۱۴۰۳ بيست و نهم تير - 09:09 ب.ظ

از آلبوم خروش رونمایی شد مجید درخشانی: در چند سالی که ممنوع الکار بودم بیشترین بی مهری را از وزارت ارشاد دیدم

 مجید درخشانی: در چند سالی که ممنوع الکار بودم بیشترین بی مهری را از وزارت ارشاد دیدم
نوای فارس - مهرنوش قضاوتی : جمعه، 19 شهریور ماه از آلبوم خروش با آهنگسازی مجید درخشانی و خوانندگی مجتبی عسگری رونمایی شد. این مراسم به میزبانی شهر کتاب ابن سینا در جمعی از علاقه مندان، خبرنگاران و عکاسان با اجرای علیرضا بدیع برگزار شد.
در ابتدا دکتر مجید پازوکی تهیه کننده کار گفت:از مجموعه ای که در شکل گیری آلبوم ما را همراهی نمودند تشکر می کنم. در کنار استاد درخشانی زندگی کردن از موهبت های تکرار نشدنی زندگی من بود. تدوین و انتشار آلبوم خروش چندین سال به طول انجامید.  کنسرتی در شهر پاوه داشتیم. در این منطقه کرد نشین مردم از موسیقی فارسی استقبال کردند.  نکته چشم گیر دیگر این بود که در شهر کرمانشاه با وجود خوانندگان مشهوری که داشتند به شدت عاشق و شیفته استاد شجریان هستند. سفرمان و صدای مجتبی عسگری که از شاگردان خوب استاد شجریان بودند در شکل گیری خروش موثر بود. صدای ایشان برای من تداعی کننده صدای استاد بود. تصمیم گرفتیم آلبومی با صدای او تهیه و تنظیم شود. آلبوم خروش 2-3 سال در پیچ و خم های اداری بود. امیدوارم شاهد این باشم که با دوستان عرصه موسیقی که با عشق و امکانات کم فعالیت می کنند، همکاری کنیم. موسیقی کشورمان را حفظ کنیم. امیدوارم کسانی که با این نوع موسیقی مشکل دارند، به زودی مشکل شان برطرف شود. همیشه دوست داشتم بتوانم از جوانانی که با جان و دل کار می کنند، حمایت کنم.
 آلبومی که به شجریان تقدیم شد
سپس مریم لرستانی نماینده شرکت کارما که با حمایت شهاب حسینی فعالیت می کند روی سن آمد و گفت: من به نمایندگی از شرکت کارما که در راه شناسایی و حمایت از استعداد های موسیقی فعالیت دارد حضور دارم. کارما علاوه بر فعالیت فروشگاه های زنجیره ای خود دوست دارد به عنوان حمایت کننده در کنار جامعه موسیقی باشد. زیرا در جامعه موسیقی بی مهری هایی وجود دارد که ضربه هایی به این عرصه می زند.  امیدواریم با تاسیس شرکت فرهنگی - هنری بتواند در حمایت بخش مالی از هنرمندان ایرانی نقشی داشته باشد.
علیرضا بدیع مجری نیز درباره این آلبوم گفت: این آلبوم به استاد محمدرضا شجریان تقدیم شده است. امیدوارم پس از رفع کسالت شاهد حضور ایشان باشیم.
بعد از اتمام صحبت های مجری برنامه قطعه سوختن با شعری از دیوان "سیاه مشق" هوشنگ ابتهاج پخش شد.
استاد موقتیان هم گفت:جای صدره نشین آواز ایران، استاد شجریان، خالی است. این آلبوم حاصل تلاش سترگ مردان سرزمین ما است. خوشحالم که می بینم همه افراد با چهره هایی هنردوست حضور پیدا کرده اند.
او ادامه داد: من اصفهانی هستم، با ترنم زاینده رود با هنر آشنا آشنا شدم. برای من هنرمند جایگاهی دارد که نهاد و فطرت خلقت به حضور آن متجلی می شود. صدای عشق از دل هنر برمی خیزد.
قطعه مست شب دومین قطعه ای بود که از آلبوم پخش شد.
مجید درخشانی، آهنگساز، درباره اثرش چنین گفت:کاش استاد لطفی حضور داشتند. هر قدمی که برداشتم به لطف استاد لطفی بوده است. من درباره آلبوم نظری ندارم،  نظر ها گفته شد. دوست داشتم تصویر و صدای ساز جدید یسنای باشد اما متاسفانه قسمتی از آن حذف شد. در چند سالی که ممنوع الکار بودم بیشترین بی مهری را از وزرات ارشاد دیدم. هنوز با وجود انتشار آلبوم اجازه برگزاری کنسرت را ندارم. مجتبی عسگری را پیش از این می شناختم و می دانستم خوب از پس کار برمی آید.
در ادامه این نشست رونمایی، علی مصطفوی از شاگردان درخشانی  گفت:حدود 12 سال است که به عنوان شاگرد و همکاری کوچک در خدمت استاد درخشانی حضور دارم. تمام خصوصیاتی را که یک هنرمند باید داشته باشد، آقای درخشانی دارد. درد بزرگ ما این است که هنرمندان پشت یکدیگر نیستند. در این مدت خانه موسیقی از استاد به عنوان یک هنرمند تحت فشار حمایت نکرد. باید موزیسین ها با هم مهربان تر باشند. من از استاد چیز های زیادی آموختم. نه تنها آواز بلکه اخلاق و بزرگ منشی را از ایشان یاد گرفتم.
سپس تابلویی با خط استاد رحیمی به مجید درخشانی تقدیم گردید.
در پایان برنامه بخش اجرای موسیقی زنده در نظر گرفته شده بود. دو نوازنده با ساز یسنای نواختند و مجتبی عسگری با صدای خود آن رو را همراهی کرد.
پس از مراسم، علاقه مندان آلبوم خروش را تهیه نمودند و با عوامل آن عکس یادگاری انداختند.
آلبوم «خروش» مجموعه‌ای از ارکستر زهی و سازهای سنتی ایرانی است. قطعات آن بر روی اشعاری از مولانا، هوشنگ ابتهاج، قیصر امین پور و علیرضا بدیع ، به صورت تصنیف و ساز و آواز ساخته شده است.
قطعات این آلبوم شامل چهار تصنیف، سه قطعه ی ساز و آواز و یک قطعه ی ضربی است. از نکات قابل توجه این اثر موسیقیایی می توان به شروع از دستگاه شور، رسیدن به شوشتری و افشاری و خاتمه یافتن در دستگاه شور و دشتی اشاره کرد.
در این اثر، ارسلان کامکار (ویولون)، کریم قربانی و علی جعفری (کنترباس) و سیاوش ظهیرالدینی (ویولون آلتو) نواخته است. نوازندگی بخش سنتی را  گروه "خورشید" برعهده داشته است. در آن شاهو عندلیبی (نی) و مهرداد ناصحی (کمانچه) نواخته اند.
درخشانی این اثرش را یک مجموعه از چند دوره کاری خود در زمینه موسیقی دانسته است


عکس های مهتاب نظم  ده از این مراسم را در ادامه ببینید:
برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q