردیف های دوره عالی را نزد رضا وهدانی آموخته است. او آموزش سه تار به سبک قدما را نزد علی اضغر بیانی فراگرفته است. محمد جواد شاهی مقام اول جشنواره مموسیقی جوان در رشته تارنوازی را کسب کرده است. او با گروه های مختلفی نیز همکای داشته است.

صالح صفدری با همراهی کاوه آهنگرانی یکی از گروه های شرکت کننده در مراسم خواهند بود. این گروه با استفاده از غزل های هوشنگ ابتهاج آوازی در مایه شوشتری اجرا می کنند.

صالح صفدری دارای مدرک کارشناسی رشته موسیقی از دانشگاه تهران است. او آموزش آواز به شیوه اقبال آذر را نزد کریم صالح عظیمی آموخته و تکنیک های صداسازی و ردیف به شیوه طاهر زادده را نزد حمیدرضا نوربخش فراگرفته است. کاوه آهنگرانی نواختن ابتدایی تار را نزد استاد نادرزاده آموزش دیده است و پس از آن در دانشگاه سوره در رشته کارشناس موسیقی تحصیلاتش را ادامه داده است. وی زیر نظر مرحوم عطاالله جنگوک، حمید سکوتی و توفیق ایرانپرور دانسته هایش را تقویت بخشید و از محضر اساتیدی همچون هوشنگ ظریف، محمدرضا لطفی کسب فیض نموده است. آهنگرانی آموزش تئوری موسیقی ایرانی را نزد مادر و دایی خود استاد غلامرضا مشایخی آموخته است و هم‌چنین آموزش دف را نزد ایمان مشایخی و استاد عطالله سلامیه فراگرفته است. وی به عنوان نوازنده در گروه موسیقی «حاوا» فعالیت دارد و تاکنون در اجراهای بسیاری همچون جشنواره موسیقی فجر و آلبوم هایی همچون «در برابر بیکرانی ساکن» و «گروه فاصله» به عنوان نوازنده حضور داشته است. از دیگر فعالیت های کاوه آهنگرانی می توان به آهنگسازی تئاتر «آخرین بازی» ، «شهر شطرنجی» و «شب بخیر آقای کنت» و همچنین آهنگسازی در نمایش های رادیویی اشاره کرد.

خلیل پوستینی به همراه علی اصغر فروزانفر (نوازنده تار) یکی دیگر از گروه‌های شرکت کننده در مراسم خواهند بود. آوازی در مایه آواز اصفهان با استفاده از غزل هایی از حضرت حافظ را اجرا می کنند.

خلیل پوستینی از جمله هنرمندانی است که ردیف آوازی را نزد کمال الدین عباسی فرا گرفته است. او  دوره  تحلیل ردیف و تلفیق شعر و موسیقی را نزد زنده یاد محمدرضا لطفی آموخته است. علی اصغر فروزانفر نیز مبانی موسیقی را نزد اساتیدی چون محمدرضا لطفی، صدیق تعریف، علی رستمیان و حمیدرضا نوربخش آموخته و با تعدادی از گروه‌های موسیقی به عنوان نوازنده همکاری داشته است.

از دیگر بخش‌های این برنامه می توان به اجرای پوریا عابدینی به همراه محمدرضا عزیزی (نوازنده تار) اشاره نمود . با استفاده از شعرهای عطار نیشابوری به اجرای آوازی در مایه دشتی می پردازد.

پوریا عابدینی ردیف آوازی استاد محمود کریمی‌ را نزد فرشید امینی و همچنین دوره ردیف آوازی طاهرزاده را نزد وحید تاج گذرانده است.  پوریا عابدینی برگزیده نهمین جشنواره ملی موسیقی جوان است و با تعدادی از گروه های موسیقی همچون «چکاوک» به عنوان نوازنده همکاری داشته است. محمد رضا عزیزی هم از جمله هنرمندانی است که تا کنون از محضر اساتیدی چون حسین علیزاده، ایرج داود بیگی و علی قمصری بهره مند شده است.

چهاردهمین «شب آواز ایرانی» به همت مرکز موسیقی  و مرکز محافل و جشنواره های حوزه هنری ، 30 مرداد ماه، ساعت 18 در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می شود.
 ورود برای همه علاقه مندان آزاد است.
 منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q