۱۴۰۳ اول تير - 02:36 ب.ظ

در نشست خبری نغمه ای بر پرده ای عنوان شد:حسین علیزاده: کاش آقای روحانی به جای کلید معروفش، کلید سل را داشت

حسین علیزاده: کاش آقای روحانی به جای کلید معروفش، کلید سل را داشت

نوای فارس- نشست خبری تور کنسرت های حسین علیزاده ظهر روز یکشنبه 12 مردادماه در سالن سینمایی مجموعه فرهنگی-تاریخی کاخ موزه نیاوران برگزار شد.

در ابتدای این نشست حسین علیزاده به بیان صحبتهایی درخصوص استفاده از اماکن تاریخی به عنوان سالن کنسرت برای بقای تاریخ و فرهنگ پرداخت . وی در این باره گفت:طی چند سال اخیر که درکشورهای مختلف برنامه اجرا کرده ایم، همیشه حسرت اینکه یک بار در کشور خودمان در یکی از اماکن تاریخی کنسرت بدهیم به دلمان مانده است. چرا که در بسیاری از کشورها در تمامی اماکن تاریخی-فرهنگی اعم از موزه های قدیمی و حتی کارخانه های قدیمی ، کارهای فرهنگی و بویژه کنسرت برگزار می کنند و  از همه فضاها استفاده بهینه می کنند که  جای تحسین دارد.

استفاده بهینه از اماکن تاریخی شود

وی با اشاره به اینکه در ایران عکس چنین چیزی در جریان است، گفت: ما همه روزه در ایران اخباری می خوانیم در خصوص اینکه کنار فلان مکان تاریخی دارد ساختمان سازی می شود و کسی هم نمی تواند جلوی آن را بگیرد. همین اواخر در لهستان کنسرتی برگزار کردیم که در یکی از اماکن تاریخی ان کشور بود و این خیلی خوب است که هیچ جا را بلا استفاده نمی گذارند. حتی کارخانه هایی که از دیرباز وجود داشته و دیگر مورد استفاده نیست را بازسازی کرده اند و در آنها کنسرت برگزار می کنند.

وی افزود: ما نیز باید از اماکن تاریخی خود استفاده بهینه کنیم چرا که تجربه نشان داده که وقتی حتی مردم عادی وارد یک فضای فرهنگی و تاریخی می شوند ناخودآگاه رفتارشان عوض می شود . ما می توانیم از این محیط های جذاب و آرامش‌دهنده استفاده کنیم اما هیچ فرصت خوبی برای این ماجرا پیدا نمی کنیم. البته همین کاخ نیاوران نسبت به اماکن تاریخی چون حافظیه چندان زیبایی ندارد اما البته کاخ نیاوران در مقابل معماری اماکن دیگر چندان زیبا نیست، اما ما وقتی در جای جای این سرزمین قدم می گذاریم و می بینیم که می توانیم از اماکن تاریخی بهترین استفاده را کنیم افسوس می خوریم که چرا این امکان برای ما فراهم نیست.

وی با بیان اینکه در خارج از ایران فستیوال های مختلف را در اماکن تاریخی قدیمی برگزار می کنند واین موجب می شود تا از این اماکن دیدن شود، تاکید کرد:جاهایی هست که بخصوص برای اجرای موسیقی بسیار مناسب است و این باعث جذب گردشگران خارجی نیز می شود. ما هنوز در کشورمان این فرهنگ را ایجاد نکرده ایم که مردم برای بازدید این اماکن سفر کنند ، پس برگزاری کنسرت بهترین راه برای شناساندن این اماکن است. ولی مردم ایران این قابلیت را دارند که این اماکن باید شناسانده شوند. حیف است که این اتفاق نیفد و مردم ما با این اماکن آشنا نشوند. ایران از جمله کشورهایی است که استعداد این کار را دارد ولی هنوز این مسایل حل نشده ، نه اینکه غفلت شده باشد، بلکه فقط به آن توجه نشده است.بیاییم به همه هنرها احتارم بگذاریم !

بافت فرهنگی مردم تغییر کرده است

حسین علیزاده با اشاره به برگزاری کنسرت نغمه ای بر پرده ای در تشریح گفت: کنسرت پیش رو یک کنسرت بداهه نوازی است که بسته به جایی که کنسرت در آن برگزار می شود، تغییراتی را شامل می شود. شکل اجرایی کنسرت در چنین فضایی تجربه ای بوده که سال های قبل نیز وجود داشته و در این اجراها نیز ادامه پیدا می کند.

