۱۴۰۳ بيست و هشتم تير - 10:29 ق.ظ

کنسرت گروه «نوباز» در تالار وحدت برگزار شدگروهی که با اولین اجرایش درخشید

گروهی که با اولین اجرایش درخشید
نوای فارس - مهرنوش قضاوتی : اولین اجرای گروه جدید «نوباز» برگزار شد.  تالار وحدت در 20 و 21 شهریور ماه میزبان این گروه و علاقه مندانی که برای شنیدن قطعاتی تازه حضور پیدا کرده بودند، بود.

گروه نوباز به سرپرستی پدرام درخشانی و صدای پرهام علیزاده به تازگی تشکیل شده است. پیش از این شاهد اجرای گروه رومی بودیم که با تغییراتی به نام نوباز فعالیت جدیدی را از سر گرفته است. از این گروه پیش از این قطعه ای شنیده نشده است و اجرای کنسرت را می توان رونمایی از این گروه دانست.

جمعیت صندلی ها را اشغال کرده و منتظر شروع برنامه بودند. گروه در میان تشویق جمعیت وارد شد. همه نوازندگان گروه لباس هایی مشکی و شال هایی آبی رنگ به طور هماهنگ پوشیده بودند.

«باور نکردی» با شعری از زنده نام سیمین بهبهانی، قطعه مناسبی برای شروع اجرا بود. شور و زیبایی منحصر به فردی داشت که تماشاگران را در همان ابتدا جذب اجرا نوباز کرد. برای تمرکز اعضای ارکستر بر روی اجرای شان مجری قطعات و مهمانان حاضر در سالن را در فاصله میان قطعات معرفی می کرد.

گروه برای  تجلیل از استاد فرهنگ شریف که در همان روز به خاک سپرده شده بود، پس از اولین قطعه برای دقایقی به بداهه نوازی پرداخت. این بداهه نوازی به قطعه «گل سرخ» با شعر فریدون مشیری پیوند خورد.
پرهام علیزاده پس از قطعه گل سرخ گفت: بسیار خوشحال هستم و نمی توانم آن را وصف کنم. این می تواند با حضور شما شروع خوبی برای نوباز باشد. سپس قطعه گل سرخ را به فریدون مشیری تقدیم کرد.

«قصه من» با شعر هوشنگ ابتهاج با ملودی و تنظیم پدرام درخشانی شنیده شد. این قطعه با هنرمندی نوازندگان ساز های بادی تکمیل شد. نور صحنه کم شد و صدای پیانو نوازی تاجبخش در سالن طنین انداخت. سپس علیزاده کنار او قرار گرفت و قسمتی از شعر را خواند. این قطعه از میانه با همراهی دیگر ساز ها ادامه یافت. صدای آکاردئون شروع کننده قطعه بعدی بود. این قطعه آذری با دست زدن های منظم جمعیت به عنوان قطعه پایانی بخش اول، خاتمه یافت.

گروه پس از استراحتی چند دقیقه ای به روی صحنه بازگشت.

قطعه انگلیسی ،My Way ، با تک نوازی سنتور پدرام درخشانی قطعه شروعی بخش دوم برنامه بود. My Way قطعه پاپ- کلاسیک است که در سال 1969 ساخته شده است. پس از آن قطعه «شکر و نی» با ترکیبی از اشعار مولانا و آهنگسازی پدرام درخشانی اجرا شد. شکر و نی با همکاری بی نظیر آوای همه ساز های گروه مورد استقبال قرار گرفت.

در قطعه «عشق نهان» صدای کمانچه اضافه شد و «زندگی کن» با آهنگسازی عباس لطیفی و تنظیم جدید پدرام درخشانی، با صدای زیبای ویولن همراه بود. زندگی کن قطعه پرشوری بود که توانست دست زدن و شور جمعیت را با خود تا انتها ببرد و فضای متفاوتی در وحدت ایجاد کند.

پدرام درخشانی ابراز خرسندی کرد و نوازندگان نوباز را یک به یک معرفی کرد. او در این معرفی از ژوبین کلهر که در هند نوازندگی می کند خواست بنوازد و از تحریر های ویژه اش را استفاده کند.

هومن غفاری (دارمز)، پاشا هنجنی (نی)، ژوبین کلهر (کمانچه)، بابک آخوندی (گیتارالکتریک)، عمید بنکدار (گیتار باس)، رضا تاجبخش (پیانو و کیبورد)، آرین قیطاسی (ساکسفون، ابوا)،علیرضا مصدقی (پرکاشن، تنبک)، میلاد درخشانی (تار و عود)، جابر اطاعتی (آکاردئون، ویولن) اعضای گروه «نوباز» بودند.

قطعه ای با شعری از عارف قزوینی حسن ختام اولین اجرای گروه نوباز بود.

محمدعلی بهمنی، صادقی نژاد، علی تفرشی، دارا دارایی، علی بهبهانی، منصور ضابطیان، فریبرز گلبن، فرزاد حسنی، رامتین زاد، عماد اجلال، آناهیتا همتی، آیدین نظمی،... از مهمان اولین شب اجرا ی نوباز بودند.

از نکات قابل توجه این اجرا می توان به نظم و هماهنگی گروه نوباز اشاره کرد.منبع : اختصاصی نوای فارس
برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q