۱۴۰۳ ششم ارديبهشت - 01:20 ب.ظ

تقویم موسیقی - تولد ناهید دایی جواد - 26 اردیبهشت ماهناهید دایی جواد
زمینه فعالیت : خوانندهزادروز : 1321/02/26

ناهید دایی جواد فرزند عبدالباقی در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۲۱ در شهر اصفهان به دنیا آمد .

وی مدرک لیسانس خویش در رشته ادبیات فارسی از دانشکده ادبیات دانشگاه اصفهان گرفت است و در سال ۱۳۵۵ با کیوان قدرخواه، شاعر و وکیل دادگستری ازدواج نمود و حاصل آن یک دختر است.

همسر وی در سال ۱۳۸۳ بر اثر بیماری تومور مغزی درگذشته است. ناهید دایی جواد در سال ۱۳۴۲ به استخدام آموزش و پرورش استان اسقهان درآمد و از سال ۱۳۵۵ تا سال ۱۳۷۴ که بازنشسته شد در دبیرستان‌های شهر اصفهان به تدریس ادبیات و زبان فارسی و عربی مشغول بود. وی نه سال پیش از انقلاب از رادیو استعفا داد واز سال ۱۳۷۴ تا کنون مشغول تدریس آواز ایرانی در آموزشگاه‌ها می‌باشد.

ناهید دایی جواد در سال ۱۳۸۱ سه کنسرت در تهران در تالارهای وحدت، اندیشه، فرهنگ با مشارکت کیان علی‌نژاد اجرا نموده است و پس از آن به همراه "گروه ایراندخت" تور کنسرتی را در شرق ایالات متحده داشته است. آخرین اجرای وی در خارج از کشور در بزرگداشت پیرنیا در لندن بوده است که به همراه گلپایگانی با همدیگر برنامه اجرا نمودند. دایی جواد پس از آن کنسرت‌های داخلی وی همچنان ادامه دارد. وی در حال در زادگاهش خویش زندگی می‌کند .

آثار : همکاری ناهید دایی جواد با ارکستر گل‌ها به جواد معروفی به شرح زیر است: گل‌های رنگارنگ ۳۹۲ سه گاه قسم به خدا ، گل‌های رنگارنگ ب۳۹۲ سه گاه قسم به خدا ، گل‌های رنگارنگ ۴۲۱ مخالف سه گاه ناله بی اثر ، گل‌های رنگارنگ ۴۵۷ شوشتری جنگ افسونگر ، گل‌های رنگارنگ ۴۲۴ سه گاه آردیا پور ، گل‌های رنگارنگ ۴۰۸ دشتی ، گل‌های رنگارنگ ۴۰۳ افشاری ، گل‌های رنگارنگ ۴۷۸ افشاری آیینه ، گل‌های رنگارنگ ۴۷۷ چهارگاه چشم یاری ، گل‌های رنگارنگ ۴۶۲ امتحان غزل حافظ ، گل‌های رنگارنگ ---- افشاری آتشین لاله ، شاخه گل ۳۲۳ بیت ترک مثنوی ، گل‌های صحرائی ۶۲ دشتی غروب کوهستان ، شاخهٔ گل ۲۹۷ سه گاه قسم به خدا.

وی حدود بیش از هفتاد آهنگ که در رادیو اصفهان ضبط گردید با هنرمندانی چون: کسائی، جهانبخش پازوکی، سراج، شاهین، سلطانی، ساغری، مجاهد از سال ۴۱  ، «ناله بی‌اثر» با شعر «رهی معیری» ، «اشکم دونه دونه» ، «آه سینه‌سوز» از «جهانبخش پازوکی» ، «دستی نگیرد دست من» یا «ساقیا در را گشا» که به اسم «همراز»


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q