۱۴۰۳ سوم مرداد - 03:24 ق.ظ

با حضور مدیران فستیوال ونیزموسیقی ایران در شتصمین بینال ونیز طنین انداز شد /اتفاق بزرگ تاریخی برای موسیقی ایران رقم خورد

موسیقی ایران در شتصمین بینال ونیز طنین انداز شد /اتفاق بزرگ تاریخی برای موسیقی ایران رقم خورد
نوای فارس: شصتمین بینال موسیقی ونیز روز گذشته با حضور مدیران خود و با اختصاص به موسیقی ایران به کار خود پایان داد.
به گزارش روابط عمومی بخش موسیقی ایرانی شصتمین بینال موسیقی ونیز ، مراسم اختتامیه بینال شصتم ونیز  روز گذشته در حالی با اختصاص به موسیقی ایران برگزار شد که پائولو باراتا (رئيس كل بينال ونیز )، ايوان فدله (آهنگساز، دبير موسيقي بينال)، كلديو آمبروزيني (مدير هنري و رهبر اكس نوو آنسامبل)، ايرج صهبايي (آهنگساز، رهبر اركستر) و تنی چند از آهنگسازان، مدیران و استادان کنسرواتورهای موسیقی ایتالیا در کنار بسیاری از تماشاگران ، میزبان این اجراها بودند.
برنامه اجرایی نمایندگان موسیقی ایران در بینال،  که عنوان «موسیقی ایران از گذشته تا امروز» را داشت در دو بخش اجرا شد به طوری که در قسمت اول «دیوِرتیمنتو آنسامبل» به رهبری سندرو گُرلی به روی صحنه آمد و با حضور میلاد محمدی سولیست تار ، قطعه «صبا» برای تار و آنسامبل ساخته علیرضا فرهنگ  را اجرا و در ادامه با حضور سامان صمیمی نوازنده کمانچه ،کنسرتو کمانچه ساخته مهدی خیامی برای کمانچه و آنسامبل  و با حضور کارن کیهانی نوازنده سنتور قطعه  «نقطه‌ای بود و دگر هیچ نبود» اثر کارن کیهانی برای سنتور و آنسامبل را اجرا کرد.
بعد از پایان این بخش، میلاد محمدی سولیست تار،   اجرای قطعه «صبا» با آنسامبل «دیوِرتیمنتو» را راهی جدید برای استفاده از تکینکهای تار دانست و محمدرضا رئیسی نوازنده سازهای کوبه ای نیز برای حضور دوباره ایران در چنین رویدادی ابراز امیدواری کرد.
بنابراین گزارش، بخش دوم این برنامه  به اجرای گروه موسیقی «مهرآیین»اختصاص داشت به طوری که با حضور سامان صمیمی (کمانچه)، میلاد محمدی (تار)، محمدرضا رییسی (سازهای کوبه‌ای) و کارن کیهانی (سرپرست گروه و نوازنده‌ی سنتور) موسیقی دستگاهی ایرانی شامل آثاری از درویش‌خان و رضا محجوبی اجرا شد که با استقبال بسیار زیاد مدیران بینال و مخاطبان روبرو گردید به طوری که ایوان فدله دبیر شتصمین بینال ونیز در حاشیه این اجراها ضمن دیدار با نوازندگان و آهنگسازان کشورمان، اجرای موسیقی ایران را یکی از بهترین کنسرتهای  بینال ونیز دانست و از  اجرای موفق نوازندگان کشورمان قدردانی کرد.
کارن کیهانی آهنگساز و نوازنده سنتور نیز در حاشیه این اجرا گفت: یکی از ویژگی های این کنسرت ، عدم استفاده از سیستم صوتی بود که امری رایج در  اجرای آثاری با سازهای ایرانی نیست به طوری که ما توانستیم از قابلیتهای صوتی سازهایمان در مقابل آنسامبلی متشکل از سازهای کلاسیک استفاده کنیم. همچنین در بخش موسیقی دستگاهی نیز بدون استفاده از میکروفن به اجرا پرداختیم که این مسئله با استقبال زیادی از سوی متخصصان حاضر در سالن و حتی تماشاگران روبرو شد.
سامان صمیمی نوازنده کمانچه نیز بعد از اجرای گروه مهرآیین در بینال موسیقی ونیز بیان داشت: به نظر من  حضور موزیسین ها و آهنگسازان ایرانی در بینال ونیز اتفاق  بزرگ تاریخی برای هنر موسیقی ایران است .
وی ادامه داد: در همراهی با گروه موسیقی «مهرآیین» با اجرای آثاری از قدما توانستیم رویکرد جدیدی به قابلیتهای سازی مان داشته باشیم به طوری که برای اولین بار بدون استفاده از سیستم صوتی به اجرا پرداختیم که امیدوارم این مسئله  قدم اولی باشد برای اینکه بدانیم سازهای ما چه قابلیتهایی می تواند داشته باشد.
صمیمی افزود:  امیدوارم حضور ایران برای اولین بار در بینال موسیقی ونیز قدم خیری باشد برای موسیقی ایران و بتواند شروعی باشد که دیگر موزیسین ها و نوازندگان ایرانی نیز راه پیدا کنند و ایران از این به بعد حضور پررنگی در این فستیوال داشته باشد .
در پایان اجرای پروژه موسیقی ایران در شتصمین بینال موسیقی ونیز ، هنرمندان، استادان آکادمی های موسیقی و مخاطبان این کنسرت، با نوازندگان و آهنگسازان ایرانی دیدار و گفتگو کردند.
گفتنی است: نمایندگان موسیقی ایران در بینال ونیز ، امروز با حضور در فستیوال اپرتو ایتالیا  پروژه‌ی «موسیقی ایران از گذشته تا امروز» را در شهر رجواِمیلیای ایتالیا نیز اجرا خواهند کرد.
برای دیدن سایز اصلی روی عکس ها کلیک کنید
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q