۱۴۰۳ ششم ارديبهشت - 02:09 ب.ظ

تقویم موسیقی - تولد احمد رضا احمدی - 30 اردیبهشت ماهاحمد رضا احمدی
زمینه فعالیت : شاعرزادروز : 1319/02/30

در کرمان متولد شد. پدرش کارمند وزارت دارایی بود و ۵ فرزند داشت که احمدرضا کوچکترین آنها بود. جد پدری وی ثقه‌الاسلام کرمانی، و جد مادری‌اش آقا شیخ محمود کرمانی است. سال اول دبستان را در مدرسه کاویانی کرمان گذراند و در سال ۱۳۲۶ با خانواده به تهران کوچ کرد.

در دبستان ادب و صفوی تهران دوران ابتدایی را به پایان برد و دورهٔ دبیرستان را در دارالفنون تهران به پایان رساند. در سال ۱۳۴۵ دورهٔ خدمت سربازی را به عنوان سپاهی دانش در روستای ماهونک کرمان آموزگاری کرد.

احمدی در سال ۱۳۴۳ به همراه نادر ابراهیمی، اسماعیل نوری علاء، مهرداد صمدی، محمدعلی سپانلو، بهرام بیضایی، اکبر رادی، جعفر کوش‌آبادی، مریم جزایری و جمیله دبیری گروه ادبی «طرفه» را با هدف دفاع از هنر موج نو تأسیس کرد. انتشار دو شماره از مجلهٔ طرفه و تعدادی کتاب در زمینهٔ شعر و داستان از فعالیت‌های این گروه‌است.

احمدی در مهر ماه سال ۱۳۴۹ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مشغول به کار شد. تا سال ۱۳۵۸ در سمت مدیر تولید موسیقی برای صفحه و نوار ماند و از سال ۱۳۵۸ تا زمان بازنشستگی یعنی سال ۱۳۷۳ در بخش انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به ویراستاری مشغول بود.

تدوین ردیف موسیقی ایرانی، آوازهای محمدرضا شجریان، شعرخوانی و ضبط صدای شاعران مهم (با آثاری از نیما یوشیج، احمد شاملو، نادر نادرپور، فروغ فرخزاد، یدالله رویایی، نصرت رحمانی و...)از جمله فعالیت‌های وی در کانون بوده‌است.

برخی از آثار تولیدی تحت سرپرستی وی :مجموعه صدای شاعر که معرفی شعر معاصر و شعر کلاسیک فارسی بود ، مجموعه زندگی و آثار موسیقیدانان ایران و جهان ، مجموعه آوازهای فولکلور ایران ، مجموعهٔ کل ردیف موسیقی ایران ، مجموعهٔ بازسازی تصنیف‌های کلاسیک موسیقی ایران ، مجموعهٔ قصه برای کودکان .

لیست رویداد های 30 اردیبهشت ماه

تولد احمد رضا احمدی احمد رضا احمدی


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q