۱۴۰۳ ششم ارديبهشت - 03:26 ب.ظ

تقویم موسیقی - تولد امین الله رشیدی - 4 اردیبهشت ماهامین الله رشیدی
زمینه فعالیت : خواننده و نواساز زادروز : 1304/02/04

استاد امین‌ الله رشیدی خواننده و آهنگساز ایرانی در سال  ۱۳۰۴ در روستای راوند کاشان به دنیا آمد. در همان اوایل  او را به کاشان می‌آورند، تحصیلات ابتدائی و متوسطه را در آنجا به پایان می‌رساند و بلافاصله پس از پایان تحصیل در یکی از دفاتر اسناد رسمی کاشان مشغول به کار می‌شود. امین الله رشیدی در ضمن تحصیل، نقاشی قالی ایرانی را نزد استادان آن زمان فرا می‌گیرد و در حین نقاشی با مقدمات نوازندگی تار آشنا می‌شود.

رشیدی با ردیف آواز ایرانی از راه شنیدن صفحات قدیم گرامافون و خوانندگان دهه ۱۳۲۰ رادیو ایران آشنا می‌شود. در اوائل ورود به تهران (سال ۱۳۲۵) در کلاس های شبانه هنرستان موسیقی اصول نت خوانی را نزد استاد موسی معروفی (پدر استاد جواد معروفی)  و بعد از آن نزد  مسعود معارفی می‌آموزد.

تئوری آواز را نزد دکتر مهدی فروغ در هنرستان  موسیقی می‌آموزد و با یادگیری نت، تار نوازی را رها می‌کند و از آن پس به آهنگ سازی بر روی کاغذ روی می‌آورد. امین الله رشیدی در سال ۱۳۲۸ از طریق استاد موسی معروفی به علی محمد میثاق، رهبر یکی از ارکسترهای رادیو ایران معرفی می‌شود و از همان سال به عنوان خواننده وآهنگساز فعالیت خود را در رادیو آغاز می‌کند.

آهنگ سازی و خوانندگی رشیدی در رادیو تهران-ایران بطور مداوم و مستمر ادامه پیدا می‌کند. در این مدت بیش از ۱۲۰ آهنگ ساخته و با همکاری نوازندگانی همچون حبیب الله بدیعی، پرویز یاحقی، همایون خرم، عباس شاپوری، انوشیروان روحانی، رضا یاوری و …  در رادیو اجرا می‌شود.

در حدود نیمی از آهنگ های یاد شده در سالهای قبل از ۱۳۳۴،یعنی پیش از رسیدن ضبط صوت به ایران در رادیو اجرا شده و بدین جهت اثری از آنها برجای نمانده است. آثار استاد امین الله رشیدی از سال ۱۳۷۸ بار دیگر در ایران منتشر شد و بصورت CD و کاست به بازار عرضه گردید از جمله می‌توان به آلبوم های دلم تنگ است ، افسونگر ، من عشقم ، عطر گیسو ، چشم شب ، بخت گمشده و… اشاره نمود.

امین الله رشیدی هم اکنون علاوه بر موسیقی به عنوان نویسنده و مقاله نویس نیز به فعالیت هنری ادامه می‌دهد. در ادامه می‌توانید یکی از آثار قدیمی استاد رشیدی با نام سپیده را دریافت نمایید( به همراه شعر).

لیست رویداد های 4 اردیبهشت ماه

تولد امین الله رشیدی امین الله رشیدی تولد مرتضی گودرزی مرتضی گودرزی


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q