این هنرمند با اشاره به برگزاری کنسرت های موسیقایی در شهرهای کوچک گفت: برگزاری تور شهرستان ها برایمان همیشه جالب توجه است البته ما باید به این نکته نیز واقف باشیم که بافت فرهنگی کشور تغییر پیدا کرده است و ما چون در تمام شهرها شاهد تاسیس دانشگاه های مختلف هستیم بنابراین همین دانشجویان می توانند در این شهرها کنسرت ها و برنامه های فرهنگی- هنری را دنبال کنند گرچه شهرهای کوچک پتانسیل فنی خوبی را برای اجراهای زنده موسیقی ندارند، اما همین حس نزدیکی که برای ما بوجود می آید، بسیار خوب و قابل توجه است و می تواند ما را در این سفرها با سرچشمه های الهام موسیقایی مناطق مختلف کشور آشنا کند.

فقط معتمدی خواننده مود اعتماد من نیست

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص همکاری مستمر با محمد معتمدی گفت:

محمد معتمدی تنها خواننده خوب این کشور نیست. بنابراین ممکن است ما در اجراهای آینده گروه از خوانندگان دیگری برای همکاری استفاده کنیم، اما انس و الفتی که میان ما و محمد معتمدی بوجود آمده و باعث شده همه چیز راحت و خوب هدایت شود و ما با حضور معتمدی ساعت‌های خوشی را در تمریناتمان می گذرانیم، باعث شده که من بر اساس این رابطه خوب، کارم را با وی ادامه دهم اما این دلیل نمی شود که در فرصت های بعدی از خوانندگان دیگر استفاده نکنم.

به لغو دقیقه آخری کنسرت ها عادت کرده ایم

وی همچنین در بخش دیگری از صحبتهای خود درباره لغو کنسرتهای شهرستانها و نگرانی هنرمندان تا آخرین لحظات برگزاری کنسرت گفت:-36 35 سال است که به این موضوع عادت کرده ایم که تا آخرین لحظه ورود به صحنه اجرا نباید مطمئن به اجرای زنده یک برنامه باشیم. بنابراین با همین احساس و عدم امنیت به استقبال کنسرت های شهرستان می رویم با اینکه می دانیم تاکنون تلاش های بسیار زیادی از سوی هنرمندان برای به جا ماندن موسیقی باقی مانده است، اما برای من هنوز صحبت کردن از یک اجرای زنده و بدون مشکل موسیقی سخت است و می دانم که این اجراها در شهرستان ها از ریسک بالایی برخوردار هستند. من بیش از 50 سال است که در موسیقی فعالیت می کنم و در این مدت شاهد بی مهری های زیادی در حق موسیقی کشورم بودم که واقعا این بی مهری ها در شأن ملت ایران نیست و امیدوارم این رفتارهای توهین‌آمیزی که در داخل کشور انجام می گیرد، هر چه زودتر حل شود. البته ما اجازه توهین به هیچ کسی را و همین طور توهین هر کسی به خودمان را نمی دهیم. من نمی دانم که این قانون چه زمانی قرار است اجرا شود. در وزارت ارشاد به اندازه کافی ممیزی وجود دارد و ما هنرمندان هم پذیرفته ایم که با رعایت قوانین آثار خود را به منصه ظهور برسانیم اتفاقا قانون‌مدارترین افراد جامعه هنرمندان هستند که به پاس احترام به قانون مجوز می گیرند و کار می کنند و اتفاقا اگر هم موفق به دریافت مجوز نشوند این کار را انجام نمی دهند.

مسولان درک خود را بالا ببرند

خالق اثر معروف نینوا در ادامه با اشاره به اینکه جامعه هنرمندان به هیچ عنوان قصدی برای جنگ و مبارزه ندارند، افزود: ما می گوییم اگر قانون وجود دارد باید در کل کشور وجود داشته باشد که متاسفانه این مساله به طور کلی وجود خارجی ندارد و خیلی از مواقع افراد به بهانه های مختلف و با برخوردهای توهین‌آمیز کارهایی را انجام می دهند که ما از برگزاری کنسرت صرف نظر می کنیم. من از مسئولان می خواهم درک خود را بالا ببرند و بدانند مساله تخصص در هنر، موضوع بسیار مهمی است. از سوی دیگر اگر موسیقی جزئی از هنر نیست، این موضوع باید اعلام شود تا ما از این خلائی که در آن افتاده ایم، رها شویم. متاسفانه ما مسئولان یکدستی نداریم به طوریکه عده ای تلاش می کنند موسیقی باشد و عده ای هم تلاش می کنند که موسیقی اصلا وجود نداشته باشد و این موضوعی است که ما به آن عادت کرده ایم.

