۱۴۰۲ نهم آذر - 01:28 ق.ظ

استاد فرهنگ شریف تارنواز پيشكسوت موسيقي درگذشت

استاد فرهنگ شریف تارنواز پيشكسوت موسيقي درگذشت
نوای فارس-مینا آتشی:فرهنگ شريف امروز ظهر چهارشنبه ١٧ شهريورماه بدليل بيماري دار فاني را وداغ گفت

 شريف استاد پيشکسوت عرصه موسيقي امروز در حالي از دنيا رفت كه از مدتها پيش به بيماري ريه دچار شده بود.
اين نوازنده چندي پيش در بيمارستان عرفان بستري شده و به كما رفته بود اما مجددا بهوش امد اما وضعيت او رو به بهبودي بود .
برادرزاده اين هنرمند ضمن تاييد اين خبر اطلاعات و جزيات بيشتر درباره اين اتفاق را به بعد موكول كرد.

فرهنگ شریف از نوازندگان سرشناس و برجسته و صاحب سبک‌ تار است که سال ۱۳۱۰ در شهر آمل به دنیا آمد و از نوازندگان برتر نیم قرن اخیر ایران محسوب می‌شود. وی تار را نزد استادان عبدالحسین شهنازی و مرتضی نی‌داوود، تارنوازان بزرگ اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی آموخت، اما شیوهٔ نوازندگی وی به اساتیدش شباهتی ندارد و مخصوص خود اوست. همچنین وی از تکنوازان و بداهه‌نوازان سرشناس موسیقی ایرانی هم شناخته می‌شود.
شریف در سن دوازده سالگی اولین تک‌نوازی خود را که به صورت زنده از رادیو پخش می‌شد با موفقیت اجرا کرد و به دنبال آن در اغلب برنامه‌های گلها به عنوان تک‌نواز آواز، خوانندگان برنامه را همراهی می‌کرد. یکی از مهمترین و دلنشین‌ترین سبک‌های نوازندگی تار متعلق به اوست.
ایشان با ابداعاتی که در نحوه انگشت‌گذاری و مضراب زنی در نقاط مختلف سیم‌های تار انجام داده از تار صدائی کاملاً متفاوت به وجود آورده که بسیاری معتقندند زیباترین صدای تولید شده از ساز تار است.
این آهنگساز با قریحه بی‌مانندش ملودی‌های بسیار لطیف و زیبا ساخته، استفاده از ظرفیت‌های تار در صدادهی‌های متنوع، سکوت‌های سنجیده، آفرینش جملاتی فارغ از قالب‌های ردیف، جواب‌های کوتاه و مؤثر، اجرای ماهرانه انواع کشش‌ها و مالش‌های طولی و عرضی که ریشه در روش‌های ویولن نوازی ایرانی دارد، تکیه بر خیال آزاد و قدرت ایجاد موقعیت‌های خلسه آور هنگام تکنوازی و آفرینش کوک‌های گوناگون اختصاصی از ویژگی‌های برجسته هنر نوازندگی این استاد تار است.
فرهنگ شریف در کارنامه هنری خود با خوانندگانی چون اکبر گلپایگانی، ایرج، تاج اصفهانی، غلامحسین بنان، محمدرضا شجریان و… همنوازی داشته‌است و در چند فستیوال بین‌المللی از جمله فستیوال موسیقی برلین توانسته‌است ساز تار را به خوبی به جهانیان بشناساند. فرهنگ شریف چند سالی را در دانشگاه‌های مطرح آمریکا به امر آموزش موسیقی مشغول بود.
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q