وی در پاسخ به اینکه نسبت به آینده موسیقی در دولت جدید خوشبین است یا خیر گفت: از ورود دولت یازدهم در همه عرصه ها صحبت از امید و امیدواری بود و من همواره در جاهای مختلف می گفتم ای کاش آقای روحانی به جای کلید معمولی کلید سل داشت . البته  طبق آمار می بینیم که همه چیزهای مثبت توسط مسئولان گفته شد. من تماس تنگاتنگی با مسئولان نداشته و ندارم، اما در جلسات مختلفی که با مسئولان وزارت ارشاد برگزار کردم حتی آقای مرادخانی به عنوان معاون هنری وزیر ارشاد بر این باور بود که موسیقی در کشورمان هنوز راضی‌کننده نیست، کمااینکه ناامنی در کنسرت های شهرستان ها همچنان عیب بزرگی است که می تواند مورد بررسی بیشتری در حوزه عملکرد دولت قرار گیرد و متاسفانه بحث های فرسایشی این چنینی اینقدر زیاد است که ما دیگر به بهبود آن امیدی نداریم و متاسفانه همه مسئولان می گویند همه چیز عالی است و در بهترین شرایط ممکن قرار داریم.

این هنرمند با بیان اینکه هنوز نمی توان در حافظیه شیراز علی رغم وعده های مسئولان سازمان میراث فرهنگی کنسرتی را برگزار کرد تاکید کرد:  وقتی ماجرای بودن یا نبودن موسیقی هنوز حل نشده است  چطور می توان انتظارات بیشتری از موسیقی داشت؟ من اینجا قصد تعریف یا انتقاد از عملکرد دولت را ندارم، اما آیا آقای رئیس جمهور این امکان را دارد که به جای استفاده مکرر از واژه هنر این بار از کلمه موسیقی حرف بزند؟ متاسفانه در این سه ماهه ماجرای پخش شدن یا نشدن مناجات ربنای آقای شجریان بحث اول موسیقی است که اصولا چرا باید این بحث اتفاق بیفتد. متاسفانه همه اینها به دخالت سیاست باز می گردد که در همه جا سایه خود را انداخته است. از سوی دیگر بخش زیادی از مشکلات موجود در موسیقی به مسائل شرعی باز می گردد، اما می بینیم که هنوز این موضوع توسط دولت و کسانی که باید نسبت به رفع آن کوشش کنند مرتفع نشده است.

علیزاده در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به مرگ زودهنگام بسیار از هنرمندان اصیل موسیقی ایرانی بیان کرد: خیلی از مرگ و میرها بخاطر بیماری های خاص نیست بلکه نشأت گرفته از استرس و التهابی است که مانند موریانه به جان هنرمندان می زند و باعث مرگ و میر استادان ارجمند موسیقی ایرانی می شود که در جوانان هم باعث رشد موسیقی زیرزمینی و روی آوردن به رسانه های بیگانه می شود

دور جدید تور کنسرت های استاد حسین علیزاده طی روزهای 23 و 24 مرداد در اصفهان، 26 و 27 مرداد در شهرکرد، 29 مرداد در آباده، 3 و 4 شهریور در سنندج، 6 و 7 شهریور در همدان، 8 شهریور در اراک، 10 و 11 شهریور در خرم آباد، 13 و 14 شهریور در کرمانشاه، 21 و 22 در کاخ نیاوران تهران و 27 و 28 در شیراز برگزار می شود.

این کنسرت ها در قالب کنسرتی بداهه و 3 نوازی متشکل از استاد حسین علیزاده، پژمان حدادی و صبا علیزاده میزبان علاقه مندان به موسیقی ایرانی خواهد بود .

دیگر صحبتها:

صبا علیزاده پسر استاد حسین علیزاده: برای من همراهی با پدرم و پژمان حدادی چالش بسیار سنگین اما شیرینی بود به همین خاطر از پدرم تشکر می کنم که من را برای حضور در این کنسرت دعوت کردند و امیدوارم آثار قابل قبولی را به مخاطبان ارائه دهیم.

کیوان فرزین عضو گروه برگزاری کنسرت‌های استاد حسین علیزاده: چند سال گذشته به همت تعدادی از دوستان هنرمند موسیقی، انجمن موسیقی‌دانان نیاوران را در همین جا افتتاح کردیم که در همان دوران نیز توانستیم در خدمت استاد حسین علیزاده باشیم و امروز خیلی خوشحالیم که بعد از سال های نه چندان دور دوباره همراه با این هنرمند ارزشمند موسیقی ایرانی در اینجا حضور پیدا کردیم و امیدواریم فعالیت های فرهنگی این مجموعه بتواند سرمنشاء توجه به میراث معنوی فرهنگ و هنر سرزمینمان باشد.

منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :
برچسب ها


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q